Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Ensiferum

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ensiferum a anutat lansarea unui nou album anul acesta. Primele doua single-uri deja au fost lansate : Dragonheads si One More Magic Potion.

Ce mai e nou in cea mai buna trupa de viking metal (nu am zis-o eu...desi ei s-au autodenumit ''heroic folk metal) ?

Dupa plecarea din 2003 a lui Jari (imediat dupa lansarea albumului ''Iron'', o capodopera a genului) rolul de solist vocal (screaming-growling vocals) i-a revenit lui Petri Lindoos (solistul blond de la Norther), backing si clean vocals facand tot Markus, unicul membru ramas din trupa originala.

Putina lume se mai astepta ca Ensiferum sa mai scoata ceva nou, si mai ales ceva bun. Vocea lui Jari (acum la Wintersun) era putin diferita de vocile urlate\grohaite din black-metalul finlandez...avea o oarecare continuitate si un timbru ceva mai razboinic si mai putin iritant. Aparent, Petri Lindroos si-a mulat vocea pe cea a lui Jari. Primul single, Dragonheads a fost destul de bine primit...iar al doilea ''One More Magic Potion'' poate fi integrat in oricare dintre albumele vechi Ensiferum, avand totusi o calitate a inregistrarii mai buna. Tot pe single-ul asta se gaseste ca bonus si un cover dupa Uriah Heep, Lady in Black. Instrumental suna mult mai bine...vocalul insa da rateuri, aratand ca Petri nu prea le are cu vocile mai soft.

Specificul Ensiferum : Melodii traditionale finlandeze, sound destul de melodic amestecat cu riff-uri nervoase de metal si o alternanta intre vocea tipica de black si ''clean vocals''.

Dupa mine, sound-ul Ensiferum este mult mai elaborat decat era cel de la Einherjer si cel de la Fintroll, si consider ca merita ''stigmatul'' de cea mai buna trupa de viking metal. (Primit de cei de la metalstorm acum ceva ani).

P.S : Dupa scurtul istoric se intelege ca-mi place trupa, nu :D ?

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Piese favourite : Battle Song, Sword Chant, Tale of Revenge, Windrider, Into Battle, Tears, Faerum Aeternum, Lai Lai Hei si mai nou Dragonheads si One More Magic Potion.

#3
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
vad ca de ceva ceva ani buni ora exacta in muzica rock se cam da in scandinavia...
Oricum o ora fara precizia ceasurilor din Anglia anilor '80-'90.

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Cam asa e....e si o ora cam ''urlata'' si cam prea violenta uneori, insa muzica europena (aici includ si Germania , Italia, Anglia si cateva trupe din alte zone) este inca superioara celei americane.

#5
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Parerea mea e ca europenii "urla" dar "urla" bine, in schimb americanii "urla" de iti vine sa te dai cu capu' de pereti.
70% din trupele americane noi sunt trupe de metal extrem si 99% din aceste formatii sunt varza. Culmea e ca in america chiar plac aceste urlete (ori americanii, ori europenii au urechea cam infundata).

#6
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Nu prea inteleg ce va place la trupele astea, sincer ! Nu neg faptul ca este o muzica muncita si foarte bine pusa la punct, insa, pe mine unul, nu ma mai impresioneza de mult o armonie sau o terta, avand in vedere ca sufera la capitolul originalitate !

Nu am facut o statistica, dar cred ca 80% din ce mi-a placut in ultimii ani in metal au fost trupe americane. Europenii sunt de multe ori mai buni pe partea tehnica (desi cei mai buni instrumentisti, tot americani sunt) insa mult prea conservatori si lipsiti de imaginatie !

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai tocmai..ca sunt originali. Atmosfera cel putin este.

Apropo de originalitate..a ascultat cineva Diablo Swing Orchestra ? (fara legatura cu Ensiferum)

#8
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postkrossfire, on Feb 11 2007, 21:39, said:

Apropo de originalitate..a ascultat cineva Diablo Swing Orchestra ? (fara legatura cu Ensiferum)
Am ascultat o melodie si suna  :bicycle: :ciocan: :bandit: :puke: :death: :nonobad:

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postkill_them_all1000, on Feb 11 2007, 21:52, said:

Am ascultat o melodie si suna

Trebuie sa intelegi conceptul din spate ;).

Asa am reactionat si eu prima data si nu intelegeam critica pozitiva..dar dupa ce am ascultat primul album..de la Ferum Aeternum la final..am inceput sa inteleg si sa ascult mai mult. Atmosfera este super, believe me ;) Dar daca nu este genul tau, nu te forteaza nimeni ! (P.S : O voce curata se aude pe Tears)

#10
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
cu 10 clase peste Nightwish, da' tot nu gust genul :)

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hmm...nu au decat vreo doua piese in care se aude vocea feminina (cred ca e domnisoara de la Sinergy)..in rest ''evil vikings''.

Oricum, eu zic sa lasam subiectul...il deschisesem doar pentru ca s-ar putea ca si ei sa vina in Romania undeva pe la finalul anului, si vom vedea atunci :)

#12
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
era vb de Diablo Swing Orchestra ;)

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postsepguy, on Feb 12 2007, 12:53, said:

era vb de Diablo Swing Orchestra ;)

Got it...sunt simpatici in ce fac...in special amestecul dintre dansurile clasice si metal. Nici eu nu ma omor cu ei, dar le dau niste puncte pentru originalitate :)

#14
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
da...instrumentatia e chiar interesanta

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Am trecut si prin ultimul album. Merge, e chiar bun, dar nu se compara cu precedentele...parca e prea agresivizat la nivel instrumental. Imi place Wanderer (e mai soft, nu se grohaie deloc in ea - e superba piesa), One More Magic Potion, The New Dawn si Raised by The Sword si Victory Song (are pasaje instrumentale superbe si ceva pasaje clean la nivel vocal !)

Edited by krossfire, 03 March 2007 - 10:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate