Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR
 Sfat cumparare moneda de aur

Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...
 Probleme priza carlig de remorcare

UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD
 ETF termen lung VWCE vs VUAA.

Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare
 

Valentine's Day

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Anmari

Anmari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2005
Stiu ca multi dintre noi se gandesc ca se apropie o zi (pentru unii neimportanta, pentru altii da) care ne ofera un prilej de a sarbatori dragostea care exista intre doua persoane (da stiu ... nu-ti trebuie neaparat o data) .... de aceea am deschis acest topic pentru a strange idei trasnite de a petrece alaturi de celalalt .... ce ii organizezi ei, ce ii pregatesti lui ??? ... astept parerile voastre  :P

Edited by Jaqueline, 11 February 2007 - 20:13.


#2
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View PostAnmari, on Feb 1 2007, 15:58, said:

Stiu ca multi dintre noi se gandesc ca se apropie o zi (pentru unii neimportanta, pentru altii da) care ne ofera un prilej de a sarbatori dragostea care exista intre doua persoane (da stiu ... nu-ti trebuie neaparat o data) .... de aceea am deschis acest topic pentru a strange idei trasnite de a petrece alaturi de celalalt .... ce ii organizezi ei, ce ii pregatesti lui ??? ... astept parerile voastre  :P
Ii dau papucii... asta da zi memorabila. :D

#3
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Numai ideea ca velantainsu' dreaq e de la americani imi taie orice chef de a sarbatori ceva de genul asta.
In acest caz, iubitul/ iubita  poti sa-l / o duci la mecdonalds sa sarbatoresti in spiritul lor. :cursing:
Era musai sa apara un topic de asta.

#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Stiu ca se aproprie o zi a indragostitilor si mai stiu ca am un motiv de bucurie, fiind singur si nu trebuie sa dau banii pe cadouri sa`i demonstrez cat da mult tin la ea.
Of! :)

#5
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostNaga Queen, on Feb 1 2007, 18:09, said:

Numai ideea ca velantainsu' dreaq e de la americani imi taie orice chef de a sarbatori ceva de genul asta.
In acest caz, iubitul/ iubita  poti sa-l / o duci la mecdonalds sa sarbatoresti in spiritul lor. :cursing:
Era musai sa apara un topic de asta.
bine, atunci povesteste-ne ce papusi ii faci iubitului de Dragobete...

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Americana sau nu, a capatat oarescari semnificatii si prin partile noastre, cu voia sau impotrivirea unora. Asa ca atmosfera exista si nu e decat un prilej in plus sa sarbatoresti, sa te simti putin altfel, sa primesti/faci cadouri si... altele. Nu inteleg de ce trebuie sa negam o zi devenita speciala si in care restul lumii se comporta ca atare, doar pentru ca e americana. Daca era peruviana era mai usor de adoptat?
Eu nu fac nimic special, dar doar pentru ca jumatatea-mi e complet nesimtitoare si rece la fazele astea si ma simt penibil sa ma agit doar eu.

#7
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View PostLoveDemon, on Feb 1 2007, 23:15, said:

Americana sau nu, a capatat oarescari semnificatii si prin partile noastre, cu voia sau impotrivirea unora. Asa ca atmosfera exista si nu e decat un prilej in plus sa sarbatoresti, sa te simti putin altfel, sa primesti/faci cadouri si... altele. Nu inteleg de ce trebuie sa negam o zi devenita speciala si in care restul lumii se comporta ca atare, doar pentru ca e americana. Daca era peruviana era mai usor de adoptat?
Eu nu fac nimic special, dar doar pentru ca jumatatea-mi e complet nesimtitoare si rece la fazele astea si ma simt penibil sa ma agit doar eu.
De ce? Poti simti bucurie si daca oferi, nu numai sa faci schimb de cadouri...

#8
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View PostNaga Queen, on Feb 1 2007, 18:09, said:

Numai ideea ca velantainsu' dreaq e de la americani imi taie orice chef de a sarbatori ceva de genul asta.
In acest caz, iubitul/ iubita  poti sa-l / o duci la mecdonalds sa sarbatoresti in spiritul lor. :cursing:
Era musai sa apara un topic de asta.
Ideea ca nu ne putem bucura de o zi a indragostitilor fiindca vine din Lumea Noua e ceva care mie imi pare tipic pentru romanica, unde oamenii stau incrincenati pentru a parea seriosi si " cu treaba". Hai sa ne relaxam si sa ne bucuram cu fiecare prilej pe care il avem.
Pe tavanul meu inca mai atirna citeva inimioare agatate anul trecut de Sf Valentin. Zimbesc la vederea inimioarelor care au impodobit orasul, am fost impresionata de marimea inimioarei pe care baiatul meu a cumparat-o pentru iubita lui, pregatesc si citeva farse pentru prieteni; ca urmare ma bucur mai multe zile de ziua indragostitilor  :kisstogether:

Edited by Aprilia, 11 February 2007 - 08:57.


#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAprilia, on Feb 11 2007, 08:56, said:

Ideea ca nu ne putem bucura de o zi a indragostitilor fiindca vine din Lumea Noua e ceva care mie imi pare tipic pentru romanica, unde oamenii stau incrincenati pentru a parea seriosi si " cu treaba". Hai sa ne relaxam si sa ne bucuram cu fiecare prilej pe care il avem.
Pe tavanul meu inca mai atirna citeva inimioare agatate anul trecut de Sf Valentin. Zimbesc la vederea inimioarelor care au impodobit orasul, am fost impresionata de marimea inimioarei pe care baiatul meu a cumparat-o pentru iubita lui, pregatesc si citeva farse pentru prieteni; ca urmare ma bucur mai multe zile de ziua indragostitilor  :kisstogether:


desi nu pot sa neg ideea : "hai sa ne bucuram in fiecare zi", ideea importului de zile de sarbatoare de la altii, nu mi se pare normala ... de Dragobete nu va bucurati :death: , va bucurati de un oarecare sfant catolic

Quote

Fiu al Babei Dochia, Dragobetele era sărbătorit pe 24 februarie. Sărbătoarea de Dragobete este echivalentul românesc al sărbătorii Valentine's Day, sau ziua Sfântului Valentin, sărbătoare a iubirii. Probabil că 24 februarie însemna pentru omul arhaic începutul primăverii, ziua când natura se trezește, ursul iese din bârlog, păsările își caută cuiburi, iar omul trebuia să participe și el la bucuria naturii.

Entitate mitologică asemănătoare lui Eros sau Cupidon, Dragobetele se diferențiază de blajinitatea Sfântului Valentin din tradiția catolică, fiind un bărbat chipeș, un neastâmpărat și un năvalnic. Preluat de la vechii daci, unde Dragobetele era un pețitor și un naș al animalelor, românii au transfigurat Dragobetele în protectorul iubirii celor care se întâlnesc în ziua de Dragobete, iubire care ține tot anul, așa cum și păsările "se logodesc" în această zi.

În această zi satele românești răsunau de veselia tinerilor și de zicala : Dragobetele sărută fetele. Sunt multe credințele populare cu referire la Dragobete. Astfel se spunea că cine participa la această sărbătoare avea să fie ferit de bolile anului, și mai ales de febră, și că Dragobetele îi ajută pe gospodari să aibă un an îmbelșugat. Îmbrăcați de sărbătoare, fetele și flăcăii se întâlneau în fața bisericii și plecau să caute prin păduri și lunci, flori de primăvară. În sudul României (Mehedinți), fetele se întorceau în sat alergând, obicei numit zburătorit, urmărite de câte un băiat căruia îi căzuse dragă. Dacă băiatul era iute de picior și o ajungea, iar fata îl plăcea, îl săruta în văzul tuturor. Sărutul acesta semnifica logodna celor doi pentru un an, sau chiar pentru mai mult, Dragobetele fiind un prilej pentru comunitate pentru a afla ce nunți se mai pregătesc pentru toamnă.

Nici oamenii mai în vârstă nu stăteau degeaba, ziua Dragobetelui fiind ziua în care trebuiau să aibă grijă de toate orătăniile din ogradă, dar și de păsările cerului. În această zi nu se sacrificau animale pentru că astfel s-ar fi stricat rostul împerecherilor. Femeile obișnuiau să atingă un bărbat din alt sat, pentru a fi drăgăstoase tot anul. Fetele mari strângeau de cu seara ultimile rămășițe de zăpadă, numită zăpada zânelor, iar apa topită din omăt era folosită pe parcursul anului pentru înfrumusețare și pentru diferite descântece de dragoste.

O altă tradiție spune că Dragobetele a fost transformat într-o buruiană, numită Năvalnic, de Maica Precistă, după ce nesăbuitul a îndrăznit să îi încurce și ei cărările.


P.S.  astept cu incredere sarbatorile de Sf. Celestin  :naughty:

#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View Postendless, on Feb 11 2007, 12:58, said:

desi nu pot sa neg ideea : "hai sa ne bucuram in fiecare zi", ideea importului de zile de sarbatoare de la altii, nu mi se pare normala ... de Dragobete nu va bucurati :death: , va bucurati de un oarecare sfant catolic
P.S.  astept cu incredere sarbatorile de Sf. Celestin  :naughty:

Ei lasa, ca nici Sf. Ion nici Sf. Maria nu au fost romani si, totusi, ii serbam cu mare fast.
Cit despre Dragobete, e ca sirba: stim ca e roman(esc) dar, fiindca nu avem habar cum se danseaza/serbeaza, preferam valsul/rock-ul/ etc / etc.

@naga queen: tu nu dansezi rock fiindca e american?

#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostAprilia, on Feb 11 2007, 18:49, said:

Ei lasa, ca nici Sf. Ion nici Sf. Maria nu au fost romani si, totusi, ii serbam cu mare fast.
Cit despre Dragobete, e ca sirba: stim ca e roman(esc) dar, fiindca nu avem habar cum se danseaza/serbeaza, preferam valsul/rock-ul/ etc / etc.

@naga queen: tu nu dansezi rock fiindca e american?


Dar ce te faci cu dansatul pe un rock romanesc? :P

#12
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostAprilia, on Feb 11 2007, 18:49, said:

Cit despre Dragobete, e ca sirba: stim ca e roman(esc) dar, fiindca nu avem habar cum se danseaza/serbeaza, preferam valsul/rock-ul/ etc / etc.

Pentru ca nu se osteneste nimeni sa popularizeze sarbatoarea asta, e mai usor sa iei totul de-a gata.
Si la o adica, nu e suficient de cool. -_-

#13
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostLaberta, on Feb 11 2007, 19:12, said:

Pentru ca nu se osteneste nimeni sa popularizeze sarbatoarea asta, e mai usor sa iei totul de-a gata.
Si la o adica, nu e suficient de cool. -_-


Pai noua ne plac posmagii mestecati, nu numai inmuiati. -_-

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu se-ndura nimeni sa corecteze titlul topicului? macar asa, de dragul sfantului, fie el si catolic :)

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postmianna, on Feb 11 2007, 19:53, said:

nu se-ndura nimeni sa corecteze titlul topicului? macar asa, de dragul sfantului, fie el si catolic :)
done  ^_^

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,482
  • Înscris: 06.06.2006
daca vreti idei trasnite, vedeti ca era un topic anul trecut (deschis parca de bebe)
are acolo zahei un post de razi cu lacrimi (ceva cu diazepam)
:coolspeak:

Edited by kretzu77, 12 February 2007 - 17:28.


#17
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
Am casa plina cu inimioare, miine voi avea si biroul la fel, am cumparat bomboane Mon Cheri pentru toata lumea si miine facem petrecere. Continui sa cred ca merita sa te bucuri de ziua indragostitilor. Cea mai traznita idee, pe care o voi pune in practica, va fi sa trimit o felicitare directorului general, semnata de unul dintre clientii rau platnici, pe care il tot pasuieste  :coolspeak:  si sa vad ce fata face!

#18
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAprilia, on Feb 13 2007, 22:46, said:

Am casa plina cu inimioare, miine voi avea si biroul la fel, am cumparat bomboane Mon Cheri pentru toata lumea si miine facem petrecere. Continui sa cred ca merita sa te bucuri de ziua indragostitilor. Cea mai traznita idee, pe care o voi pune in practica, va fi sa trimit o felicitare directorului general, semnata de unul dintre clientii rau platnici, pe care il tot pasuieste  :coolspeak:  si sa vad ce fata face!

pregateste si o demisie ..just in case .. si da, cred ca poti sa desenezi inimioare si acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate