Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

Skoda o2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
imixxxl

imixxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.03.2007
Salut ! Azi am aflat ca noua mea masina imi soseste pe 16 aprilie! Daca stiam ca dureaza atat de mult nici nu mai dadeam comanda! Sunt foarte dezamagit de modul de livrare a masini, ma refer la timpul pe care trebuie sa-l astepti ! As avea o nelamurire . Stiu ca trebuie facut rodajul , adica primii 1 500 km trebuie sa mergi f usor! Cam ce sfaturi imi dati pentru primii 1 500 de km . Va multumesc !

#2
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Si eu astept o scoditza intre 2 si 6 aprilie. Chestia e ca din ce am citit cele pe benzina vin mai repede (6 saptamani) fata de cele pe motorina care am intele sca si pana la 3 luni s-a stat ...bine poate a fost un caz mai izolat. Toata chestia e sa nu disperi si sa nu ti disperi dealer ul cu telefoane... Am sunat si eu o data si mi a zis sa astept . In fine... nu mai e asa mult si incerc s anu ma gandesc.Stiu doar ca atunci cand o sa te sui in ea ...o sa uiti de asteptarea asta oribila. Despre consum nu stiu ce sa ti spun ..deocamdata nu o am. Astept apoi am sa ti spun . Poate cineva care stie si o are ... poate sa ti dea detalii! Asteptare usoara si sa nu-ti para rau pentru alegerea facuta. Banuiesc ca ai ales u ceva aparte ca asa luai de pe stoc ceva si te potoleai :D ...

#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
E normal sa ti se para mult...si eu am asteptat pt un Passat B6 2 luni jumate...si e destul de logic ca tre' sa astepti ceva timp...atata timp cat nu esti singurul cumparator..masina este facuta in alta tara...tre sa o faca asa cum vrei tu..dar si cand vine..parca esti si mai satisfacut  :coolspeak: . S-o stapanesti sanatos..cand o veni.

#4
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007
asteptare usoara.
a mea a venit in exact 2 luni(6-dec avans ridicare 8 febr).
sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente.

cat despre rodaj, intreaba mai bine la dealer. mie la 1.9 tdi 101 cp mi'au spus sa nu merg in reprize lungi peste 3000rpm in primii 2500 km

#5
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
- si daca tot iti iei masina noua, e bine sa iti faci revizia pe la 10.000km in loc de 15.000km, pt ca si conditiiile noastre de drum sunt ceva mai diferite decat afara... si in plus poti sa vezi din timp daca este o problema ceva.
pot sa-ti zic si eu ca e bine sa-i faci un mic rodaj de aprox 2500-3000km si sa nu depasesti 3000 de ture ( la turatia asta mergi cu aprox. 140km/h(atat iti arata vitezometrul -real 134-135 iti arata iGO-ul)
- eu am avut cu prima octavie (octavia I, 1.9tdi 110cp, slx(elegance) upgrade drumuri grele) 275.000km. cu asta noua (octavia II combi, 1.9tdi, 105cp, elegance, upgrade drumuri grele) am 15.000km din octombrie.
- parea mea este ca motorul de 110cp este mai economic si cu o reactie mai buna, cel de 105cp este mai puturos, desi are un cuplu mai bun, si costa mai mult la intretinere -ulei mai scump cu aproape 50%.
- important este sa-i verifici si consumul de ulei cat faci rodajul... probabil ca o sa-ti haleasca 0.5l usor... in alta ordine de idei sa nu te sperii cand la inceput o sa ai un consum mai mare de motorina. (eu am fost exasperat fiind obisnuit cu cea veche) dar una peste alta e ok
- ar fii bine sa mergi de cateva ori pe autstrada spre constanta ca sa o rodezi mai rapid.... si la o viteza constanta.
- in caz ca nu ti-ai comandat, vezi ca exista covorasele de cauciuc, si covoras pentru portbagaj(asta face toti banii)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate