Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Surubelnita electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Ma intereseaza o surubelnita electrica foarte ieftina, fara acumulator, cat mai simpla. Imi trebuie sa pot strange suruburi in pal si in dibluri de perete. Vreo recomandare?

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostBOGraphics, on Feb 23 2007, 23:08, said:

surubelnita electrica foarte ieftina, fara acumulator, cat mai simpla....


Cu tot respectu, da' io n-am auzit de asa ceva,

- daca n-are acumulator atunci e alimentata de la retea... si se cam numeste bormasina.
Intr-adevar exista in segmentul profi unele bormasini care nu au mandrina,
ci au un cap special de infiletare care poate limita adancimea de ingropare a capului, da' astea nu-s deloc ieftine.

- surubelnite electrice sunt denumite acele dispozitive mici de infiletat (ex. Bosch IXO), utilizate in general in service-urile de calculatoare sau in bricolajele de mici dimensiuni... nici vorba sa infiletezi un surub de 6x70 intr-un diblu de 8

- pistoalele de infiletat cu acumulator, sunt adecvate pentru asa ceva, dar nu indeplinesc conditia ceruta de tine (au acumulator)

Deci te rog redefineste parametrii produsului pe care-l doresti... ca n-are rost sa ne dam cu presupusu'

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
Exista 2 forme:

1. aproape dreapta, de la Bosh - coste 1.5 mil si se afla intre surubelnita si bohrmasina.
2. pistol - marci si dimensiuni diferite, care sunt de fapt mini bohrmasini.

Din pacate spectrul lor merge inte 500 mii - 3 mil.

Marea diferenta ff. enervanta la cele ieftine gen Skill/Einhell este ca bateria se duce in 10 min si se incarca intr-o zi !

Am spus ca imi voi lua un Hitachi sau Bosh cand voi maia vea nevoie si cand voi ramane fara baterie la Skill...

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostCourage, on Feb 24 2007, 11:48, said:

Am spus ca imi voi lua un Hitachi sau Bosh cand voi maia vea nevoie si cand voi ramane fara baterie la Skill...

Nu ca Hitachi n-ar fi bune, da' iti recomand sa arunci un ochi si in curtea celor de Makita... cat despre Bosch, parerile sunt impartite, am un prieten bun la care Boschu' (adus din DE) a tinut mai putint decat Einhellu, ma refer la viata bateriei.

#5
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Am auzit ca sculele Makita ar fi SUPER tari, dar si preturile sunt pe masura...

#6
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am un Skill luat pe puncte de la Brico si sunt multumit de ea. Doar sa n-o folosesti la chestii greu de insurubat.

#7
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Ce mai tare surubelnita electrica cu care am lucrat eu vreodata este un Wurth Master (nus ce model), cu care se lucra si 2-3 zile fara sa se incarce. Avea un feeling extrem de placut, ergonomica, si cu putere foarte mare pentru dimensiunile ei. Din pacate nu aduce nimeni la noi in Romanica asa ceva, ca eu as da si 200Euro pe una :(... O sa caut pozna sa va arat cum este.

#8
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostVially, on Mar 28 2007, 13:28, said:

Ce mai tare surubelnita electrica cu care am lucrat eu vreodata este un Wurth Master (nus ce model), cu care se lucra si 2-3 zile fara sa se incarce. Avea un feeling extrem de placut, ergonomica, si cu putere foarte mare pentru dimensiunile ei. Din pacate nu aduce nimeni la noi in Romanica asa ceva, ca eu as da si 200Euro pe una :(... O sa caut pozna sa va arat cum este.
Vorbeste direct la Wurth Romania... Poate iti aduc ei.

#9
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Aș dori să îmi achiziționez o surubelniță electrică pentru uz personal.
Aș fi dispus să dau 200 de lei pe ea. Acumulatorul vreau să țină cât mai mult. Și aș mai dori, asta doar dacă există, ca acumulatorul să se poată încărca în timp ce surubelnița funcționează. Adică dacă am o lucrare, nu vreau să nu pierd vremea dacă cumva am uitat să încarc acumulatorul de seara, să trag un prelungitor și să o folosesc.

Recomandați-mi o firmă/ un model și eventual magazinele unde aș putea să o găsesc. Praktiker-ul cred că vinde așa ceva, nu?

Edited by AndreiOM, 17 September 2008 - 16:24.


#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cu acumulator care sa se inacarce in timp ce lucrezi .... este cam tot una cu o masina de gaurit pe 220 din cauza firului care va sta spinzurat tot timpul
Dar daca tot doresti asa ceva , nu exista de cumparat trebuie manufacturat , se gaureste carcasa acumulatorului , se ataseaza o mufa jack mama care se leaga cu conectori de clemele + respectiv- ale acumulatorului iar de partea cealalta atasezi incarcatorul cu o sirma lunga pentru a avea flexibilitate - si atunci la ce bun cu acumulator ?

#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

Adică dacă am o lucrare, nu vreau să nu pierd vremea dacă cumva am uitat să încarc acumulatorul de seara, să trag un prelungitor și să o folosesc.
De surubelnite cu 2 aku ai auzit!???foloseste-o.

#12
acs590

acs590

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2008
bosch intr-adevar sunt mai slabe ca unele einhell. eu am numai einhell toate, este foarte tare si pretul e de 3 ori mai mic ca la sculele bosch... dar e vorba de silver line, adik cele gri. sunt supertari, le bate la cur pe bosch, dar astea din gama  silver line sunt aproape la pret ca bosch, dar tot sunt mai ieftine si sunt semiprofesionale.  B)


View PostBerti, on Feb 24 2007, 13:19, said:

Nu ca Hitachi n-ar fi bune, da' iti recomand sa arunci un ochi si in curtea celor de Makita... cat despre Bosch, parerile sunt impartite, am un prieten bun la care Boschu' (adus din DE) a tinut mai putint decat Einhellu, ma refer la viata bateriei.

raspuns pt berti in leg cu boschu.

View PostBOGraphics, on Feb 24 2007, 00:08, said:

Ma intereseaza o surubelnita electrica foarte ieftina, fara acumulator, cat mai simpla. Imi trebuie sa pot strange suruburi in pal si in dibluri de perete. Vreo recomandare?
sal, yo am o bormasina cu acumulator foarte tare, asa cum zice vially, cand era noua ma tinea 2 zile acumulatoru, o incarcam ca telefonu, acuma mai tine doar o zi la negrese, dar am facut treaba cu ea, m-a tinut, e foarte tare! are 1200 rot/min si cuplu mare ca am bagat cu usurinta si suruburi de 14, e la performante aproape ca una dewalt, am dat gauri in fier cu ea, singura problema e ca are un singur acumulator. daca vrei ti-o dau cu 1,5 mil... dar nu asta e important, vroiam sa-ti spun ca nu se merita sa-ti iei o panarama de-aia cu fir, astea cu acumulator sunt mult mai manevrabile. uite daca vrei una superbuna, vezi ca a implementat boschu tehnologia li-ion pe toate sculele, si ei au de toate chiar si ferastrau circular cu acumulator, ia-ti bormasina cu acumulator li-ion, e superfinuta si usoara, dar cel mai tare e ca se incarca in 30 de min.  B)

#13
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View PostBOGraphics, on Feb 24 2007, 00:08, said:

Ma intereseaza o surubelnita electrica foarte ieftina, fara acumulator, cat mai simpla. Imi trebuie sa pot strange suruburi in pal si in dibluri de perete. Vreo recomandare?
Eu folosesc o Black&Decker care e mai mult bormasina decat surubelnita electrica, dar in fine, e portabila, tine acumulatorul o gramada si are putere mai mult decat suficienta pentru ce iti doresti tu.
Nu iti recomand modelele ergonomice/mici, indiferent de marca - nu fac fata!

Edited by Rigips, 20 October 2008 - 23:36.


#14
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Azi am luat un Einhell (poza) la 61 de lei din Praktiker Militari. Trebuie formatata bateria, o sa postez impresii dupa ce apuc sa-l folosesc. La prima vedere, pare robust. Si a venit destul de dotat, are 28 de capete si trusa de carat. La astea se mai adauga maner cu unghi reglabil (3 unghiuri) si lumina de lucru. Avand in vedere ca urmatoarea scula, ca pret, era bosch la 230 de lei, eu zic ca asta a meritat incercata pentru 61.

Are cineva modelul asta, poate sa-mi dea vreo parere?

Daca nu, revin eu cu impresii peste cateva saptamani!

Attached Files



#15
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
[quote name='acs590' post='5399612' date='Oct 21 2008, 00:11']bosch intr-adevar sunt mai slabe ca unele einhell. eu am numai einhell toate, este foarte tare si pretul e de 3 ori mai mic ca la sculele bosch... dar e vorba de silver line, adik cele gri. sunt supertari, le bate la cur pe bosch, dar astea din gama  silver line sunt aproape la pret ca bosch, dar tot sunt mai ieftine si sunt semiprofesionale.  B)




raspuns pt berti in leg cu boschu.


sal, yo am o bormasina cu acumulator foarte tare, asa cum zice vially, cand era noua ma tinea 2 zile acumulatoru, o incarcam ca telefonu, acuma mai tine doar o zi la negrese, dar am facut treaba cu ea, m-a tinut, e foarte tare! are 1200 rot/min si cuplu mare ca am bagat cu usurinta si suruburi de 14, e la performante aproape ca una dewalt, am dat gauri in fier cu ea, singura problema e ca are un singur acumulator. daca vrei ti-o dau cu 1,5 mil... dar nu asta e important, vroiam sa-ti spun ca nu se merita sa-ti iei o panarama de-aia cu fir, astea cu acumulator sunt mult mai manevrabile. uite daca vrei una superbuna, vezi ca a implementat boschu tehnologia li-ion pe toate sculele, si ei au de toate chiar si ferastrau circular cu acumulator, ia-ti bormasina cu acumulator li-ion, e superfinuta si usoara, dar cel mai tare e ca se incarca in 30 de min.
hai sa fim seriosi in legatura cu firma Einhell sau cum so mai chema acuma , am avut si eu o surubelnita cu aculutatori de 18 v  tot de la aceasta firma '' producatoare de scule semiprofesionale @@ ;) mia cedat pinioanele acelea de plastic dupa 2 luni de utilizare  medie , deci fara sa o fortez , am luato si am trantito de pamant cu toate ca mai era in garantie  si mi-am cumparat o makita  model  6319wfe care merge ff bene si acuma dupa 4 ani , si inca ceva , nu exista modele semiprofesionale , asta e doar o strategie de marketing  ca sa puna botul toti semiprofesionisti exista  doar scule pro hilti , dewalt kress, metobo makita , boschul albastru ... si habby asist , einhell, budget , etc , orcum modelele sunt cam la fel , ced ca doar le schinba eticheta , orcum se pare ca nu ai lucrat cu o scula pro ca sa vezi diferenta , einhell, ??? model silver ? da poate merge poate are si 2 viteze , ceea ce ma indoiesc , dar ca moment de rotatie care poate sa ajunga pana la 80 de Nm , 2-3 viteze pana la 2000 de rot per min , perii interschinbabile din exterior , motor cu rotorul interschinbabil , si gaurire pana la 85 mm in lemn etc ..... firma Einhell mai tre sa investeasca si ea vro cateva sute de mil de eura in proectare , cercetare , dizain industrial , precum si in cercetarea materialelor , nu numai in stategii de marketing  si garantie de 1 an[/quote]


[quote name='tchoara' post='6377100' date='Apr 21 2009, 23:18']Azi am luat un Einhell (poza) la 61 de lei din Praktiker Militari. Trebuie formatata bateria, o sa postez impresii dupa ce apuc sa-l folosesc. La prima vedere, pare robust. Si a venit destul de dotat, are 28 de capete si trusa de carat. La astea se mai adauga maner cu unghi reglabil (3 unghiuri) si lumina de lucru. Avand in vedere ca urmatoarea scula, ca pret, era bosch la 230 de lei, eu zic ca asta a meritat incercata pentru 61.

Are cineva modelul asta, poate sa-mi dea vreo parere?

Daca nu, revin eu cu impresii peste cateva saptamani![/quote]
nu merita , o sa o folosesti pe post de surubelnita obisnuita dupa 1 an de zile , asta daca ai noroc

[quote name='acs590' date='Oct 21 2008, 00:11' post='5399612']
bosch intr-adevar sunt mai slabe ca unele einhell. eu am numai einhell toate, este foarte tare si pretul e de 3 ori mai mic ca la sculele bosch... dar e vorba de silver line, adik cele gri. sunt supertari, le bate la cur pe bosch, dar astea din gama  silver line sunt aproape la pret ca bosch, dar tot sunt mai ieftine si sunt semiprofesionale.  B)


aa, am uitat , da  o surubelnita cu acumulatori makita , bosch sau dewalt costa cam da 20 de ori mai mult decat einhell ( nu exagerez ) dar pentru cea ce ofara sunt dispus sa platesc atata  nu sa ma chinui  cu toate prostiile de firme no name cara atuncea cand starngi ceva cu ele ai inpresia ca ti se dezmenbreaza in mana , sau isi dau sfarsitul , o scula e facuta ptr a fii expluatata la capaciatatea ei nominala de lucru nu sa stai langa ea si sa o rogi sa mearga

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am Einhell cam ca ala (fara lumina) si pentru uz casnic (exemple, ca sa fie clar: montat gratarul, demontat roti ajutatoare de la bicicleta, montat magneti, cu autoforante, pe rama de aluminiu plasei de tintari, montat mobilier, filetat suruburi in gips - asta merge si cu surubelnita normala, montat suportul Tv-ului, desfacut clantele de la usi, ca are si capete imbus, prins cutia de scrisori in dibluri - in conlcuzie, munci de pe linga casa, cind ai nevoie sa insurubezi/desurubezi ceva) e perfecta. Bateria a tinut mereu cit am avut nevoie, e ergonomica, ocupa loc putin, are multe accesorii (inclusiv tubulare), e foarte practica si ieftina. Pina acu am folosit-o vreo 2 luni, si tocmai m-am mutat la casa, deci am avut ceva de lucru. Nu pare deloc "chinezarie", nu ma astept sa se autodistruga intr-un an, dar si daca ar fi asa, la banii astia merita, iau alta. O folosesc si cind am de desfacut capace de baterii de la jucarii, sa nu ma "chinui" cu una de mina.

#17
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Sper sa nu se considere reclama, dar imi puteti recomanda de unde sa cumpar si eu o bormasina electrica cu acumulator ? La ce sa ma uit, la nr de rotatii, la voltaj ? Dintre Skil si einhell sau chiar black & decker, pe care mi-o recomandati ?

#18
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Asa ca si ordine..... Skil, Black and Decker, Einhell.....oricum si primele doua sunt marci hobby.....asa ca ar trebui sa te uiti la voltajul bateriei si mai ales la timpul de incarcare......pentru ca in general e foarte mare la modelele astea low end 3-5 ore .....eventual un Bosch verde desi timpul de incarcare e similar la unele modele.....sau o makita simpla simpla.....dar macar cu timp de incarcare de 1 ora....cu au toate cele bune

Ca si loc......magazinele mari.....sau distribuitorii....Epinvest,Tehnopro etc

Edited by angajatul, 21 May 2009 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate