Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Vreau mult zoooooom!

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
drakon

drakon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2005
Va cer ajutorul intrucat, desi voi efectua o investitie importanta de circa 10.000 de euro in echipament foto, pe care sper sa-i recuperez intr-un an de zile, cunostintele mele in domeniu sunt destul de limitate.
Pe scurt, pana acum am folosit aparate din gama Panasonic: Fz-1, Fz-20, Fz-30. Cu ultimul am incercat si teleconvertorul 2X de la panasonic, dar nu am fost multumit de rezultat(pierdere importanta de calitate).
Ma intereseaza sa am parte de o apropiere maxima fata de subiectul fotografiat, dar asta nu in detrimentul calitatii pozei.
Dupa multe ore de studiu in fata miilor de sfaturi si recenzii de pe internet, am ajuns la concluzia ca cel mai bun aparat pentru mine este Canon 30 D.
Acum raman variantele de obiective.Autofocusul este foarte important, asa ca nu pot depasi f 5,6, sistemul de stabilizare nu conteaza atat de mult.Asa ca am de ales:
1. Sigma 300-800 mm f 5.6- singurul fara stabilizare
2. Canon 500 mm f 4.0 +teleconvertor 1,4 x
3.Canon 600 mm  f 4.0+ teleconvertor 1,4x
4. Canon 400 mm f 2.8 + teleconvertor 2x
Apreciez orice sfaturi competente.
Stiti cumva daca o poza facuta cu Panasonicul meu de 420 mm este similara(in termeni de apropiere a subiectului) cu un obiectiv de 400 mm de la un slr?Ma cam incurca acel factor crop de 1,6 de la slr.

#2
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006
aouleu, iese furtuna. sare limitatul pe tine.
pana una alta iti spun eu ca din cele 4 obiective alese doar sigma e zoom. si e doar 2.66X zoom. restul nu sunt zoom, sunt primes(obiective cu focala fixa)

#3
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postdrakon, on Feb 7 2007, 21:46, said:

Va cer ajutorul intrucat, desi voi efectua o investitie importanta de circa 10.000 de euro in echipament foto, pe care sper sa-i recuperez intr-un an de zile, cunostintele mele in domeniu sunt destul de limitate.
Pe scurt, pana acum am folosit aparate din gama Panasonic: Fz-1, Fz-20, Fz-30. Cu ultimul am incercat si teleconvertorul 2X de la panasonic, dar nu am fost multumit de rezultat(pierdere importanta de calitate).
Ma intereseaza sa am parte de o apropiere maxima fata de subiectul fotografiat, dar asta nu in detrimentul calitatii pozei.
Dupa multe ore de studiu in fata miilor de sfaturi si recenzii de pe internet, am ajuns la concluzia ca cel mai bun aparat pentru mine este Canon 30 D.
Acum raman variantele de obiective.Autofocusul este foarte important, asa ca nu pot depasi f 5,6, sistemul de stabilizare nu conteaza atat de mult.Asa ca am de ales:
1. Sigma 300-800 mm f 5.6- singurul fara stabilizare
2. Canon 500 mm f 4.0 +teleconvertor 1,4 x
3.Canon 600 mm  f 4.0+ teleconvertor 1,4x
4. Canon 400 mm f 2.8 + teleconvertor 2x
Apreciez orice sfaturi competente.
Stiti cumva daca o poza facuta cu Panasonicul meu de 420 mm este similara(in termeni de apropiere a subiectului) cu un obiectiv de 400 mm de la un slr?Ma cam incurca acel factor crop de 1,6 de la slr.

1. Sigma 300-800 mm f 5.6- singurul fara stabilizare
daca te intereseaza mai mult de 800 mm
Sigma  are si focale fixe.. de 800 parca + un teleconvertor de 2x sau de 1.4 x.. face ceva .. e si mai ieftinache..

In rest Canon e Canon scump si bun..  dar recomand varianta 4 ca cu tele de 2x iese un 800 la f/4 [sper sa nu ma insel fata de f/4]

FOV crop [factor de crop] 30D este de 1.6..

800x1.6=1280 .. 1280 este distanta focala echivalenta .. 800 cea fizica apoi maiimultest cu 2x sau 1.4x de la teleconvertor..

nu stiu link-ul dar cauta pe DPreview .. FOV crop .. si e  si mai bine explicat..

Edited by Rares., 07 February 2007 - 22:19.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 12.06.2004
Drakon, stii in ce te bagi? IMO vorbesti cu mult prea mare usurinta de obiective cu o focala de 800mm; eu am constatat ca si un 300mm poate pune probleme (trebuie sa ai mana sigura, altfel imaginea-ti joaca in vizor ca apucata). 800mm din mana as zice ca nu se poate (desi... incercarea moarte n-are :) ).
Orientativ:
- Panasonicul ala al tau nu are obiectiv de 420mm (la capatul tele), ci este echivalent - ca unghi de cuprindere - cu un obiectiv de 420mm de pe un aparat pe film de 35mm. Distanta focala reala e mult mai mica, dar sa nu intram in detalii.
- similar, un obiectiv cu focala x pus pe un 30D este echivalent ca unghi de cuprindere cu unul cu o focala de x*1.6 de pe un aparat pe filmm (35mm).
Cu alte cuvinte, chiar si Sigma-ul 300-800, la 300mm, va avea un unghi de cuprindere mai mic decat Panasonicul tau.

#5
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
daca vreisa folosesti dist focala mai mare de 800 [aka 1280 pe 30D] uita de sigma cu teleconvertor ..doar daca vrei sa focalizezi manual.. si nu stiu care-i treaba cu teleconvertorul la Canon ..sunt multi p-aci care-ti vor spune..

#6
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
mai bine zi-ne pe ce vrei sa cheltui 10.000e si cum planuiesti sa ti-i scoti intr-un an.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,694
  • Înscris: 29.03.2006
Probabil ca este paparazzi si in felul asta spera sa scoata banii  :)
Asa ar justifica si focala echivalenta de 800 X 1,6 X 1,4 X sau X 2 X.....
In orice caz, la asa focala trepiedul este obligatoriu si pt. poze fara pretentii.
....si trebuie trepied serios nu gluma !!!, unul f. greu, care tine obiectivul cu un colier, plus lonjeron de stabilizare montat intre un picior si camera.
Precizez si eu inca odata, doar primul ob. amintit este zoom.

Edited by loock, 07 February 2007 - 22:50.


#8
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
:confused:

Daca tu castigi 10.000 de euro in Romania, legal si intr-un an (si mai ales in primul an), cred ca ne-ai facut pe toti.

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
ZI-ne si noua care ar fi planul sa recuperezi 10.000 din fotografie (sau macar o parte din ei) cand zici ca nu ai experienta?

#10
drakon

drakon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2005
Multumesc tuturor pentru sfaturi. E chiar o surpriza placuta ca efectul fata de Panasonic va fi multiplicat cu 1,6.
Aidan, ironiile la adresa cunostintelor mele chiar nu-si au rostul. Am declarat de la inceput ca nu ma pricep si voiam doar sfaturi.Generic, prin termenul de zoom profanii ca mine inteleg  efectul de apropiere.
Loock nu e departe de adevar.Banii i-am facut deja , ce-i drept in circa un an si jumatate(cu amaratul de Panasonic).
Bsorin,e legal, dar nu si moral.

#11
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postdrakon, on Feb 7 2007, 23:28, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. E chiar o surpriza placuta ca efectul fata de Panasonic va fi multiplicat cu 1,6.
Aidan, ironiile la adresa cunostintelor mele chiar nu-si au rostul. Am declarat de la inceput ca nu ma pricep si voiam doar sfaturi.Generic, prin termenul de zoom profanii ca mine inteleg  efectul de apropiere.
Loock nu e departe de adevar.Banii i-am facut deja , ce-i drept in circa un an si jumatate(cu amaratul de Panasonic).
Bsorin,e legal, dar nu si moral.

nasol  de tine.. atunci.. ca v-a trebui sa cari un obiectiv de ff. multe kg dupa tine..

mergi cu Canon 400 f/2.8 IS + extender eventual...  cumpara un 1Ds Mark 2 ..cu 16.7 megepixeli/.. rezolutie de unde sa faci crop

#12
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si un monopod tare pe picior, cred ca ai nevoie de ceva mobil, nu un trepied ;)

#13
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postshobi, on Feb 7 2007, 23:52, said:

si un monopod tare pe picior, cred ca ai nevoie de ceva mobil, nu un trepied ;)
off topic..probabil..

cat de bine inlocuieste monopodul un trepied...???

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostRares., on Feb 7 2007, 23:54, said:

off topic..probabil..

cat de bine inlocuieste monopodul un trepied...???

avand in vedere ca tipii aia de pe marginea terenului de la fotbal au (cred) toti monopoade/monopiede/monopoduri/whatever ... cred ca destul de bine :P

#15
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postdrakon, on Feb 7 2007, 22:46, said:

Va cer ajutorul intrucat, desi voi efectua o investitie importanta de circa 10.000 de euro in echipament foto, pe care sper sa-i recuperez intr-un an de zile, cunostintele mele in domeniu sunt destul de limitate.
I-auzi frate!!!
Nu ne zici si noua taticu, cum ai dat de gaina cu ouale de aur? Te-au angajat la Forbes sau Victoria's Secrets? Te pun sa faci poze la omuletii aia verzi de pe Martie de iti trebuie 800mm ?
Vreau si eu shpilu! :wub: Impartim! ;)

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Fratele meu negru, cred ca nu stii in ce vrei sa te bagi. Cat timp Panasonicul e bagabil in buzunar, Sigma 300-800 pe un trepied adevarat care sa il sustina cum trebuie (trepied care costa poate mai mult ca Panasonicul :D) arata cam asa:

[ http://www.luminous-landscape.com/images4/sigma300-800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ajungi chiar ca baiatul asta dar tot o sa ai mult de carat.

Eu ti'as recomanda un 100-400 pe care ai mai putea pune un tele de 1,4 sau de 2 dinala care nu transmite mai departe distanta focala (ca sa patrezi autofocusul) si preferabil ca aparat un 1D mk II N, tot de 8 megapixeli... dar sa fie mai rezistent si mai solid, pe masura obiectivului. ;)

300-800 mi se pare prea lung, ar merge daca iti pui trepiedul in masina si tragi pe geam... daca nu te aresteaza pentru terorism nimeni, ca arata ca un aruncator de grenade. :D

later edit: apuca'te si documenteaza'te despre fotografie, daca treci la scule profi si nu stii mare lucru o sa iti cam prinzi urechile.

Edited by AlexIP, 08 February 2007 - 02:11.


#17
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
:roflmaofast: Tare !
Parca il si vad tarand bazooka aia dupe el pe la colturi...
:gunsmilie: :roflmao:

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E si o statuie celebra pe tema asta. :)

# Bratislava, Slovakia (thanks Daniele)
[ http://aycu25.webshots.com/image/304/1233147709928794226_rs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://aycu05.webshots.com/image/3924/1927760389260197282_rs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate