Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

radiere din 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Ma adresez celor ce au vandut masina de la 1 ianuarie 2007 sa stiu cum voi proceda si eu.

Vreau sa vadn masina cu tot cu numere si sunt din bucuresti si as vrea s astiu ce am de facut dupa ce gasesc cumparator.

Daca gresec doresc sa fiu contrazis:

Il iau de cumparator si mergem sa facem actele (contract de vanzare cumparare in dublu exemplar plus fisa de inmatriculare).

II dau cumparatorului toate actele masinii + cheile + copia lui din actul de vanzare cumparare si eu patrez copia mea de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare.

Cu fisa de inmatriculare si cu copia dupa actul de vazare cumparare ma duc la texe si impozite locale (eu stau in sector 5 sper exemplu) si incerc sa obtin pe fisa de inmatriculare viza de vanzare (e o stampila aplicata pe fisa de inmatriculare care confirma ca am impozitele platite pt masina)--- aceasta procedura de obtinere a vizei dureaza circa 2 zile la sector 5.

Apoi cu acea fisa de inmatriculare avand viza pe ea ma duc la cumparator.
Cumparatorul se duce cu fiza de inmatriculare  si cu restul de acte ale masinii ce le are deja poate sa o inmatriculeze si transcrie pe numele lui.


Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Este corect ceea ce am spus mai sus?

2.Cand sunt eu scos de pe rol de la taxe pentru masina respectiva?

Ar fi interesant sa avem explicatia cuiva ce tocmai a vandut o masina


#2
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.01.2005
1. E corect.
2. In momentul in care ai obtinut viza pe fisa de inmatriculare pt masina respectiva.

#3
cryyy

cryyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.12.2005
1.totusi eu daca as vrea sa-mi pastrez numerele ??????cum as putea proceda???sau nu mai merg pastrate???
2.deci dupa primirea stampilei de la circa financiara eu (proprietar) nu mai am nici o treaba cu masina.....nu?

mersy

#4
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.01.2005

View Postcryyy, on Feb 13 2007, 10:06, said:

1.totusi eu daca as vrea sa-mi pastrez numerele ??????cum as putea proceda???sau nu mai merg pastrate???
2.deci dupa primirea stampilei de la circa financiara eu (proprietar) nu mai am nici o treaba cu masina.....nu?

mersy
1. daca vrei sa pastrezi numerele ... ar fi 2 posibilitati:
    A: sa faci o preschimbare de nr inainte de a o vinde (se face la fel ca o preschimbare de nume/adresa) ca sa-ti pastrezi nr si sa-i dai si cumparatorului sa plece cu numere (asta pt ca nu mai se face radiere-nr provizoriu, ca inainte).
    B: sa iti pastrezi nr (10 lei la casierie pt pastrare), apoi sa isi inmatriculeze noul proprietar auto cu alte numere - astfel incat pe auto respectiv sa figureze alte numere si ale tale (alea pastrate) sa nu mai fie legate de vreo auto. Apoi le poti pune pe alta auto a ta
2. da

ps: pastrarea se face pe 1 an.
nu se face prelungire la pastrare (rezervare).
nu se fac cedari (transfer de nr de la o persoana [fizica sau juridica] la alta)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate