Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Ventilator Sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004

Quote

Originally posted by scavenger
Sunt mai durabile asta e diferenta... Eu am avut un cooler pe un Duron care era cu rulment! Mergea la 7200 rpm! =) Se auzea de la 20 m distanta dar imi tinea procesorul in 35 de grade! Si daca e vorba sa se strice tot se strica si alea... tot trebe unse... deci... ba chiar fac si un zgomot mai ciudat cand se duc...




eu intrebam de ventilatoarele de SURSA cu rulment

#20
llizu

llizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2004
Cele mai silentioase ventilatoare din lume sunt produse de firma PAPST din Germania. Exista variante pe rulmenti sau " sintec". Cele din urma sunt extrem de silentioase si in acelasi timp au 80.000 de ore de functionare ( maxim in domeniul ventilatoarelor de 80). Cel mai silentios e modelul 8412 NGLE cu numai 12 dB. Le gasesti la www.ventilatoare.ro  
Mai exista modelele " variofan" care au senzor de temperatura care regleza turatia in functie de temperatura , intre 30 si 50 de grade. Modelul 8412 NGLEV  are 12 dB la turatie maxima si sub 10 dB la 30 de grade.

Pret : 8412 NGLE -15,5 Euro+TVA

          8412 NME-  18,4 Euro+TVA

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by llizu
...Cele mai silentioase ventilatoare din lume sunt produse de firma PAPST din Germania....

Nu sint  cele mai silentioase.  :)  Exista si altele mai bune, dar mai scumpe. Vezi de exemplu VERAX .
Nivelul de zgomot depinde si de viteza la care sint folosite si de aceea pentru a obtine zgomot redus se scade turatia. La ventilarea unei cantitati de aer mai mare se produce inevitabil un zgomot. Cei de la VERAX au un design special conceput pentru a scade nivelul de zgomot.  :cool:

#22
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
eu mi-as pune pe capacul de la carcasa unul de asta:

#23
llizu

llizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2004
Nu stiam de Verax, multumesc de link... am luat toate cataloagele de la ei si din pacate nu dau nivelul de zgomot doar " extremely quiet".

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Originally posted by add
eu mi-as pune pe capacul de la carcasa unul de asta:


daca nu aveam carcasa antec, sunt 99% sigur ca acum aveam asa ceva :)
dar e pacat de carcasa acum.

#25
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
io incep sa ma documentez si aflu cat costa unu de ala! ca eu am  carcasa Coral luata cu 400k cu tot cu sursa!...     :P

#26
llizu

llizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2004
cam 350 Euro + TVA e ala:-)

#27
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
am gasit si eu  cu vreo 250 euroi... cu banii astia imi iau supercarcasa sursa si culer de proc... asa ca nu se merita decat saca vrei vant prin casa :D

#28
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

add, on Jun 7 2004, 13:47, said:

am gasit si eu  cu vreo 250 euroi... cu banii astia imi iau supercarcasa sursa si culer de proc... asa ca nu se merita decat saca vrei vant prin casa :D

<{POST_SNAPBACK}>



Cu mai putin de 100 euro (aprox 70) gasesti sursa SHARKOON -> silentioasa, cu 2 ventilatoare si cu potentiometru ;)

#29
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
nu stiu de ce nu dati un search..
KME-PZ (1,3 mil 400W; ~1,5 mil 500W) si nu dai un milion in plus pe de geaba..
asi pune link da nu mai merge ..

#30
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

lucize, on Jun 3 2005, 23:41, said:

nu stiu de ce nu dati un search..
KME-PZ (1,3 mil 400W; ~1,5 mil 500W) si nu dai un milion in plus pe de geaba..
asi pune link da nu mai merge ..

<{POST_SNAPBACK}>



cred ca mai bine dai un search in tom's hardware guide si cauti o sursa adevarata -- kme nu o sa gasesti acolo ... kme este o firma normala -- ieftina si de umplutura .. cat de cat acceptabila ;)

#31
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
surse supersilentioase cu ventilatoare cu rulmenti sunt SIRTEC si le gasesti aici

#32
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Hai sa ne apucam sa facem reclama!

#33
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
Sunt foarte multe lucruri care se pot face pentru a obtine un calculator silentios. Incepand cu regulatoare de turatie pentru ventilatoare si continuand cu suruburi de cauciuc, heat sink-uri performante care sa necesite un flux de aer mai mic, surse de calitate sau mufflere pentru ventilatorul de la sursa si eventual cel de carcasa, gauri spuplimentare in carcasa etc. toate astea sunt menite sa reduca la maxim zgomotul produs de calculator.
Eu am o sursa no-name care evident se ia la intrecere cu aspiratorul in ceea ce priveste zgomotul. Pana fac rost de bani si imi iau un Enermax am inceput prin a taia grilajele de la ventilatorul sursei si cel de carcasa si am continuat prin a imi face doua mufflere din carton (pana gasesc burete). Am obtinut ceva, io zic ca s-a redus zgomotul la jumatate. Dupa ce tapetez cu burete.....va mai scriu sa va spun daca merita efortul.

Cateva linkuri pe care imi permit sa le postez aici (nu vreau sa fac reclama ci doar sa fac cunoscute cateva produse si procedee):

   http://www.quietpc.ro/index.html
   http://muffledcomput...r-detail-1.html
   http://www.overclock...0/pics/1012.jpg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate