Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

Losing the way...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ni s-a intamplat de multe ori sa auzim ''Imi place trupa X, dar numai pana la albumul Y'' sau ''Imi plac vechii X''. Multi muzicieni sunt determinati fie de spiritul comercial, fie de evolutia muzicala si schimbarea gusturilor, sa schimbe brusc sau treptat traiectoria muzicala abordata.

Unii au fost huliti, altii laudati. In acest topic puteti sa va spuneti parerea cu privire la diversele evolutii muzicale din genurile ascultat.


Voi da niste exemple :

-Anathema : Au trecut prin 1999 (desi incepuse de multa vreme procesul) de la Deah-Doom la Alternative. M-a nemultumit profund schimbarea...desi nu eram fan al grohaitului lui Cavanagh (nici al solistului initial). Cand Cavanagh a inceput sa devina din ce in ce mai ''soft'' si ''clean'' in voce, incepusem sa ma bucur (mai ales cain perioada aceea nu prea aveam cum sa prind atat de repede albumele - no net :D). Din pacate, instrumentatia a devenit din ce in ce mai simplista si uneori chiar iritanta. Cand in turnee isi canta vechile piese, Cavanagh suna foarte bizar incercand sa foloseasca vocea death/doom.

-Samael : La inceput o trupa de ''true'' black metal (cu vagi influente de trash), Samael a inceput de prin 1996 sa migreze catre genul industrial. Prin incercarea lor, au reusit sa creeze un nou gen (un fel de darkwave - black metal), in care clapele folosite intens, chitarele distorsionate si vocea solistului (care canta un fel de growling hip-hop rock) se amestecau in mod bizar. Datorita originalitatii si a unor piese chiar faine de pe albumele lor mai noi, pot spune ca noii Samael sunt mai buni decat vechii Samael.

-Metallica : Dupa ''The Black Album'' trupa a ''incetinit'' ritmul (ritm care-i facuse pe multi sa catalogheze trupa ca fiind speed metal, nu trash metal cu influente) si s-a concentrat pe o muzica mai agreabila pentru urechile ''unora''' si putin mai comerciala. Fanii hard-core au sustinut ca Metallica 's-a vandut'.  Cum ''Master of Puppets'' imi place mult, si cum Metallica nu se numara printre favoritii mei, nu o sa ma pronunt in legatura cu schimbarea. Ii las pe altii.

-Blind Guardian : Infiintat in 1984 ca ''Lucifer's Heritage'' (peste 3 ani isi schimba numele), trupa a devenit dupa albumul din 1992 (unii spun ca albumul din 1990 i-ar fi adus ''cu picioarele pe pamant'') una dintre cele mai bune trupe de power-metal (raw power-metal) existente. Stilul initial, un speed metal cu influente de death, era mult prea banal si iritant fata de ce au facut ulterior baietii. Din partea mea : ######### pentru evolutia BG !

#2
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Este o tendinta frecventa ca primele albume sa fie mai bune calitativ decat urmatoarele. La Metallica lucrurile s-au dus intr-o directie gresita, asta e clar. S-au pierdut multi fani si multa calitate din versuri.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu e vorba numai de albume...ci de directia trupei in general.

-La sindromul ''Samael'' adaug si The Kovenant...o trupa initiatl de black\pagan, transformata intr-un industrial-black\avantgarde.

-Arcturus : Aici nu este vorba de o directie muzicala ! Trupa a inceput ca una de black-simfonic, a scos un album  foarte apreciat de avantgarde metal (sunet bizar, cu inflexiuni carnavalesti si voce in stil ''tenor''). Apoi, dupa niste bootleg-uri (de black) si remix-uri (de avantgarde), Arcturus a scos un album de black melodic (Sham Mirrors). Dupa plecarea solistului Garm, Arcturus a cooptat un solist cu voce similara, adica IPS Vortex (bassistul de la Dimmu, il puteti asculta si pe Progenies of The Great Apocalypse) si a revenit la stilul avantgarde, urmand sa mai scoata si anul acesta un album care sa combine cele doua mari influente.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In Flames - dupa Clayman au incercat sa atace the US market, went commercial, au scos Reroute to Remains, Trigger EP, au scos ceva mai bun cu Soundtrack To Your Escape si dupa aia au scos Come Clarity... and down they went, once again.

Marduk - went nosedown dupa infamul rahat cu Panzer in titlu.

Deftones - ultimul album mi se pare chiar... slab.

#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostAlexIP, on Feb 25 2007, 19:27, said:

In Flames - dupa Clayman au incercat sa atace the US market, went commercial, au scos Reroute to Remains, Trigger EP, au scos ceva mai bun cu Soundtrack To Your Escape si dupa aia au scos Come Clarity... and down they went, once again.

De fapt e cam altfel...Soundtrack to Your Escape a fost considerat ''the lowest point''. Come Clarity da semne de intoarcere la origini...desi Anders Frieden se incapataneaza sa cante clean pe cateva piese si ne arata din nou, ca nu este in stare.

Clayman deja era un ''turn point''. Daca asculti Lunar Strain (cu solistul de la Come Clarity) iti dai seama ca In Flames se dorea total altceva la inceputuri !

#6
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

View PostAlexIP, on Feb 25 2007, 20:27, said:

Deftones - ultimul album mi se pare chiar... slab.
Ultimul lor album e chiar bun si chiar daca e o parere subiectiva, in nici un caz nu se incadreaza la topicul asta...Deftones si-au pastrat sound-ul de-a lungul timpului, chiar daca unele albume sunt mai reusite decat altele.

Ontopic, imi vine acum in minte doar Paradise Lost, albumul Icon fiind unul din preferatele mele intr-o anumita perioada. Dupa cativa ani am dat peste un alt album (nici nu-i mai retin numele caci am scapat rapid de el), care era total diferit din toate punctele de vedere.

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Idem Stratovarius...de fapt, nu chiar idem pentru ca la Stratovarius nu este acelasi lucru. Pana sa-l bage pe Koltipeto la voce (care are unul dintre cele mai nasoale accente ever) Stratovarius tragea puternic spre progressive, si instrumental si prin vocea lui Tolki.

#8
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View Postkrossfire, on Feb 24 2007, 09:56, said:

Blind Guardian : Infiintat in 1984 ca ''Lucifer's Heritage'' (peste 3 ani isi schimba numele), trupa a devenit dupa albumul din 1992 (unii spun ca albumul din 1990 i-ar fi adus ''cu picioarele pe pamant'') una dintre cele mai bune trupe de power-metal (raw power-metal) existente. Stilul initial, un speed metal cu influente de death, era mult prea banal si iritant fata de ce au facut ulterior baietii. Din partea mea : ######### pentru evolutia BG !

Si eu cred ca evolutia spectaculoasa a inceput cu albumul Tales From The Twilight World (1990). Primele doua albume sunt destul de asemanatoare, rapide (cu unele exceptii (Don't Break Th Circle). Valhalla e classic... Dar am o nelamurire: unde-i influenta death?

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postamandigi, on Mar 18 2007, 22:21, said:

Si eu cred ca evolutia spectaculoasa a inceput cu albumul Tales From The Twilight World (1990). Primele doua albume sunt destul de asemanatoare, rapide (cu unele exceptii (Don't Break Th Circle). Valhalla e classic... Dar am o nelamurire: unde-i influenta death?

Pe cele doua demo-uri Lucifer's Heritage. Sunt cam penibili...mai ales cand Hansi incearca sa faca cate un ''rooar''. Nu stiu daca de-acolo a inceput revolutia. Cred ca promovarea single-ului The Bard Song (in the forest) a inceput mania BG. Albumul indicat de tine a facut ''turnura''.

#10
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Offtopic:
Stii cumva unde pot gasi acele demo-uri? EDIT: am gasit cateva torente, incerc sa-l iau, fiindca la unul se pare ca exista un seeder...
Eu l-am cunoscut pe BG cu Somewhere Far Beyond (piesa, nu albumul, era dat de catre Lenti la Studio Rock cand a aparut), dupa acela am primit primele doua albume. Tales... am cumparat numai acum cativa ani si atunci am inteles ca albumul acela era un punct important in cariera lor. Lord of the Rings de exemplu prevesteste ceva (nu versurile, ca BG oricum era fan Tolkien de la primul album).

Edited by amandigi, 18 March 2007 - 23:00.


#11
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
O sa trec peste posturile anterioare, pentru ca nu am ascultat nici una din formatiile de mai sus
Insa o schimbare de stil poate fi cauzata si de schimbarea componentei.
De exemplu Black Sabbath, unde stilul s-a schimbat dupa debarcarea lui Ozzy.
Sau King Crimson cu Belew in comparatie de King Crimson cu Greg Lake. aici s-a produs una dintre cele mai mari schimbari de stil in cadrul unei formatii...ma rog in viziunea fanilor lui lake, in rau....... :boredlook:
Un alt exemplu ar fi Genesis, unde, fara Peter Gabriel, sunetul a suferit schimbari semnificative...
Schimarile pot fi si in bine, si ma gandesc la Yes, unde primele albume nu impresionau deloc.
Sau Judas Priest care au scos capul in lume d'abia prin British Steel.
Ca sa fiu mai in ton cu discutia existenta aici, mie imi place cam cel mai mult de la Metallica, Kill em all, primul album, si cele noi mi se par neinteresante.
Cred ca ar trebui sa mentionam si unii dintre artisti, care si-au pastrat stilul de-alungul deceniilor, de care ne amintim.
Mie imi vine in minte, cine altul decat, Frank Zappa, care in peste 40 de albume a introdus acelasi sound, acceasi cantitate de umor, de virtuozitate la chitara, si de element x.

#12
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postamandigi, on Mar 18 2007, 22:51, said:

Offtopic:
Stii cumva unde pot gasi acele demo-uri? EDIT: am gasit cateva torente, incerc sa-l iau, fiindca la unul se pare ca exista un seeder...
Eu l-am cunoscut pe BG cu Somewhere Far Beyond (piesa, nu albumul, era dat de catre Lenti la Studio Rock cand a aparut), dupa acela am primit primele doua albume. Tales... am cumparat numai acum cativa ani si atunci am inteles ca albumul acela era un punct important in cariera lor. Lord of the Rings de exemplu prevesteste ceva (nu versurile, ca BG oricum era fan Tolkien de la primul album).

Le am eu , dar la valcea (my other home). Le pot trimite atunci sau le poti gasi pe soulseek - nu prea mai e piraterie pentru ca nu mai sunt de mult in vanzare, nici ca ''rare material''.

De acord cu Genesis. Acolo schimbarea a fost facuta intentionat, pentru a se potrivi mai bine vocii lui Collins :(

Zappa a avut niste albume instrumentale spre finalul vietii, iar chitara sa a suferit cateva ''schimbari de abordare''.

#13
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
La Genesis, nu cred ca a fost doar o adaptare la voce..ci s-a trecut la o muzica mai comerciala.
Nu zic ca asta s-a produs din cauza lui Collins, pentru ca el a cantat de exemplu in Brand X.
Si la Zappa, ai dreptate, dar eu vad muzica lui, sunetul chitarii, ca si cum a evoluat pe o panta ...dreapta sub un unghi foarte mic, ...constant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate