Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Rolling Stones la Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cel mai mare concert din istoria Romaniei

Spectacolul e programat pe 14 iulie. Se cauta o locatie adecvata!

Trupa britanica Rolling Stones va canta pe 14 iulie la Bucuresti, iar companiile implicate in organizarea acestui spectacol (o companie de telefonie mobila, in colaborare cu o agentie de publicitate) vor pune la punct, zilele acestea, strategia de promovare a evenimentului. Informatii cu privire la un posibil concert al trupei britanice la Bucuresti au aparut inca de asta-vara, subiectul transformandu-se intr-unul „foarte fierbinte” la sfarsitul anului trecut, insa companiile implicate in organizare au evitat un raspuns clar, fara sa nege totusi ca poarta negocieri avansate cu managementul trupei.

La inceputul acestui an, concertul de la Bucuresti a fost anuntat pe site-urile neoficiale ale fanilor europeni ai trupei. Zilele trecute, surse din piata de publicitate din Romania au declarat pentru Mediafax ca Vodafone Romania a transmis deja primele informatii agentiei de publicitate cu care lucreaza, McCann Erickson, aceasta urmand sa realizeze, in maximum doua saptamani, materialele promotionale si spoturile pentru popularizarea concertului.

O scena cat „trei etaje”

Potrivit surselor citate, dupa stabilirea datei, singura problema cu care se confrunta Vodafone este locul de desfasurare a concertului, avand in vedere ca scena pe care va aparea trupa are dimensiuni uriase, fiind „inalta de circa trei etaje”. In plus, potrivit informatiilor initiale, concertul ar putea fi oferit gratuit, dupa modelul spectacolului de la Copacabana (unde toate costurile au fost suportate de primaria orasului Rio de Janeiro).

Pana in prezent, la Bucuresti, una dintre variantele pe care le iau in considerare organizatorii este Piata Constitutiei. Potrivit unor surse din Primaria Capitalei, Stadionul „Lia Manoliu”, unde va concerta si George Michael, pe 31 mai, ar fi o alta varianta, deoarece nu va fi demolat pana la data la care va avea loc spectacolul Rolling Stones.

Evenimentul nu a fost pana acum confirmat oficial, insa Adrian Botan, Creative Director CEE McCann Erickson, a declarat pentru Mediafax ca, peste doua saptamani, va putea oferi mai multe detalii, insa pana atunci informatiile vor ramane confidentiale.
Spectacolul de la Bucuresti face parte din turneul „A Bigger Bang”, pe care trupa britanica l-a inceput in august 2005, cu 55 de spectacole in America de Nord si Canada.

In America de Sud, trupa a sustinut doar cinci concerte, dintre care unul memorabil, pe plaja Copacabana din Rio de Janeiro, unde s-au strans peste un milion si jumatate de oameni. Spectacolul a fost considerat un al doilea revelion pentru publicul brazilian, dar si un record absolut al trupei in materie de audienta.

Au urmat succese in Noua Zeelanda, Japonia si China (unde trupa a cantat pentru prima data in istoria sa de 45 de ani), dupa care turneul de promovare a discului „A Bigger Bang” era asteptat, vara trecuta, si pe stadioanele europene. In 2006, turneul, considerat cel mai profitabil tur facut vreodata de o trupa, a inceput cu o serie de amanari din cauza unor accidente suferite de chitaristul Keith Richards. Primele 15 concerte europene, printre care si cele de la Barcelona, Paris, Madrid, Sankt Petersburg, Milano si Atena, au fost amanate.

Ghinioane in serie

Rolling Stones nu a terminat tocmai fericit anul trecut, mai multe probleme obligandu-i pe cei patru muzicieni sa-si amane unele concerte.

Seria „neagra” a inceput cu Keith Richards, care s-a accidentat grav in timp ce facea jet-schi si a suferit o operatie in cursul careia i s-a indepartat un cheag de sange care se formase in creier din cauza loviturii. Moartea tatalui lui Mick Jagger s-a numarat printre motivele pentru care trupa si-a anulat anumite concerte, apoi cea de-a doua operatie suferita de Keith Richards, care a cazut dintr-un cocotier si s-a accidentat din nou.

Vestea a parut, la inceput, o simpla gluma: daca un star rock trecut bine de 60 de ani, cu o avere estimata la aproximativ 200 de milioane de dolari, se mai urca in copaci, inseamna ca spiritul rebel este inca viu, nealterat de viata in limuzine si vile de lux. Insa gluma s-a ingrosat, Keith a fost operat, iar turneul s-a amanat din nou.

Cand lucrurile pareau sa-si reia cursul firesc, Mick Jagger s-a vazut obligat sa-si trateze o laringita rebela. Apoi Ron Woods, chitaristul trupei Rolling Stones (60 de ani), mai vechi client al clinicilor de dezintoxicare, a fost internat intr-o clinica din Londra, unde a fost supus unui nou tratament impotriva dependentei de alcool.

Recorduri

437 de milioane de dolari dintr-un singur turneu


Rolling Stones a doborat probabil cele mai ravnite recorduri, incepand cu cele de longevitate, de vanzari si, nu in ultimul rand, cele ale castigurilor din muzica. In 2006, englezii de la Rolling Stones au fost creditati de revista „Forbes” cu un venit de 150,6 milioane de dolari, o mare parte din aceasta suma datorandu-se turneului „A Bigger Bang”. Tot ei detin recordul celor mai mari incasari obtinute in urma unui singur turneu. Potrivit revistei „Billboard”, din august 2005, cand a inceput turneul mondial „A Bigger Bang”, trupa a strans peste 437 de milioane de dolari.

Cu peste 40 de albume lansate, Rolling Stones, trupa care a inventat concertele pe stadioane, este, dupa 45 de ani de istorie, tot pe primele locuri ale clasamentelor. Printre altele, trupa are in palmares si faptul ca biletele pentru arena Colliseum din Los Angeles, cu o capacitate de 60.000 de locuri, s-au epuizat in numai jumatate de ora, plasand astfel spectacolul pe primul loc in topul celor mai rapid vandabile concerte din istoria arenei.

In 1989, Rolling Stones a fost inscrisa in Rock and Roll Hall of Fame, iar in 2004 formatia a fost plasata de revista „Rolling Stone” pe locul patru in clasamentul celor mai buni 100 artisti ai tuturor timpurilor, dupa The Beatles, Bob Dylan si Elvis Presley. Rolling Stones castiga enorm din publicitate. Piesa „Satisfaction” a fost vaduta firmei Snickers, pentru reclame, cu 3,5 milioane de dolari, in timp ce „Start Me Up” a fost preluata de Bill Gates pentru Windows contra sumei de 12,5 milioane de dolari.

http://www.expres.ro...hp?artid=296106

#2
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
...in sfarsit... ar fi bine sa fie sala sau stadionu mare ca mergem cu totii ;)

#3
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Off, de ce nu mai exista pink floyd(poate veneau si ei pana la urma...ignore this :D).

Pe de alta parte, sper ca publicul sa fie pe masura si sa ajung si eu. Insa, dupa numrule de nume mari ce vin pe la noi nici nu stii unde sa te duci mai repede.

#4
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
asta daca mai traiesc pana in iuile

#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View Postsepguy, on Mar 14 2007, 04:31, said:

asta daca mai traiesc pana in iuile

De trait cred ca o sa traiasca, dar mai posibil este sa il apuce pe unu o boala grava de moment si sa se anuleze turneul :mellow:

#6
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Cu tot respectul pe care il am fata de muzica lor care nu m-a atins niciodata, refuz sa platesc o suma astronomica ca sa vad asemenea hoituri
[ http://www.iorr.org/iorr27/kruger2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E sponsorizat de Vodafone, n-o sa fie un pret astronomic.

Si puteai sa pui si tu o poza facuta cu un aparat foto, nu cu pensula  <_<

#8
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
THEY ARE NOT OLD, JUST OLDER  :coolspeak:

#9
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cat va fi biletul ?

#10
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Cred ca va fi gratis.

#11
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
cum sa fie gratis ma? te-ai dilit?
nu as plati nici 50 de lei sa vad rolling stones
e ceea mai supraestimata formatie din toate timpurile
in 40 de ani sau cat au cantat, au avut 3 hituri, banale
si lynrd skynrd mi se par mai buni decat ei

#12
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postsilentran, on Mar 15 2007, 11:54, said:

cum sa fie gratis ma? te-ai dilit?
nu as plati nici 50 de lei sa vad rolling stones
e ceea mai supraestimata formatie din toate timpurile
in 40 de ani sau cat au cantat, au avut 3 hituri, banale
si lynrd skynrd mi se par mai buni decat ei

De acord cu supraestimarea. Faceau show, ei fiind mai mult oameni de spectacol decat muzicieni.

#13
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
cred ca faceau show pentru oamenii mai linistiti, carora le era teama sa mearga la un led zeppelin sau kiss.

#14
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
KISS...:)

#15
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsilentran, on Mar 15 2007, 11:54, said:

cum sa fie gratis ma? te-ai dilit?
nu as plati nici 50 de lei sa vad rolling stones
e ceea mai supraestimata formatie din toate timpurile
in 40 de ani sau cat au cantat, au avut 3 hituri, banale
si lynrd skynrd mi se par mai buni decat ei

usor domnilor cu afirmatii de-astea "vadimisto-bombastice".Daca n-ati pus in viata voastra mana pe un album RS ci doar a-ti vazut si  voi pe la TV cateva giumbuslucuri live ale lui Jagger sau doar ceva  clipuri de la vh1 din perioada lor de penibila decadere(anii 80,...cariera solo a lui jagger de-atunci),ia ascultati si voi macar unul dintre lp-urile ca "let it bleed","beggars banquet","exile on the main street" ,"their satanic majesties request" sau chiar "vodoo lounge".
Da ! Eu as da bani doar sa-i vad si impaiati!Pentru ca eu cred cu tarie ca e cel putin una din cele mai mari 5 trupe rock din toate timpurile!

#16
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postandjar, on Mar 15 2007, 16:02, said:

usor domnilor cu afirmatii de-astea "vadimisto-bombastice".Daca n-ati pus in viata voastra mana pe un album RS ci doar a-ti vazut si  voi pe la TV cateva giumbuslucuri live ale lui Jagger sau doar ceva  clipuri de la vh1 din perioada lor de penibila decadere(anii 80,...cariera solo a lui jagger de-atunci),ia ascultati si voi macar unul dintre lp-urile ca "let it bleed","beggars banquet","exile on the main street" ,"their satanic majesties request" sau chiar "vodoo lounge".
Da ! Eu as da bani doar sa-i vad si impaiati!Pentru ca eu cred cu tarie ca e cel putin una din cele mai mari 5 trupe rock din toate timpurile!

Eu am avut discografia full, si tot nu m-au impresionat :P.

#17
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005
Intr-o conferinta de presa sustinuta ieri (22 martie) la Londra si transmisa pe Internet, frontman-ul trupei britanice, Mick Jagger, a confirmat prezenta acesteia la Bucuresti in cadrul turneului „A Bigger Bang Europe”. Concertul va avea loc pe stadionul "Lia Manoliu" din Bucuresti pe data de 17 iulie 2007.
Biletele vor fi puse in vanzare incepand cu data de 2 aprilie, acestea costand in functie de sectorul rezervarii: 87 RON, 97 RON, 137 RON, 167 RON, 197 RON si pentru categoria VIP 797 RON.

http://www.rockxpres...zentari/rs.html

#18
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcods, on Mar 14 2007, 02:25, said:

Off, de ce nu mai exista pink floyd(poate veneau si ei pana la urma...ignore this :D).

(offtopic si eu): s-ar parea ca se reunesc din nou anul asta pentru Live Earth in iulie

Pe de alta parte, sper ca publicul sa fie pe masura si sa ajung si eu. Insa, dupa numrule de nume mari ce vin pe la noi nici nu stii unde sa te duci mai repede.

RS, pentru mine, sunt in top 10-ul trupelor rock britanice.Si m-as duce sa-i vad, dar ma duc la Waters in aprilie, si nu cred ca voi avea banii necesari. Sper sa faca un show mare, desi varsta nu-i mai ajuta...

Edited by yezidis, 25 March 2007 - 00:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate