Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 

Atac RCS/RDS la UPC Bucureshti pe felia telefonie fixa?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006
Poate nu interpretez eu bine, dar miroase ciudat  :unsure: o chestie legata de RCS/RDS shi UPC, companiile-astea care shi-au impartzit zonele din Bucureshti precum clanurile de lei din Kinshasa. Eu sint intr-o zona marcata cu urina de UPC :crying: , ca sa ma exprim in limbajul felinelor. Dar pare-se ca incet-incet masculul dominant de la RCS adulmeca pata galbena lasata de leoaica UPC. Shi nu m-ar mira s-o calareasca in viitorul apropiat :punk: . Spun asta pentru ca RCS pare-se ca a inceput atacul asupra zonelor UPC pe felia telefonie fixa. Din ce shtiu, de curind au cumparat furnizorul de internet Czone, care opereaza in Cringashi, Rahova, Grivitza, Ion Mihalache shi Drumul Taberei shi au inceput sa ofere clientzilor abonamente gratuite la telefonia fixa RDS cu minute incluse shi tot tacimul, indiferent ca sint in aria de acoperire a UPC sau nu. Iar mie asta imi miroase putzin a razbel :thumbup: , pentru ca odata intratzi in blocuri cu telefonia fixa mai au doar un pas pina la a oferi shi servicii de cablu TV. Oare leoaica UPC o sa se lase calarita sau o sa inceapa shi ea ofensiva proprie in zonele RCS/RDS? Nu ca ar avea cu ce, fie vorba intre noi, ca la pretzurile lor de nesimtzitzi n-o sa mushte niciun client RCS. Mai shtie cineva ceva de situatzia asta sau merg prea departe cu presupusul? Sincer, imi doresc prea mult un razbel total RCS - UPC în Capitala  :bandit: ca sa ma opresc din visat :bigwhitegrin:

#2
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 20.01.2006

 aljarreau, on Jan 30 2007, 18:03, said:

Poate nu interpretez eu bine, dar miroase ciudat  :unsure: o chestie legata de RCS/RDS shi UPC, companiile-astea care shi-au impartzit zonele din Bucureshti precum clanurile de lei din Kinshasa. Eu sint intr-o zona marcata cu urina de UPC :crying: , ca sa ma exprim in limbajul felinelor. Dar pare-se ca incet-incet masculul dominant de la RCS adulmeca pata galbena lasata de leoaica UPC. Shi nu m-ar mira s-o calareasca in viitorul apropiat :punk: . Spun asta pentru ca RCS pare-se ca a inceput atacul asupra zonelor UPC pe felia telefonie fixa. Din ce shtiu, de curind au cumparat furnizorul de internet Czone, care opereaza in Cringashi, Rahova, Grivitza, Ion Mihalache shi Drumul Taberei shi au inceput sa ofere clientzilor abonamente gratuite la telefonia fixa RDS cu minute incluse shi tot tacimul, indiferent ca sint in aria de acoperire a UPC sau nu. Iar mie asta imi miroase putzin a razbel :thumbup: , pentru ca odata intratzi in blocuri cu telefonia fixa mai au doar un pas pina la a oferi shi servicii de cablu TV. Oare leoaica UPC o sa se lase calarita sau o sa inceapa shi ea ofensiva proprie in zonele RCS/RDS? Nu ca ar avea cu ce, fie vorba intre noi, ca la pretzurile lor de nesimtzitzi n-o sa mushte niciun client RCS. Mai shtie cineva ceva de situatzia asta sau merg prea departe cu presupusul? Sincer, imi doresc prea mult un razbel total RCS - UPC în Capitala  :bandit: ca sa ma opresc din visat :bigwhitegrin:


Situatie identica si la SUCEAVA , unde RCS-RDS a achzitionat NETCOM , plus alte retele mai mici .
In total undeva la 10000 de abonati de INTERNET , 60% la RDS Tel , iar in viitor , posibil si CA.TV.
Iar cererile pentru INTERNET RDS+ RDS Tel . sunt tot mai mari ...
Si asa la capitolul INTERNET + TELEFONIA FIXA , RDS-ul le-a luat fata UPC-ul ...
Sa vezi K.O. in ograda UPC , daca RDS-ul intra si cu CA.TV. ...
Dintr-un foc , vreo 8000 de debransari la CA.TV.-ul UPC-ului ...
Vom trai si vom vedea , cert este ca RDS-ul modernizeaza la greu reteaua in scarile de bloc !


#3
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006
Sa intzeleg ca incepe sa iasa fum, nu? :coolspeak: Ce tare... de-abia ashtept sa vad shi flacarile. Totushi, poate cineva din Bucureshti sa confirme ca are acasa cablu TV de la UPC shi telefon fix de la RDS? Sau cunoashtetzi pe cineva in situatzia asta?

#4
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.264
  • Înscris: 26.03.2005
Eu pot confirma. Stau in Rahova si am UPC-Astral iar la provider de internet C-Zone..asta insemnand implicit si tel RDS.

#5
pokems

pokems

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 993
  • Înscris: 18.12.2005
pe Bucuresti cat de curand si pe partea de catv
deja rcs a instalat retele pt 3pay in zonele de "granita" din Drumul Taberei
La intrebarea cand as putea beneficia raspunsul a fost sa revin cun tel in 1-2 luni. sper sa se miste mai repede...

#6
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006
URAAAA :clapping: Vad luminitza de la capatul tunelului UPC. Shi ce frumos arata, are nuantze eRCeSciene. Sa vina taraful sa petrecem :band: shi berea sa bem :cheers: In sfirshit scap de UPC!!! Feel free to join the party! It's on me :peacefingers:

#7
gicos

gicos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 29.12.2006

 aljarreau, on Jan 31 2007, 17:36, said:

URAAAA :clapping: Vad luminitza de la capatul tunelului UPC. Shi ce frumos arata, are nuantze eRCeSciene. Sa vina taraful sa petrecem :band: shi berea sa bem :cheers: In sfirshit scap de UPC!!! Feel free to join the party! It's on me :peacefingers:

cineva se bucura de rds...weeeeiiird

#8
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.028
  • Înscris: 02.05.2006

 aljarreau, on Jan 31 2007, 17:36, said:

URAAAA :clapping: Vad luminitza de la capatul tunelului UPC. Shi ce frumos arata, are nuantze eRCeSciene. Sa vina taraful sa petrecem :band: shi berea sa bem :cheers: In sfirshit scap de UPC!!! Feel free to join the party! It's on me :peacefingers:
Bun venit! Da, accept berea cu mare placere.  :cheers:

#9
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006

 gicos, on Jan 31 2007, 22:29, said:

cineva se bucura de rds...weeeeiiird

Cind o sa dai tu ca mine aproape 35 de lei numai pe pachetul de baza la cablu analog, fara programe gen TV 1000, Euforia TV, Telesport, Explorer Viasat shi asha mai departe atunci sa spui ca e "weeeeiiird" :deadtongue: . Pina atunci, ar trebui sa ma crezi ca la UPC Astral sint cei mai mari hotzi. In afara de faptul ca au MGM shi BBC Prime in plus (shi asta nu shtiu cit timp va mai dura) nu vad nici un motiv de ce nu ash trece la RCS cablu analog. Mai ales ca totzi prietenii mei sunt pe RCS analog shi shtiu foarte bine ce fel de serviciu e. A, ca DigiTV e un DTH de doi lei, asta e alta poveste. Dar pe analog RCS da clasa celor de la UPC, incepind de la pretzuri shi terminind cu nivelul calitativ al transmisiei. Daca eshti in tema, da-mi nishte motive pentru care ash putea ramine la UPC. Chiar sint curios <_< .

Editat de aljarreau, 02 februarie 2007 - 18:02.


#10
florin666

florin666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 30.07.2005
Numai el? VREAU RDS/RCS, o spun cat se poate de hotarat.

UPC sucks big time!!!

Telesport = nu. Sport Klub = nu. etc etc etc etc

Nici Cosmos Tv n-au bagat si ala sigur nu-i costa nimic.  :raygun:

#11
s_cristian

s_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 02.09.2004

 gabi-s, on Jan 30 2007, 18:36, said:

Situatie identica si la SUCEAVA , unde RCS-RDS a achzitionat NETCOM , plus alte retele mai mici .
In total undeva la 10000 de abonati de INTERNET , 60% la RDS Tel , iar in viitor , posibil si CA.TV.
Iar cererile pentru INTERNET RDS+ RDS Tel . sunt tot mai mari ...
Si asa la capitolul INTERNET + TELEFONIA FIXA , RDS-ul le-a luat fata UPC-ul ...
Sa vezi K.O. in ograda UPC , daca RDS-ul intra si cu CA.TV. ...
Dintr-un foc , vreo 8000 de debransari la CA.TV.-ul UPC-ului ...
Vom trai si vom vedea , cert este ca RDS-ul modernizeaza la greu reteaua in scarile de bloc !
Cu cât te plăteşte RDS-ul pentru reclamă ? Tu chiar locuieşti în Suceava sau iei numai banii de aici ?

Acei 10.000 de abonaţi de unde i-ai scos? Din cifrele mele 2000 de la Netcom plus incă vreo max. 2000 de la Twin plus restul nu prea iasă nici 6000.

Editat de s_cristian, 17 februarie 2007 - 00:03.


#12
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 20.01.2006

 s_cristian, on Feb 17 2007, 00:03, said:

Cu cât te plătește RDS-ul pentru reclamă ? Tu chiar locuiești în Suceava sau iei numai banii de aici ?

Acei 10.000 de abonați de unde i-ai scos? Din cifrele mele 2000 de la Netcom plus incă vreo max. 2000 de la Twin plus restul nu prea iasă nici 6000.


Ete , si o minte " luminata " pe aici ...
Ma platesc cei de la RDS asa cum te platesc pe tine cei de la UPC !


#13
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 29.12.2006
Concurenta face bine clientilor, de ce, pai in urma cu 1 saptamana  am renuntat la UPC pentru Dolce, ieri am fost sunat de una de la UPC ca imi dau abonamentul la jumatate pentru Ca-TV  si abonament la telefonie grati si asta deoarece in mai se lanseaza  RCS , dar toata chestia ast ae degeaba ca eu oricum platesc abonamentul la jumatate de pret la Dolce fata de ei , si am si 6 luni gratis, unde mai pui ca programele se vad mult mai bine ca la ei si programele sunt mai bune Oricum la UPC nu ma mai intorc .

#14
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Si eu am depus o cerere la renuntare la UPC acum vreo 2 saptamani. Renunt doar la Internet, pt. ca deocamdata nu a ajuns si alta firma pe scara... Dar cum apare, o sa spun PA de tot la nesimtitii de la UPC.

Pana acum nu m-a sunat nimeni sa ma momeasca sa nu renunt...

#15
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 galex, on Feb 20 2007, 13:11, said:

Si eu am depus o cerere la renuntare la UPC acum vreo 2 saptamani. Renunt doar la Internet, pt. ca deocamdata nu a ajuns si alta firma pe scara... Dar cum apare, o sa spun PA de tot la nesimtitii de la UPC.

Pana acum nu m-a sunat nimeni sa ma momeasca sa nu renunt...
daca nu sunt firme care ofera internet cat de cat acceptabil in zona, poti sa incerci clicknet de la Romtelecom, eu am , si sunt foarte multumit,- inainte am avut UPC, si nu eram deloc multumit, la RTL platesc cu vreo 3 lei mai mult , si ma viteza dubla, plus , adresa de mail ,licenta CS ( pe care nu o folossesc eu) si altele, si exista un zvon conform caruia din septembtie se face upgrade la banda , asa ca sunt ferocit

#16
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Pai si eu tot la RTL am trecut, din barca Astral. Dar sa stii ca din punctul de vedere al calitatii serviciului de Internet, eu nu am avut de ce sa ma plang. Mi-a mers tot timpul la viteza maxima, stabil, fara intreruperi. Dar am plecat din cauza modului cum se poarta cu clientii. Si pentru faptul ca la RTL existau si viteze de 2.5Mb/s, in timp ce la Asstral doar 1.5...

#17
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 galex, on Feb 20 2007, 18:25, said:

Pai si eu tot la RTL am trecut, din barca Astral. Dar sa stii ca din punctul de vedere al calitatii serviciului de Internet, eu nu am avut de ce sa ma plang. Mi-a mers tot timpul la viteza maxima, stabil, fara intreruperi. Dar am plecat din cauza modului cum se poarta cu clientii. Si pentru faptul ca la RTL existau si viteze de 2.5Mb/s, in timp ce la Asstral doar 1.5...
la mine cu internetul a fost tragic , aveam contract cu ei dar nu aveam internet, practic intr-o luna am avut vreo 9 zile internet in rest nimic iar cand ii sunam, nu raspundea nimeni, ca sa reziliez contractul(de internet) cu ei am apelat la OPC ca practic ikmi dadeau factura pe un serviciu l acare eu nu aveam acces, duap ace ca viteza era cat era , mereu imi mergea in reluare adica 80-100 Kbps( adica 10-12 KB) cea ce era tragic , si plateam tot cam atat  cat platesc acum la RTL  unde am viteza reala de vreo 10 ori mai mare decat la UPC ( nu am fost niciodata client Astral)

#18
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 704
  • Înscris: 14.04.2006
Am vazut azi dimineatza si la mine pe scara cabluri trase. Chiar nu stiam ce se intampla. M-am uitat la ele si e unu de tv siinca unu, nu m-am uitat. E ceva mai subtie, probabil tel sau net. Mi l-au tras pana la usa si l-au facut rotocol sa-mi ajunga in casa pana unde e nevoie.

Abia astept sa renunt la rahatul ala de upc/astral(doar la tv ca net am de la c-zone si tel am deja de la rds).  O sa si-o ia rau de tot upc ca au pe departe cele mai proaste servicii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate