Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Obiective pt nunta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.152
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgrig_jr, on Apr 17 2007, 13:25, said:

Sigma 17-70 este dezastru pentru nunta. Vaneaza minute in sir. Risti sa pierzi toate momentele cheie.

Aaaaaa..........manual focus? :huh:

#20
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.846
  • Înscris: 14.01.2005
Dar de ce sa-ti creezi SINGUR ATATEA probleme cand sunt o gramada de optiuni prin care sa-ti faci viata mai usoara?

#21
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 15.01.2006
MF pe ce body? Parca vorbeam de Canon aici, asa ca pica ideea :) In plus e o aiureala. MF la nunti mi se pare sadomasochism si calea sigura catre "pierzanie" :D 17-85 e f ok dpdv al constructiei, AF, e destul de sharp. Pe mine nu m-a incantat cine stie ce pt ca: are aberatii cromatice pe wide mai ales si nu mi s-a parut asa un saltu urias fata de kit. N-are nici cine stie ce culori si nici contrast. Trebuie sa te chinui la postprocesare. Pe cand un obiectiv bun te scuteste de multa munca si da rezultate mai bune. In fine, sfatul meu e, pe cat posibil, sa se aleaga obiective cat se poate de luminoase. Daca bugetul nu permite, mai bine primeuri. Dar un zoom decent ar fi mai comod: tamron 17-50 sau 28-70/2.8. BTW, eu n-am mai dat jos de pe camera 24-70 si niciodata n-am simtit nevoia de mai wide, cu toate ca am facut poze "de familie" in apartament de bloc. Personal nu cred ca iti trebuie wide de la 17mm pe APSC dar asta depinde de fiecare si de conditii. Daca nu o sa am de ales, singura solutie pt mine e kitul deocamdata :(

#22
quicksilverboy

quicksilverboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmeios4us, on Apr 17 2007, 20:55, said:

MF pe ce body? Parca vorbeam de Canon aici, asa ca pica ideea :) In plus e o aiureala. MF la nunti mi se pare sadomasochism si calea sigura catre "pierzanie" :D 17-85 e f ok dpdv al constructiei, AF, e destul de sharp. Pe mine nu m-a incantat cine stie ce pt ca: are aberatii cromatice pe wide mai ales si nu mi s-a parut asa un saltu urias fata de kit. N-are nici cine stie ce culori si nici contrast. Trebuie sa te chinui la postprocesare. Pe cand un obiectiv bun te scuteste de multa munca si da rezultate mai bune. In fine, sfatul meu e, pe cat posibil, sa se aleaga obiective cat se poate de luminoase. Daca bugetul nu permite, mai bine primeuri. Dar un zoom decent ar fi mai comod: tamron 17-50 sau 28-70/2.8. BTW, eu n-am mai dat jos de pe camera 24-70 si niciodata n-am simtit nevoia de mai wide, cu toate ca am facut poze "de familie" in apartament de bloc. Personal nu cred ca iti trebuie wide de la 17mm pe APSC dar asta depinde de fiecare si de conditii. Daca nu o sa am de ales, singura solutie pt mine e kitul deocamdata :(

tu acolo vb de 24-70 sigma sau 24-70 canon L...ca sincer dupa sfaturile pe acre le-am primit as fi dispus sa renunt la canon 17-85 is usm pentru sigma 24-70 2,8f.....sau voi ce parere aveti?

#23
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Eu zic de Canon L. De Sigma nu stiu.

#24
quicksilverboy

quicksilverboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmeios4us, on Apr 21 2007, 12:38, said:

Eu zic de Canon L. De Sigma nu stiu.
cred si eu ca iti e ok cu un ef 24-70 L....are careva un Sigma 24-70 ?e cineva pe aici...pls

#25
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
daca mai astepti cateva zile...ca il astept si eu :)

daca ai bani mergi la sigur pe canon

peste tot pe unde am citit aud numai laude de sigma 24-70 2.8, sa fiti siguri ca am sa pun un test

Editat de Cadyllac, 21 aprilie 2007 - 23:50.


#26
quicksilverboy

quicksilverboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.01.2007
cadyllac.....spune si mie de unde l-ai luat si la ce pret...pls...ms fain

#27
quicksilverboy

quicksilverboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.01.2007
eu l-am gasit la 14 mil nou  si vine in 14 zile...am vazut si pe ebay germania la aprox 10 mil cu tot cu transport dar nu prea stiu ce sa zic...

#28
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
e cam greu...

l-am luat de la cineva care vindea pe un forum italian un tokina 12-24 nou la 400€, dupa aceea am aflat ca are un mic magazin de foto si m-am uitat sa vad la ce pret vinde obiectivele. Cred ca vinde la cel mai mic pret in italia, fiind noi cu 2 ani garantie. L-am luat la 360€ nou de la el, facandu-mi si o reducere de 10€ ca am cumparat 2 obiective, acum sunt in asteptarea celor doua  :bigwhitegrin:

Dezavantajul consta in faptul ca trebuie sa astepti in jur de o saptamana pana sa primesti comanda si faptul ca am platit anticipat

#29
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
Cadyllac, nu te-a tentat mai mult tamron 28-75/2.8 decat sigma 24-70/2.8? :)

#30
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
nu pt ca 24mm ma ajuta f mult chiar daca sunt 4mm de diferenta, 24 e minimu, am zis si sa nu las spatiu intre cele 2 obiective 12-24 - 24-70 iar urmatorul pe lista ar fi un sigma 70-200 2.8 dar asta cred ca prin iarna

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.152
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmeios4us, on Apr 17 2007, 20:55, said:

MF pe ce body? Parca vorbeam de Canon aici, asa ca pica ideea :) In plus e o aiureala. MF la nunti mi se pare sadomasochism si calea sigura catre "pierzanie" :D 17-85 e f ok dpdv al constructiei, AF, e destul de sharp. Pe mine nu m-a incantat cine stie ce pt ca: are aberatii cromatice pe wide mai ales si nu mi s-a parut asa un saltu urias fata de kit. N-are nici cine stie ce culori si nici contrast. Trebuie sa te chinui la postprocesare. Pe cand un obiectiv bun te scuteste de multa munca si da rezultate mai bune. In fine, sfatul meu e, pe cat posibil, sa se aleaga obiective cat se poate de luminoase. Daca bugetul nu permite, mai bine primeuri. Dar un zoom decent ar fi mai comod: tamron 17-50 sau 28-70/2.8. BTW, eu n-am mai dat jos de pe camera 24-70 si niciodata n-am simtit nevoia de mai wide, cu toate ca am facut poze "de familie" in apartament de bloc. Personal nu cred ca iti trebuie wide de la 17mm pe APSC dar asta depinde de fiecare si de conditii. Daca nu o sa am de ales, singura solutie pt mine e kitul deocamdata :(

Depinde de fiecare.Mie mi se pare sadomasochism sa te bazezi pe un AF care ocazional(si dupa legile lui murphy exact la cele mai bune cadre) poate rata.De exemplu in bisericile ortodoxe eu lucrez FULL manual(diafragma, timp, focus..)si pot sa spun ca de cand am invatat cum se foloseste histograma imi este mult mai usor sa lucrez in manual, am o rata mult mai buna de succese.
E posibil totusi la Canon sa fie un pic mai greoi focusul manual, insa repetitia e mama invataturii.Eu v-as sfatui sa incercati si manualul pe perioade mai mari de timp sa vedeti ca nu e atat de greu.

Mie mi se pare Sigma ala 17-70 foarte portivit ca focale, suficient de luminos pentru a putea face focus manual.....nu stiu cum sta cu culorile si sharpul....

#32
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Pai da, daca ai Sigma, Tamron si alte nebunii normal ca te astepti sa rateze cand ti-e lumea mai draga :P Serios acu, daca ai un obiectiv de incredere, testat, care stii ca nu da gres prea usor, atunci e f ok AF. Daca te descurci cu MF, de ce nu? Fiecare cum se simte mai comod. In cele cateva luni de cand am 24-70 pot sa zic ca fffff rar (nu stiu, 1 din 1000 poate) mi-a ratat focusul, in sensul ca era un pic in fata sau in spate, oricum utilizabil. Sambata asta o sa am si prima nunta la care o sa il pun la treaba sa vad cum e in real life. Oricum am mare incredere in AF lui.

#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu nu pricep cum va rateaza voua focusul Sigmele, Tamroanele, Tokinele, Phoenicsii, Țukaharele si alte dracii, intr'o biserica normala. Senzorul din mijloc merge bine la toate, ffs, chiar si pe 350D cu Sigma 18-50 ala ieftin nu am nici un fel de problema in a face sharfu pe moaca unui om. Cine stie in ce catacombe trageti voi...

#34
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
he he, pt ca cine incearca de la canon la sigma sau tamron mi se pare normal sa rateze, eu cand am luat sigma 18-50 2.8, mai ratam cu el la inceput, dupa scurt timp invatasem atat de bine unde sa focalizez incat faceam din instinct

este adevarat ca, cu obiectivele mai slabe trebuie zone mai inchise sa focalizeze bine, nu  cred ca la canon se intampla asa ceva

cu siguranta nu, daca nu rata el 18-55 kit :)

#35
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
am primit obiectivele, de sigma sunt total dezamagit, tokina merita toti banii

mai prost cu mult decat 18-50 2.8, am sa pun un test cu sigma zilele astea

#36
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 17.11.2005
Unde este testul cu Sigma? ;)

View PostCadyllac, on Apr 26 2007, 20:05, said:

am primit obiectivele, de sigma sunt total dezamagit, tokina merita toti banii

mai prost cu mult decat 18-50 2.8, am sa pun un test cu sigma zilele astea


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate