Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Surubelnita electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006

View Postangajatul, on 21st May 2009, 12:17, said:

Asa ca si ordine..... Skil, Black and Decker, Einhell.....oricum si primele doua sunt marci hobby.....asa ca ar trebui sa te uiti la voltajul bateriei si mai ales la timpul de incarcare......pentru ca in general e foarte mare la modelele astea low end 3-5 ore .....eventual un Bosch verde desi timpul de incarcare e similar la unele modele.....sau o makita simpla simpla.....dar macar cu timp de incarcare de 1 ora....cu au toate cele bune

Ca si loc......magazinele mari.....sau distribuitorii....Epinvest,Tehnopro etc

Sper sa mai primesc un sfat...
Avand in vedere clasificarea din citat si ce s-a scris mai sus, ar merita o surubelnita electrica Einhell Silverline?
Imi trebuie in principal pentru asamblat mobila (ocazional) si pt chestii prin casa.
Ma gandesc sa iau una pt ca sambata asta am pierdut 1 ora insuruband vreo 40 de holsuruburi ca sa prind 2 bucati de PAL (am asamblat un pat).
Adica nu am nevoie de ceva super-performant, dar nici de ceva pe care sa dau banii degeaba.
Deci trebuie sa ma orientez pe undeva pe la mijlocul ofertei. Un 200-250 lei ar fi minunat pentru ceva cu care sa-mi fac treaba.

#20
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postdecanu, on 3rd November 2009, 18:43, said:

Sper sa mai primesc un sfat...
Avand in vedere clasificarea din citat si ce s-a scris mai sus, ar merita o surubelnita electrica Einhell Silverline?
Imi trebuie in principal pentru asamblat mobila (ocazional) si pt chestii prin casa.
Ma gandesc sa iau una pt ca sambata asta am pierdut 1 ora insuruband vreo 40 de holsuruburi ca sa prind 2 bucati de PAL (am asamblat un pat).
Adica nu am nevoie de ceva super-performant, dar nici de ceva pe care sa dau banii degeaba.
Deci trebuie sa ma orientez pe undeva pe la mijlocul ofertei. Un 200-250 lei ar fi minunat pentru ceva cu care sa-mi fac treaba.
cauta una cu momentul de strangere cat mai ridicat , eventual cu 2 viteze , si 2 acumulatori cu timpul de incarcare cat mai scurt , daca are si frana de motor e si mai bine , finca este foarte utila in precizia insurubarii , modelelle hobby sunt sinple cu angrenaje din plastic  fara frana  si cu baterii proaste cu timp de incarcare destul de mare 3-4 ore  fata de jumate de ora la cele profi , dar aiceaq sari in alta categorie de pret , pentru ce vrei tu gasesti si la 1 mil de lei cu acesorii cu tot pe cand una pro trece cu mult de 20 mil ( baterii li , rotor interschinbabil, 2-3 viteze , modele cu percutie , angrenaje din  otel , carcasa rezistenta la lovituri , moment de strangere de pana la 80mn , ( cele  hobby au in jur de 15 nm) frana de motor 2 baterii , cu incarcare rapida , trusa voluminoasa cu loc ptr acesori , ofera confort siguranta  si randament ridicat , durata de viata a bateriilor permit peste 2000 de incarcari , acesorii de caliatte , dar toate acestea costa ........
dupa achizitie acumulatorul trebuie formatat  pentru cateva cicluri daca nu durata de viata a bateriilor scade ff mult

Edited by dummy_, 06 November 2009 - 23:36.


#21
BONSAI

BONSAI

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.11.2009
EU am un B&D la 12 Volti, isi face treaba perfect. A costat in jur de 150 RON. Un singur repros am sa-mi fac, trebuia sa cumpar cu 2 acumulatori si cu incarcator separat cu incarcare rapida. A mea are un alimentator pe care il var direct in bateria prinsa in masina. Am avut de izolat un beci la tara, iar bateria a murit eroic dupa multe gauri facute in grinzile tavanului. Atunci mi-ar fi folosit a doua baterie. Facand o comparatie la ce exista pe piata, am vazut acum un Einhell la oferta la P_____ker la vreo 100 RON, la 18V, cu doua baterii care parea ok. Nu e Silverline, dar pentru uz domestic e absolut ok. Probabil are lipsuri la ergonomie si greutate comparativ cu alte firme mai rasarite, dar pretul asta cred ca e imbatabil
Spor!

#22
dincati

dincati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2007
Salut,
Vrea sa-mi iau si eu o surubelnita, am citit  ce se recomanda mai susdar ce voiam sa intreb este daca are cineva sau a folosit surubelnite cu acumulatori obisnuiti. Am gasit pe net asta dar as  fi vrut si niste pareri de la cineva care a folosit. Mi se pare atractiva pentru ca deja am seturi de  acumulatori dela aparate foto  lanterne si jucarii . (ma gandeam la ceva de genul blackdecker KC9006R
Multumesc,

Edited by dincati, 08 November 2009 - 23:44.


#23
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdincati, on 9th November 2009, 00:37, said:

Salut,
Vrea sa-mi iau si eu o surubelnita, am citit  ce se recomanda mai susdar ce voiam sa intreb este daca are cineva sau a folosit surubelnite cu acumulatori obisnuiti. Am gasit pe net asta dar as  fi vrut si niste pareri de la cineva care a folosit. Mi se pare atractiva pentru ca deja am seturi de  acumulatori dela aparate foto  lanterne si jucarii . (ma gandeam la ceva de genul blackdecker KC9006R
Multumesc,

Multumesc pentru sfaturi!

Pana la urma, dupa ceva cautari si sfaturi, am cumparat vineri seara surubelnita Einhell Blue de 18V, 2 acumulatori cu incarcare rapida (1h20' pe ceas la prima incarcare, in carticica scrie 1h) - din P...ker. Ideea e ca era redusa de la 189 lei la 169 lei si am mai primit un bon de 10 lei, deci am scos-o la 159 lei, ceea ce mi se pare un pret chiar bun.
In cutie gasiti: surubelnita, 2 acumulatori, incarcatorul, 6 capete (3 normal, 3 in cruce) si un cap "dublu" (intr-o parte drept, in cealalta cruce) care sta in masina (ma rog, nu prea sta ca aluneca din locas). Surubelnita are 2 reglaje: un buton sus cu pozitiile 1 si 2 si inca unul langa mandrina numerotat de la 1 la 20 si ceva.  
Acumulatorii terbuie formati - lasati 12h la incarcat. Personal nu sunt sigur daca primesc curent 12 h, pentru ca dupa 1h si ceva incarcatorul trece de pe pozitia ON (led rosu) pe pozitia OFF (led verde) semnaland ca acumulatorul e incarcat. Pe incarcator exista un buton gaben "SET". Eu am pus acumulatorul in incarcator, s-a aprins ledul verde, am apasat SET si atunci s-a aprins ledul rosu pentru pozitia ON.
Deocamdata am folosit-o des intr-o perioada de 6 ore si nu dadea semne de oboseala (montat un sifonier si un pat cu eurosuruburi si holsuruburi)
Este foarte utila si se simte bine in mana.
In momentul in care surubul intra pana la capat capul nu se mai invarte si se aude un carait cam si cand merge in gol - banuiesc ca e frana de motor.
Daca nu uit o sa revin cu numele modelului.

Tot in acelas magazin mai au una portocalie la 99 lei si una tot din gama Blue dar de 14V.

Bafta!

#24
BONSAI

BONSAI

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.11.2009
@decanu: s-o stapanesti sanatos. E o achizitie buna.
@dincati: depinde la ce o folosesti. Eu am lucrat cu una asemanatoare, dar numai la chestii care nu necesita cuplu serios la insurubare. E ok pentru lucrusi domestice gen insurubat/desurubat un capac de la un aparat electric, insa daca ai de facut treaba mai serioasa, nu mai face fata.

Edited by BONSAI, 09 November 2009 - 16:54.


#25
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postdecanu, on 9th November 2009, 13:41, said:

Multumesc pentru sfaturi!

Pana la urma, dupa ceva cautari si sfaturi, am cumparat vineri seara surubelnita Einhell Blue de 18V, 2 acumulatori cu incarcare rapida (1h20' pe ceas la prima incarcare, in carticica scrie 1h) - din P...ker. Ideea e ca era redusa de la 189 lei la 169 lei si am mai primit un bon de 10 lei, deci am scos-o la 159 lei, ceea ce mi se pare un pret chiar bun.
In cutie gasiti: surubelnita, 2 acumulatori, incarcatorul, 6 capete (3 normal, 3 in cruce) si un cap "dublu" (intr-o parte drept, in cealalta cruce) care sta in masina (ma rog, nu prea sta ca aluneca din locas). Surubelnita are 2 reglaje: un buton sus cu pozitiile 1 si 2 si inca unul langa mandrina numerotat de la 1 la 20 si ceva.  
Acumulatorii terbuie formati - lasati 12h la incarcat. Personal nu sunt sigur daca primesc curent 12 h, pentru ca dupa 1h si ceva incarcatorul trece de pe pozitia ON (led rosu) pe pozitia OFF (led verde) semnaland ca acumulatorul e incarcat. Pe incarcator exista un buton gaben "SET". Eu am pus acumulatorul in incarcator, s-a aprins ledul verde, am apasat SET si atunci s-a aprins ledul rosu pentru pozitia ON.
Deocamdata am folosit-o des intr-o perioada de 6 ore si nu dadea semne de oboseala (montat un sifonier si un pat cu eurosuruburi si holsuruburi)
Este foarte utila si se simte bine in mana.
In momentul in care surubul intra pana la capat capul nu se mai invarte si se aude un carait cam si cand merge in gol - banuiesc ca e frana de motor.
Daca nu uit o sa revin cu numele modelului.

Tot in acelas magazin mai au una portocalie la 99 lei si una tot din gama Blue dar de 14V.

Bafta!
am avut si eu o surubelnita Einhel  gama  galbena ( orcum cred ca diferenta este nuami de culoare ) si dupa cateva luni si-a dat duhul , cu toate ca era in garantie  am trantito de a zburat toate din ia si mi-am cunparat ceva calumea  de la makita , pe care o folosesc si acuma intens  dupa  aproape 5 ani

#26
dincati

dincati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2007

View PostBONSAI, on 9th November 2009, 17:48, said:

@decanu: s-o stapanesti sanatos. E o achizitie buna.
@dincati: depinde la ce o folosesti. Eu am lucrat cu una asemanatoare, dar numai la chestii care nu necesita cuplu serios la insurubare. E ok pentru lucrusi domestice gen insurubat/desurubat un capac de la un aparat electric, insa daca ai de facut treaba mai serioasa, nu mai face fata.

merci de raspuns. deja am dat comanda, imi vine  luni. o sa revin cu  impresii :)

#27
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Surubelnita de care ziceam este modelul Einhell BT-CD 18 1h

#28
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,260
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare am si eu o intrebare.
Am primit undeva cadou o surubelnita de asta cu tot cu trusa de scule avea un pack de acumulatori de 3.6 V si 4000 mAh care din pacate era uzat. Spun asta pentru ca ieri l-am desfacut si am scos partea de acumulatori deoarece nu era deloc confortabila fiind foarte lunga fara nici o articulatie.
Acum a ramas doar motorul si partea din fata lui frana aia reglabila sau ce o fi.
Din moment ce motorul consuma cam 4 A atunci cand este alimentat la 3.6 V pentru mine o solutie ar fi sa cumpar 3 acumulatori NiMH de 1.2 V si 4000 mAh si sa-i pun in serie intr-un pachet la care sa o alimentez...m-ar costa cam 63 ron acumulatorii...
O alta solutie e sa-i fac un circuit astfel incat sa-i fac alimentare la bricheta de la masina, care duce usor acesti 4 A...
Pe de alta parte insa avand in vedere ca una noua cat de cat este cam 100 ron nush daca se mai merita efortul.
Cred ca o sa-i tai adaptorul si o sa-i sudez un maner de surubelnita normala pe care o s-o folosesc cu trusa de bituri care este destul de buna.
Voi ce parere aveti?

#29
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postbbogdanmircea, on 7th September 2010, 10:45, said:

Voi ce parere aveti?

cea mai simpla rezolvare 


cu o sursa de alimentare de computer rezolvi problema

#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,826
  • Înscris: 08.02.2007
eu ma folosesc cu succes de o bormasina normala, careia, in mandrina ii prind capul de surubelnita care am nevoie si nu ma deranjeaza ca tre' sa o bag in priza sa o folosesc. da, e una luata din piata cu 40 RON, o am de vreo 3 ani si singura chestie e ca s-a cam jigarit, in rest aceleasi performante.
nu pot sa spun ca o folosesc zilnic, dar nu am de gand sa iau una SPECIAL pentru suruburi

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,618
  • Înscris: 17.08.2007
Mi-am luatazi  din noul Obi Pallady un  Black&decker cu 2 baterii la 14,4 v la pretul de 199ron. Am avut un Skil 2006 si era tare nasoala in sensul ca nu avea turatie variabila si ma scotea din sarite. Mai aveau Bosch PSr 960 tot pe la 200ron dar cu o singura baterie.

Edited by atupi, 04 October 2010 - 13:26.


#32
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
am luat un Bosch IXO.mediu de lucru: industrial.
avantaje: 300 grame, baterie lithiu-ion.
dezavantaje: nu are maner reglabil, maner putin incomod, nu-i poti stinge becul ala idiot.

#33
ronin33dan

ronin33dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.08.2007
Ajutati-ma si pe mine !!! :confuzzled:

Am o surubelnita Skil cu acc de 12 V si 1,2Ah. Acumulatorul a murit si nici nu-l mai am , vreau sa-i fac un alimentator si am incercat cu un traf cu iesire de 12Vca+punte redresoare si un condensator de 1800uF/50Vcc si nu se invarte motorul , abia bazae putin.Traful genereaza undeva la 1,2-1,5Amperi.

Ce sa-i fac??Sau ce alimentator sa-i fac! Mul;tam anticipat!

#34
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Pt cei care vor sa isi achizitioneze o bormasina cu accu hobby a reaparut la hornbach oferta rabla pt scule mcallister adica cu o bormasina/flex/etc vechi puteti scadea 1 milion din pretul unei scule noi in speta o bijuterie de bormasina la 10.8 v li-ion cu 2 acumulatoare incluse, incarcator rapid 30 min, lanterna f puternica pe leduri care functioneaza cu aceeasi baterie plus geanta de transport. Pret final 3 mil.

Pt mine va fi cadoul de craciun :D

Aceeasi scula (identica ca si conceptie/feeling/aspect - difera doar culorile si logoul) e la bosch 8 mil iar la wurth sare de 10 lejer. Am lucrat cu ambele si nu pot sa spun nimic de rau despre ele...cu boschul lucram o zi intreaga cu 2 acumulatoare la suruburi rigips iar wurth-ul era folosit la asamblare mobilier cam in aceleasi conditii de lucru zi lumina 7/7 si asta ani de zile. Daca mcallisterul asta care e hobby tine macar pe jumatate cat cele 2 voi fi mai mult decat multumit..

Sper sa nu fie considerat reclama - am vrut doar sa semnalez o oferta care mie mi s-a parut interesanta.

#35
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,260
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am vazut in ddman Skil la 12 V cu 2 acumulatori la 150 ron, mi se pare mult mai tentant decat ce zici tu acolo, mai am o bormasina SKIL la priza si mi se pare bunisoara la banii ei.

Pentru colegu de mai sus: de ce nu alimentezi tu la o sursa reglabila daca ai posibilitatea bormasina sa vezi cat trage in sarcina...esti sigur ca traful chiar da curentul de 1.5 A ? Eu stiu ca am probat cu o surubelnita de aia mititica la o sursa si tragea vreo 4 A motorasul in sarcina...m-am lasat pagubas iti dai seama...

#36
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Am cumparat un Skill 2321.--Bravo!!

Ai 500 de posturi si inca postezi link-uri externe SP  :cursing:


E f bun. Usor de manevrat, incarcare rapida. Pret 280 lei.

Edited by adi_master, 21 December 2010 - 00:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate