Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

in cat timp ajunge un OP

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mombutu

mombutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.06.2004
Salut,
poate reuseste careva sa ma ajute.

Dc spre exemplu firma mea are cont la Banca Translivania si o firma furnizoare cu care lucrez,
are cont la Citibank.

Dc trimit un OP aveti idee cam in cat timp se realizeaza transferul?

Aveti mai multe exemple cu diverse banci?

Mersi in avans.

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,482
  • Înscris: 14.04.2002
24h

#3
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Daca platesti dimineata poate sa ajunga in contul lor dupa ora 16 in acceasi zi.

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
4 zile lucrătoare ABN-BancPost

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Acum exista un nou sistem electronic.
In general, daca depui OP-ul pana in pranz, ajunge in aceeasi zi.

Daca il depui dupa pranz, ajunge a doua zi dimineata.

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postretele, on Feb 9 2007, 19:05, said:

4 zile lucrătoare ABN-BancPost


Depinde de relatiile dintre banci.
Daca e aceeasi banca pana in 24H. Daca sunt banci diferite peste 24h si se poate ajunge pana la 3-4 zile .

Io lucrez cu Banc Post si Raiffeisen Bank . Daca e banc-banc sau raiffeisen-raiffeisen pana in 24 H.
Intre bancile `mele` si alte banci ca HVB,BRD ,BRC ,Transilvania etc .....am vazut ca tranzactia dureaza peste 2 zile.(asta daca nu se ratacesc pe undeva -am avut cazuri dar putine 1 max.2 la an cred)

P.S. ma schimb de la Banc si ma bag la Transilvania(mai atenti cu clientii)  :peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 10 February 2007 - 05:59.


#7
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.07.2004
bagati la cap ce va zic.... toate sunt "atente" cu clientu' ...cum sa ii ia banu .... nu mai e moka nimik


ps. si mai nou o dobanda mik ascunde comisioane "elegante". vezi cazul unei banci pt IMM cu dobanzi ce tindeau la 0 ca sa zic asa.... dar cu un DAE de aproape 20%,..... chiar eleganti si grijulii cu clientii sai

Daca nu cascati ochii veti casca sigur buzunarele !

#8
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
brd - bcr 9 zile calendaristice !!!

#9
Ragnagorsk

Ragnagorsk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.12.2006
Celebre, din experienta, sunt BCR si BANC POST care pentru 1-2 zile se mai joaca cu BNR de-a BUBID-BUBOR.

#10
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostRagnagorsk, on Feb 12 2007, 19:48, said:

Celebre, din experienta, sunt BCR si BANC POST care pentru 1-2 zile se mai joaca cu BNR de-a BUBID-BUBOR.

Haideti sa spunem lucrurilor pe nume: Bancile care nu trimit banii in aceeasi zi ( cu mentiunea ca OP trebuie procesat pana in orele 14:00) tin ele banii pentru dibanda overnight.
Transfondul trimite banii prin SENT (sume mai mici de 50k ron) si prin Regis (plati de mare valoare). Platile de mare valoare se fac INSTANT iar cele de valoare mica in cadrul uneia din cele 3 sesiuni de tranzactionare (electronice zilnice).
Daca eu trimit din ING banii la ABN si pe OPul meu scrie data de astazi, inseamna ca banca a trimis banii azi insa ABN imi va alimenta contul maine, iar banii ii tine pentru dobanda overnight.
Transferurile se facea in 3 zile cand OPul era pe suport de hartie.
Nu mai este cazul.
Decai bancile din Romania sunt hoate si mincinoase.

#11
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,228
  • Înscris: 13.07.2005
Eu lucrez cu banca Transilvania.
Toate platile - fie cele efectuate de mine, fie incasarile, sunt efectuate pana cel tarziu a doua zi dupa ora 12:00 (depinde de ora la care a fost depus OP-ul in banca.
Si asta indiferent de banca in/din care se face plata.

2-3 zile dureaza decontarea Biletelor la Ordin.

#12
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Exista niste ore si de obicei banca da drumul banilor daca bagi banii pana la o anumita ora. Dupa aceea ora 12/14/16 depinde de banca platile de mica valoare raman in cont si pleaca a doua zi. Daca banca corespondenta vrea sa frece menta cateva zile pana sa iti crediteze banii in contul tau asta e, ai ghinion.
Iar in cadrul aceleiasi banci ar trebui sa fie same day.

#13
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View PostCourage, on Feb 10 2007, 01:39, said:

Acum exista un nou sistem electronic.
In general, daca depui OP-ul pana in pranz, ajunge in aceeasi zi.

Daca il depui dupa pranz, ajunge a doua zi dimineata.


asa stiu si eu si asa s-a intamplat in cazul meu, de fiecare data

#14
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View PostPORTOCAL, on Feb 12 2007, 23:32, said:

Haideti sa spunem lucrurilor pe nume: Bancile care nu trimit banii in aceeasi zi ( cu mentiunea ca OP trebuie procesat pana in orele 14:00) tin ele banii pentru dibanda overnight.
Transfondul trimite banii prin SENT (sume mai mici de 50k ron) si prin Regis (plati de mare valoare). Platile de mare valoare se fac INSTANT iar cele de valoare mica in cadrul uneia din cele 3 sesiuni de tranzactionare (electronice zilnice).
Daca eu trimit din ING banii la ABN si pe OPul meu scrie data de astazi, inseamna ca banca a trimis banii azi insa ABN imi va alimenta contul maine, iar banii ii tine pentru dobanda overnight.
Transferurile se facea in 3 zile cand OPul era pe suport de hartie.
Nu mai este cazul.
Decai bancile din Romania sunt hoate si mincinoase.
Explicatia asta se potriveste si alimentarilor de card la BCR, nu crezi? Si acolo e cam la fel: depui pana la 14.00 -> se alimenteaza dupa 17.00 , depui dupa 14.00 -> se alimenteaza a doua zi la 12.00 :w00t: .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate