Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Notebook Tuning

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
M-am gândit că ar fi frumos să schimb un pic înfăţişarea laptop-ului meu!
Am căutat pe net tot felul de tutoriale despre notebook display lid painting, am găsit câteva, dar mi s-a părut foarte complicat de realizat! Aşa că m-am pus pe gândit cam ce aş putea să-i fac...
Vreau să vă arăt şi vouă, să vă explic exact pas cu pas poate vă place şi cine ştie, poate îmi urmati exemplul!
Dat fiind faptul că vopsitul mi s-a părut greu de realizat şi costisitor, am recurs la o altă metodă şi anume lipirea unui autocolant!
Iată cum am procedat:

1. Mai întai alegeţi-vă o poză!
2. Apoi măsuraţi pe display exact suprafaţa care vreţi să o acopere autocolantul!
3. Notaţi exact acele dimensiuni!
4. Apoi căutaţi pe net sau la voi în oraş pe cineva să vă realizeze acel autocolant după poza trimisă de voi! ( online sunt cel puţin 3-4  magazine care realizează aşa ceva, deci aveţi de unde alege! )
5. Când aveţi autocolantul gata pregătit, nu urmeaza decât simpla lipire a acestuia pe display! Lucru pe care trebuie să-l faceţi cu grijă, să nu prindă bule, sau cute!

Cam atât ar fi, simplu nu? Acum banuiesc că sunteţi curioşi ce a ieşit la mine...  :naughty:





Şi... cam asta a ieşit... :) Nu e cine ştie ce, dar mie îmi place şi partea frumoasă e că dacă te plictiseşti de el îl poţi scoate sau schimba cu altul!
În realitate arată chiar mai bine, este foarte lucios, este lipit foarte bine, deci nu sunt şanse să se dezlipească singur!  :P

Aştept părerile voastre!  B)

Edited by ripper, 20 February 2007 - 17:48.
am scos poza cu litere chinezeşti, chiar era oribilă!


#2
MrPain

MrPain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.04.2002
frumos dar si kitchos

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostMrPain, on Feb 20 2007, 13:54, said:

frumos dar si kitchos

Da, cred că îi voi scoate acele litere chinezeşti! Şi mie la fel mi se pare!  ;)

Edited by ripper, 20 February 2007 - 14:01.


#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ideea este interesanta, dar nu cred ca e tocmai potrivit modelul tau pentru asa ceva :).

Sa pui un autocolant pe un Thinkpad e ca si cand ai pune neoane sub un Rolls ;).

#5
robert30ro

robert30ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.01.2006
O parere "egoista" : decat sa pierzi timpul lipind  autocolant pe laptop ,  mai bine completai tutorialul de achizitie notebook .

Edited by robert30ro, 20 February 2007 - 15:45.


#6
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Nu prea imi place cum au iesit marginile la autocolant, si consider ca nici poza nu se potriveste. Literele chinezesti sunt oribile :(

#7
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
mie mie se pare pur si simplu BETON. am sa ma interesez. sunt de acord cu scoaterea literelor chinezesti de pe al tau. eu ce sa ma fac cu sigla DELL care e in mijlocul capacului? puteti sa imi dati niste idei de autocolante care sa lase partea asta libera, dar tot sa arate misto?

#8
MrPain

MrPain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.04.2002
Stii...de obicei un notebook trebuie sa para serios. Cam de asta se cumpara un notebook, pentru a se folosi in scopuri de serviciu (parerea mea). Poza arata super. E foarte bine scoasa, dar nu cred ca isi are locul alaturi de un notebook, asta daca folosesti notebook-ul in scopul business. Daca il folosesti sa te joci si il tii acasa e super ok. Depinde si cati ani ai, dar daca te intalnesti cu niste colegi de serviciu sau cu un potential client si te prezinti cu notebook-ul acela, sa iti aduci si joystick-ul..poate jucati la dublu ceva :D. Sper sa nu te superi pe mine, asta a fost parerea mea :D

#9
VladFoia

VladFoia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.02.2007
are dreptate :) un notebook este de business , dar totusi arata bine :) dupa parerea mea ar merge bine intr`o sala de jocuri :) lipite pe laterala unitatilor :D la acelea care nu`s transparente

#10
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
si eu folosesc laptopul la serviciu, dar totusi cred ca daca as pune pe el ceva ca din poza de mai jos, tot ar arata serios

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu se pune problema că trebuie să arate serios, business... etc! Pentru mine nu trebuie să pară deloc serios şi nu are nicio legatura cu vârsta !
E o poză care mi-a placut, chiar dacă are logo-ul Apple! Nu ma plimb cu el, îl folosesc doar indoor!
Nu asta a fost intenţia mea să criticaţi cum a iesit, ci să ofer o posibilitate celor care doresc să îl personalizeze cumva!


@robert30ro - Te rog nu-mi mai da sfaturi ce să fac cu timpul meu!
@The_Napster - Da, nu sunt tocmai perfecte, dar asta nu a ţinut de mine!
@MrPain - Părerea ta o respect, dar nu are nimic în comun cu mine!

So... astept critici şi păreri în continuare!
Dacă vreti, fac şi un mic tutorial, dar cu vopsit de data asta, lucru mult mai complex şi mai costisitor, dar care arată mult mai bine!

Edited by ripper, 20 February 2007 - 17:57.


#12
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
De obicei Apple își montează mărul astfel încât să fie văzut în poziție normală atunci când capacul este deschis. În rest, chestie de gust; de acord cu crz la capitolul ThinkPad/tuning.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postclicu, on Feb 20 2007, 18:23, said:

De obicei Apple își montează mărul astfel încât să fie văzut în poziție normală atunci când capacul este deschis. În rest, chestie de gust; de acord cu crz la capitolul ThinkPad/tuning.

Să repet că am folosit-o drept poză, neavând vreo legatura cu Apple?
Ce contează că-i IBM sau orice altă marcă? Dacă era MSI spre exemplu, erai de acord cu autocolantul? Probabil te referi că un ThinkPad trebuie să fie serios, ori pe mine nu mă intereseaza acest aspect... so... gustibus non disputatum!  :naughty:

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Încercați să înțelegeți esența acestui topic, nu cum a ieșit la mine, sau faptul că este IBM cu o poză de Apple... etc!

#15
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Idee mi se pare buna.

Cei care il folosesc la serviciu, in scopuri de afaceri, pot sa puna sigla firmei  :coolspeak: , ma tenteaza.
Din pacate si la mine am sigla HP pe mijloc, dar poate fac un decupaj.

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am găsit un model care a ieşit superb! Nu este vopsit, este tot autocolant!


Deci se poate să iasă şi ceva frumos...

Poate dacă aş fi acoperit şi eu tot display-ul ar fi arătat mai altfel... dar este binecunoscuta treabă cu sigla şi nici nu am avut atâta rabdare să stau să decupez!

Edited by ripper, 22 February 2007 - 10:38.


#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
O bataie de joc incredibila pentru un ThinkPad.
Vrei ceva mai deosebit iti iei unul tunat din fabrica, recte Asus Leather Edition, Acer Ferrari, etc.
Mi se pare un tembelism sa lipesti autocolante pe un notebook. Poate sa ii faci o teaca mai Stylish, care sa il lase sa si respire, da.
E exact cum iti iei P990 si ii pui carcasa Roz cu dungi verzi. Ca asa iti place tie.

Tipul asta de tuning e pentru ciurucuri de 3 lei sau pentru cocalari.
Scuze daca am jignit pe cineva, dar e pur o parere.

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mă fac că nu am luat personal jignirile, deşi cred că ştii ce meriti! Ai o părere, exprimăţi-o fără a jigni!
Nu mă mai chinui să explic încă o dată ce a vrut să fie acest topic, cine este cerebral să priceapă, cine nu să se ia în continuare de un ThinkPad cu autocolant!

Edited by ripper, 22 February 2007 - 19:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate