Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

DanceFM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#145
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 22.03.2008
Inainte de noul playlist , Dance FM chiar avea un playlist diferit fata de Vibe FM, dar nu era tocmai pe placul meu. Acum seamana foarte mult cu stilul de piese pe care le are Vibe FM. Sunet-ul Dance nu mi se pare prea bun. Cred ca au vrut sa sune ca Ibiza Global Radio, dar nu prea le-a iesit.
O sa va dau aici sa asculti 4 posturi de radio si sa-mi spuneti ce parere aveti de sunet.
Dance FM Romania http://stream.profm....032/dancefm.mp3
Vibe FM Romania http://89.238.252.138:9000
Ibiza Global Radio http://ibgr.001.oye.fm:8024
Dance FM Amsterdam http://sc-stream1.dancefm.net

#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Genul e acelasi pentru ambele posturi, nu e nimic schimbat. Inevitabil o parte din noile piese le vei auzi si pe Vibe, imposibil sa nu le placa macar una.

Oricum, dintre streamurile posturilor locale, doar Guerrilla sau ZU pot spune ca se aud mai bine decat Dance. Pe net Vibe e comprimat urat (ca toate cele Lagardere sau SBS) si cred ca are doi ani de zile de cand pe stream sunetul se intrerupe, sare cd-ul.

Apropo de Ibiza Global Radio, nu stiu daca au vrut sa sune ca ei dar emisiunea de marti seara 21.00 FB Showcase (proiect romanesc) se aude si pe Ibiza Global, trei ore mai tarziu. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 08 December 2013 - 21:20.


#147
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Europa fm giurgiu se prinde costant in sud vestul bucurestiului adica drumul taberei. Dance fm mai mult de 43db pe un dipol vertical, nu stie.

#148
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Da, se prinde bine la Radu. Posted Image

#149
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Pai sunt la 10 etaje, o antena verticala, nu sarme si un radio care daca prinde veronika de la ruse, gata este cel mai tare, sa fim seriosi!
Uite europa fm giurgiu cum o lasa dance fm fix pe verticala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZjOlvymwsmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La mine, dance fm sta constant la 56.8db.

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
89,5 Bucureºti a schimbat cateva date RDS, printre care si codul PI din E001 in E009. PS-urile sunt aceleaºi (DANCE/89,5 FM).

Mai ºtie cineva ce cod PI avea reþeaua InfoPro? :naughty:

+ Dance Chart 2013 (top40) on air acum, si maine de la 15:00.

#151
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 02.02.2006

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2014 - 16:20, said:

89,5 Bucureşti a schimbat cateva date RDS, printre care si codul PI din E001 in E009. PS-urile sunt aceleaşi (DANCE/89,5 FM).

Mai ştie cineva ce cod PI avea reţeaua InfoPro? Posted Image

+ Dance Chart 2013 (top40) on air acum, si maine de la 15:00.
Multam de info  Posted Image
Info Pro avea E259, deci nimic interesant  :(

#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Un mic pattern...

ProFM E059
DanceFM E009
InfoPro E259

Si au inlocuit TP (traffic programme) cu EON (enhanced other networks), care n-am inteles niciodata la ce poate fi util, sau mai degraba care este diferenta intre ele.

Enhanced Other Networks (EON) is a radio system used to deliver traffic information to enabled devices. It is a component of the European Radio Data System (RDS).
The system delivers traffic information (TP and TA) to enabled devices, by interrupting the current stream of media (radio, cd, etc.) and sends the traffic message.


Deci EON e slave pentru statii ce emit semnal TP? Oricum nu se aplica in Romania.

Daca retin corect, 89,0 ZU emitea Traffic Announcement la inceputurile lui (probabil ramas de la defunctul News FM).

Edited by MembruAnonim, 04 January 2014 - 17:26.


#153
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Nu mai e TP pe ProFM?

#154
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011

View Postnecolae, on 04 ianuarie 2014 - 17:24, said:

Nu mai e TP pe ProFM?
Attached File  profmd.jpg   26.15K   19 downloads

Iata si music fm
Attached File  music.jpg   24.33K   19 downloads

Edited by Marzeac, 04 January 2014 - 18:13.


#155
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 02.02.2006

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2014 - 17:16, said:

Un mic pattern...

ProFM E059
DanceFM E009
InfoPro E259

Si au inlocuit TP (traffic programme) cu EON (enhanced other networks), care n-am inteles niciodata la ce poate fi util, sau mai degraba care este diferenta intre ele.

Enhanced Other Networks (EON) is a radio system used to deliver traffic information to enabled devices. It is a component of the European Radio Data System (RDS).
The system delivers traffic information (TP and TA) to enabled devices, by interrupting the current stream of media (radio, cd, etc.) and sends the traffic message.


Deci EON e slave pentru statii ce emit semnal TP? Oricum nu se aplica in Romania.

Daca retin corect, 89,0 ZU emitea Traffic Announcement la inceputurile lui (probabil ramas de la defunctul News FM).

EON ”leagă” între ele rețele de radio. Concret:
Canalul de știri public (dintr-o țară oarecare) emite știri de trafic și emite semnal TP/TA. Asta comandă aparatului să oprească CD/casetă, să dea volumul mai tare (dacă e setat ca atare), urmand ca la finalul buletinului să se revină la starea inițială.
Canalul public de muzică clasică din aceeași țară emite muzică clasică/un concert. E normal acolo să nu se întreurpă audiția la fiecare 15/30 min pt un buletin de trafic. Dar ce ne facem dacă un șofer vrea s-asculte un concert, fără să piardă buletinele de trafic?
Ș-atunci a apărut EON. Canalul de clasic emite semnal EON și ”știe” când pe canalul de știri se emite buletinul. Atunci se face automat comutarea de pe clasic pe știri, se ascultă buletinul, apoi se revine. Evident, dacă vreau s-ascult concertul în mașină fără să fiu interesat de trafic, dezactivez EON (la fel ca și dezactivând TP) și gata, am liniște.

N-are rost să mai comentăm despre aplicabilitatea la noi, în vreme ce în țările ”cu apă caldă” pe DAB+ nu se mai folosește TP, având mereu în fundal TMC-ul ce livrează informații navigației ...  :(

#156
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
La noi se emite ceas aiurea in stufaris pe RDS, Kiss FM Slatina 94,6 de cand il stiu are ceasul CT 15:54 FR.

#157
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 02.02.2006

View PostNeaceasca85, on 05 ianuarie 2014 - 02:23, said:

La noi se emite ceas aiurea in stufaris pe RDS, Kiss FM Slatina 94,6 de cand il stiu are ceasul CT 15:54 FR.

Eu încă n-am întâlnit la noi un radio care să emită ora corectă  
:(

#158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Multe nu emit deloc CT. Eu m-am obisnuit cu ceasul de pe 89.5, stiu ca e fix cu 3 ore 20 minute in urma. :lol:

ProFM 102.8 e cel mai aproape dintre cele pe care le-am verificat, doar cu 6 minute inainte.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2014 - 08:00.


#159
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Iata pro fm baneasa receptionat la 16:38
Attached File  baneasa.jpg   24K   14 downloads

#160
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am un blank stereo pe 93,9, asta e ProFM Calarasi? Magic Ploiesti sub el pe 93,85.

Pune un screenshot si cu 89,5, macar sa fii ontopic.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2014 - 17:03.


#161
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
A fost in blank, acum merge baneasa Posted Image

ia sa vedem ce zice 89.5:
Attached File  dance.jpg   24.61K   12 downloads

#162
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmaritus, on 06 ianuarie 2014 - 00:15, said:

Eu încă n-am întâlnit la noi un radio care să emită ora corectă  
Posted Image

94,6 o emite si incorecta si intepenita, sta timpul in loc.

Decat sa o emiti aiurea in otobel, mai bine o dezactivezi, dar ai nostri dau si cu TA/TP aiurea, factory settings.

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2014 - 16:56, said:

Eu am un blank stereo pe 93,9, asta e ProFM Calarasi? Magic Ploiesti sub el pe 93,85.
Nu Calarasi ci Baneasa Dobrogea Sud, SRR, Trinitrosc si fostul Info Prost sunt radiourile releelor Radiocom.

Edited by Neaceasca85, 06 January 2014 - 17:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate