Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Sigma SD14

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,230
  • Înscris: 12.06.2004
Parca am citit pe undeva ca nu (asadar seamana, dar nu-i identica). Nu bag insa mana-n foc... nici nu prea m-a interesat subiectul.
Se poate verifica insa. Cu atentie, nu va apucati sa fortati vreun Pentax pe aparat.

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 29.03.2006
Eu cand am scris mai sus ce montura are Sigma, am scris si ca nu se pot monta obiective Pentax !, decat ciopartite de actuatoare, deoarece se lovesc de peretele median al filtrului IR si de ce mai are Sigma acolo.

#39
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
nu stiu ce'i ala actuator :), dar adaptorul ala Pentax-M42 are si ala actuator care sa loveasca in filtrul IR ?

#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 29.03.2006

 loock, on Aug 25 2007, 23:42, said:

Sigma are baioneta Pentax K si contacte Canon, dar nu se pot monta fara o ciopartire serioasa obiective Pentax pe baioneta deoarece se lovesc de peretele median al filtrului IR si de ce mai are pe acolo..., dar se pot monta pe filet m42 cu adaptot K-m42...:)

Nu m-am razgandit....;)

Ce sunt actuatoarele ?...sunt niste motzoflendere...:) care in cazul particular al obiectivelor, ies din obiectivele pe baioneta cu design vechi si intra in camera pt. a putea primi comanda de auto -diafragma (inchidere doar la declansare), de asemenea pt. setarea diafragmei din camera si pt. a realiza si DOF preview - toate astea 3 cu acelasi actuator.
.... Li se mai spune si parghii, dar este corect numai pt. cateva tipuri de mecanisme.
Celalalt actuator nu iese mai deloc din obiectiv, este folosit pt. a transmite camerei pozitia diafragmei setata de pe obiectiv, si din pacate nu mai este pus in valoare la DSLR-urile Pentax aparute pana acum...(camera nu mai are mecanismul care primea informatia de la el...)

Obiectivele m42 au cel mult un pin mic pt auto-diafragma, iar daca il au este oricum bine sa fie blocat in pozitia apasat ( cel putin daca nu exista switch manual/auto pe obiectiv.
Trebuie blocat pt. ca altfel nu se inchide diafragma la pozitia setata.
Adaptorul nu are piese care patrund in camera.
Am vazut adaptoare bricolate, cu un scaun lipit in spate (un inel) pe care se apasa pinul amintit mai sus), insa exista si solutii mai simple de rezolvare.

Edited by loock, 20 September 2007 - 10:50.


#41
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
merci mult pentru informatii :)

#42
renatoa

renatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005
Proxtu, asa bine cum zicea AlexIP pe la inceputul threaduluil asta:

"Hai sa gatam odata cu radio sant."
Mai precis, bine ai venit in gasca, ca pana acum eram singurul din RO activ pe net posesor de Foveon... Nu SD14, "doar" SD10, care in martie face doi ani. Asa ca acum suntem doi.

Am gasit discutia asta cautand dupa ceva de Sigma, si uitasem sa scot filtrul de .ro. Am fost surprins...
Si mai surprins am fost sa constat cata stiinta se etala pe aici de catre un ne-posesor de Sigma, si toate aflate de la mine, unele chiar copy paste din discutiile noastre. Si uite asa se raspandeste stiinta pe net si apar legendele...

Daca inca nu te-ai lamurit cum e cu obiectivele M42 si Pentax pe Sigma, ma poti contacta in privat ca sa iti trimit niste imagini de la ce am eu, adaptoare si obiective.
Daca esti din Bucuresti, o sa vin pe 11 ian, vineri toata dupa amiaza si poate facem un full contact ;))

Tare as fi curios sa ma joc si eu cu SD14, nu l-am atins decat cateva minute la Photokina toamna trecuta si era cu usa de la CF sigilata cu scotch, nu am putut sa "imi bag cardul" in el ;)) Nu de alta, dar in US a ajuns nesimtit de ieftin, 650$ body only ultimul pretz de ieri si la banii astia .... cred ca musc si eu pana in vara...

 proxtu, on Sep 20 2007, 22:23, said:

merci mult pentru informatii :)


#43
renatoa

renatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005
Prea tarziu am observat ca esti din Tg. Mures... nu avem noroc...

#44
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Renatoa, informatiile deformate de aici pun pariu ca au la baza doar curiozitate cuplata cu lipsa de experienta practica pe Sigma, fara vreo rea intentie. Sunt sigur ca toata lumea ar vrea sa stie mai multe despre senzorul si sistemul asta oarecum mai exotic, asa ca nu tine pentru tine :) zi-ne si noua, doar de asta stam pe forum, nu?

#45
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
hello ;) cu adaptoarele m'am cam lamurit, deocamdata.
din pacate, am ramas fara aparat, ca l'am trimis in Franta, la service, si dupa 2-3 luni inca n'a ajuns acolo... deh, Posta Romana :D

#46
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 proxtu, on Dec 26 2007, 09:39, said:

hello ;) cu adaptoarele m'am cam lamurit, deocamdata.
din pacate, am ramas fara aparat, ca l'am trimis in Franta, la service, si dupa 2-3 luni inca n'a ajuns acolo... deh, Posta Romana :D
Sper ca l-ai asigurat...

#47
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
l'am asigurat, dar tot stau 4-5 luni fara aparat foto. macar daca l'ar pierde, ca preturile au scazut :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate