Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Institutie similara Avocatul Poporului in UE?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
La nivelul UE ce institutie este similara institutiei (noastre) Avocatul Poporului ?

Care e faza: In Mai 2006 am trimis o petitie Prefecturii, care, cum s-a mai intimplat nu mi-a raspuns. In Iulie am expus acest caz institutiei "Avocatul Poporului" care, dupa mai multe interventii ale mele, imi spune ca nici la demersurile lor Prefectura Prahova nu a raspuns.
Asadar, fara a apela la Justitie, la ce institutie a UE ma pot adresa reclamind birocratia din Romania (nu se raspunde petitiilor cetateanului).

Va multumesc

#2
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007
Da
se numeste Ombudsmanul European (ce traducere au gasit si astia - termenul este din engleza)

http://www.ombudsman.../ro/default.htm

Din pacate toate documentele ulterioare sunt in engleza(sau celelalte limbi ale UE-probabil ca va fi completata si versiunea in lb romana dar mai dureaza)

Te sfatuiesc sa retransmiti solicitarea dar cu confirmre de primire. Dupa aceea, daca tot nu primesti nimic, intrucat prefecturile sunt coordonate de MAI te poti adresa acolo (tot cu confirmare de primire). Daca nici de aici nu primesi nimic te adresezi instantei si soliciti obligarea autoritatii sa transmita raspunsul solicitat (poti solicita si daune, nu se platesc taxe si se judeca in stare de urgenta-consulta un avocat totusi)

Nu cred ca apelarea la aceste institutii europene iti vor rezolva problema. Gandeste doar cand iti vine randul si nu stiu ce competenta au sa oblige autoritatile romane sa-ti comunice ceva.

Daca obtii o hotarare judecatoreasca (din cate stiu nu e prea complicat) si autoritatea refuza sa o indeplineasca asta este infractiune.

Acum depinde cat de hotarat esti sa te lupti cu autoritatile

Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate