Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Jurnal de Bord Seat Leon 1.6 Stylance

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
appleseed

appleseed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2007
Ok, sa incep cu inceputul.

In 15 Octombrie mi-am comandat un Seat Leon 1.6 Stylance cu dotari optionale Audio 2 (comenzi pe volan si 8 incinte acustice) la dealer-ul Seat din Timisoara, adica Todorut International. Desi mi s-a spus ca in maxim 3 saptamani va sosi masina, aceasta a sosit doar in 30 noiembrie, ceea ce nu e nici mai mult nici mai putin decat dublu. Sa zicem ca asta n-ar fi fost o problema prea mare daca nu ar fi fost celelalte 2 bile mari si negre pentru dealer:

1) Cand mi s-a spus ca masina a fost rezervata mi s-a cerut plata integrala a acesteia (dupa ce am dat avansul!!!), lucru cu care evident nu am fost de acord. Desi initial s-a incercat negocierea acestei probleme pe un principiu cam ambiguu de tipul "asa se face peste tot", se pare ca totusi se poate si altfel, din moment ce in final am platit masina doar in momentul cand am luat-o din curtea dealerului.

2) Nu e o problema foarte mare ca unele lucruri nu sunt facute la timp (adica sosirea masinii in dublul perioadei promise), dar pentru ca un client sa nu se simta nemultumit ar fi o idee buna ca aceste probleme sa fie insotite de justificari, daca nu chiar de diferite avantaje ulterioare. Ei, din acest punct de vedere, dealerul a fost slab in sensul ca, probabil, raspunsul pe care un client SIGUR NU VREA SA-L AUDA in momentul in care intreaba "Cand imi vine masina?" sau "De ce nu a venit inca?" sau "Macar spuneti-mi unde este!!!" este cel mai senin si calm "Nu stim".

OK, trecand peste problemele de inceput, masina a venit intr-un tarziu si a fost exact ce am asteptat. Bila alba pentru dealer a fost ca reducerea negociata la inceput s-a mentinut, din punctul acesta de vedere fiind foarte multumit. Astfel, in loc de vreo 18100EURO cat costa masina am platit 17200EURO. Urmatoarea problema a fost primirea actelor (RAR) pentru a-mi putea inmatricula masina. Ei, masina a venit in 30 noiembrie, inmatricularea provizorie este de 1 luna de zile, iar actele mi-au sosit in 8 ianuarie, 1 saptamana am asteptat dupa numerele noi,... facem calculul si rezulta aproape 3 saptamani fara masina. Acuma de chestia asta nu vreau sa acuz dealerul pentru ca tare am impresia ca e ceva legat de integrarea noastra in UE si "micile" probleme organizatorice care au survenit de aici. Deci, prefer sa acuz RAR-ul pentru promptitudinea specific romaneasca. Sper sa nu gresesc.

De aici in colo totul bine si frumos. Masina are un design exterior excelent la fel si cel interior, care m-a impresionat in primul rand prin simplitate si utilitate. Acuma e adevarat, daca te-ai urcat macar intr-un Golf V, se observa imediat ca finisajele si materialele interioare sunt mai bune. Ceea ce vreau sa zic este ca nici lin Leon nu sunt de aruncat, din punctul meu vedere, fiind chiar ok. Si nici nu mai vorbesc de coloritul ceasurilor de bord (care imi place la nebunie).

Din punct de vedere al motorului nu pot sa spun prea multe deoarece singurele masini conduse inainte suficient ca sa am o parere sunt o Dacie 1310 si un Logan, cu care nu vad nici un sens sa fac vreo comparatie. Mie personal imi place cum merge si e foarte foarte usor de condus (pedalele si directia usoara contribuind semnificativ la aceasta). Acuma, in ce priveste directia, am doar o mica mica nemultumire: parca e prea usoara si putin lipsita de feeling in sensul in care am avut mici probleme cu indreptarea rotilor in urma parcarii, pentru simplul fapt ca efectiv nu simteam care era pozitia neutra. Nici o problema, cu putina aritmetica de genul daca dau de 2 ori la dreapta de volan trebuie sa dau de 2 ori la stanga ca sa le indrept :D, m-am obisnuit destul de repede.

Revenind la motor, mie mi se pare destul de sprinten in sensul ca-mi fac treaba cu el fara probleme si consumul este rezonabil. La inceput am avut in jur de 13l/100km prin oras in urmatoarele conditii: iarna afara, 30 de minute pana la lucru (si doar 4 km, datorita faptului ca locuiesc in timisoara, oras pe care in 3 ani il vad aproape la fel de aglomerat - automobilistic vorbind - ca Bucurestiul). Acuma, la 1800km m-am mai obisnuit si eu si masina iar consumul a ajuns cam pe la 11. Sper sa mai scada, din cate am inteles, pe la 5000 km ar trebui sa se stabilizeze. In afara, cam 7-8. Din punctul meu de vedere, consmul nu este neaparat un factor decisiv dupa cum mi-am calculat eu o sa fac maxim 10-15 mii de km pe an, deci...

Destul cu asta...

Saptamana trecuta am avut un mic incident cu un tip cu o furgoneta care dupa ce s-a incadrat prost la intersectie a si luat-o la stanga exact in momentul in care treceam eu intamplator pe acolo si mi-a zgariat masina de la mijlocul portierei din fata pana la si inclusiv pasajul aripa spate dreapta. Deci m-am procopsit cu o zgarietura de toata frumusetea si jumatate de zi pierduta la politie, datorita faptului ca domnul sustinea sus si tare ca eu am fost de vina si ca "o sa-ti ia carnetu', o sa vezi". Ei, nu mi-a luat carnetul nimeni, insa domnul a primit 3 puncte si amenda aferenta. In plus, mi-a dat RCA-ul facut la Carpatica. Domnii de la Carpatica s-au grabit sa-mi propuna sa platesc eu reparatiile si sa-mi recuperez banii de la ei in maxim 20 de zile. Ei, si aici vroiam sa ajung, reparatile au trebuit evident realizate la Todorut International. Daca partea de aducere a masinii a fost cam problematica, din punct de vedere al service-ului JOS PALARIA. Mi-am dus masina joi dimineata si am luat-o inapoi sambata la amiaza in stare perfecta. In plus, au zis ca rezolva ei cu Carpatica, deci eu mi-am luat masina si mi-am vazut de drum, fara nici o bataie de cap, fara nimic, adica exact asa cum mi-as fi dorit sa se intample. O MARE BILA ALBA pentru Todorut International! Daca se comporta tot asa si in continuare, o sa-mi retrag oficial declaratiile din inceputul post-ului si o sa recunosc ca la aducerea masinii am fost doar foarte foarte ghinionist :D.

Ca si concluzie, si revenind la masina in sine, este exact ce m-am asteptat sa fie in momentul in care m-am hotarat sa-mi cumpar un Seat Leon: masina cu look sportiv, tinereasca (am 24 de ani si, by the way, masina e neagra :D) care sa mearga bine si comfortabil. Din punct de vedere al comfortului, masina e excelenta, totul este unde trebuie sa fie si nimic nu e in plus, scaunele sunt comode (in special datorita reglajului lombar), spatiul este neasteptat, vorba tatalui meu: "pare mai mica din exterior", instalatiile audio si climatica impecabile.

Cam atat pentru azi si va doresc la toti care citesc threadul spor la condus. O sa revin cu un post cu niste poze.

#2
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
bun venit pe forum si sa ai parte de noua jucarie!

#3
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006

View Postappleseed, on Feb 22 2007, 14:16, said:

2) Nu e o problema foarte mare ca unele lucruri nu sunt facute la timp (adica sosirea masinii in dublul perioadei promise), dar pentru ca un client sa nu se simta nemultumit ar fi o idee buna ca aceste probleme sa fie insotite de justificari, daca nu chiar de diferite avantaje ulterioare. Ei, din acest punct de vedere, dealerul a fost slab in sensul ca, probabil, raspunsul pe care un client SIGUR NU VREA SA-L AUDA in momentul in care intreaba "Cand imi vine masina?" sau "De ce nu a venit inca?" sau "Macar spuneti-mi unde este!!!" este cel mai senin si calm "Nu stim".

Si eu mi-am luat o Ibiza si vreau sa spun ca in ziua in care am intrat in reprezentanta cu gandul de a-mi lua masina ( asta fiind dimineata )  la amiaz am fost la banca si am platit 30% din masina, am dus la reprezentanta copie dupa OP, am facut contractul si dupa semnarea lui tipul de la reprezentanta s-a uitat pe calendar si mi-a zis exact in ce zi intra masina in Romania adica cu ce transport ( cu ce tir ) si  fix in ziua respectiva m-au sunat si mi-au zis ca masina este in romania si ca abea peste 2 zile pot merge dupa ea ( prima din vama pana in reprezentanta si a 2-a  pana o despacheteaza, spala, si .... mai erau masini la livrat )   deci uite ca se poate.

#4
appleseed

appleseed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2007

View Postlokoman, on Mar 5 2007, 23:32, said:

Si eu mi-am luat o Ibiza si vreau sa spun ca in ziua in care am intrat in reprezentanta cu gandul de a-mi lua masina ( asta fiind dimineata )  la amiaz am fost la banca si am platit 30% din masina, am dus la reprezentanta copie dupa OP, am facut contractul si dupa semnarea lui tipul de la reprezentanta s-a uitat pe calendar si mi-a zis exact in ce zi intra masina in Romania adica cu ce transport ( cu ce tir ) si  fix in ziua respectiva m-au sunat si mi-au zis ca masina este in romania si ca abea peste 2 zile pot merge dupa ea ( prima din vama pana in reprezentanta si a 2-a  pana o despacheteaza, spala, si .... mai erau masini la livrat )   deci uite ca se poate.

Tot de la Todorut Timisoara ai luat-o?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate