Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
am un tv tunner si nu vrea sa mearga la noua casa:D, cand pun mufa de cablu in spate sare siguranta, am tras un fir pt impamatare si a mers acu cand sa il leg definitiv nu mai merge tot cade siguranta cand inverc sa pun mufa de cablu, ce as putea face? ms. muuult

#2
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
chiar nimeni nu vrea sa ma ajute, macar o idee.... sa stiu dc tre sa chem sau nu un electrician

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 jeepers, on Jan 12 2007, 13:27, said:

am un tv tunner si nu vrea sa mearga la noua casa:D, cand pun mufa de cablu in spate sare siguranta, am tras un fir pt impamatare si a mers acu cand sa il leg definitiv nu mai merge tot cade siguranta cand inverc sa pun mufa de cablu, ce as putea face? ms. muuult
Ce fel de tuner este, extern sau intern?
Ai sigurante cu protectie diferentiala?
Oricum asta inseamna ca nu ai priza de pamant corecta sau sunt probleme cu echipamentul...

#4
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 jeepers, on Jan 12 2007, 13:27, said:

am un tv tunner si nu vrea sa mearga la noua casa:D, cand pun mufa de cablu in spate sare siguranta, am tras un fir pt impamatare si a mers acu cand sa il leg definitiv nu mai merge tot cade siguranta cand inverc sa pun mufa de cablu, ce as putea face? ms. muuult


Incearca daca ai scapari de tensiune pe carcasa cu un creion de tensiune. Cu steker-ul de alimentare din priza intr-o pozitie si alta (sucesti stekerul in priza). Daca ai prezenta tensiune inseamna ca sursa de alimentare are scapari. Incerca sa sucesti steker-ul de alimentare invers. Daca tot ai prezenta tensiune aia e, "cu sursa la reparat".
Si ca o improvizatie, baga in Tuner numai firul central din cablu, fara sa atingi blindajul cablului de partea metalica a calculatorului.
Si mai incearca si asta; scoate mufa TV din Televizor si tocmai dupa acea baga si in Tuner.
Vezi care din ele i-ti iese.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 NickRvl, on Jan 12 2007, 17:49, said:

Si ca o improvizatie, baga in Tuner numai firul central din cablu, fara sa atingi blindajul cablului de partea metalica a calculatorului.
Si mai incearca si asta; scoate mufa TV din Televizor si tocmai dupa acea baga si in Tuner.
Vezi care din ele i-ti iese.
Fara improvizatii !

Daca sunt diferente de potential datorate pierderilor din filtrul de intrare al sursei in comutatie, orice improvizatie poate produce distrugeri ale echipamentului. Daca exista o tensiune pe carcasa si acesta nu se pune la masa cu impamantarea,  potentialul se va transmite oricum  prin alte fire... Practic trebuie masurat de unde vine acesta tensiune si daca este cea normala datorata filtrului simetric de la intrare sau ai izolatia strapunsa in echipament.

#6
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 mister_rf, on Jan 12 2007, 18:00, said:

Fara improvizatii !

Daca sunt diferente de potential datorate pierderilor din filtrul de intrare al sursei in comutatie, orice improvizatie poate produce distrugeri ale echipamentului. Daca exista o tensiune pe carcasa si acesta nu se pune la masa cu impamantarea,  potentialul se va transmite oricum  prin alte fire... Practic trebuie masurat de unde vine acesta tensiune si daca este cea normala datorata filtrului simetric de la intrare sau ai izolatia strapunsa in echipament.

tunner winfast xpert intern si la vechea locunita a mers foarte bine, eu zic ca nu are pamantare, dar faza e ca dc i-am pus, adica am legat un fir intre carcasa si calorifer a mers, dar cand sa il pun provizoriu gata sare din nou siguranta, si nu am tv sa vad dc merge acolo. de unde ar tre sa fac impamantarea?

Edited by jeepers, 12 January 2007 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate