Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Bec de control

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
GTM

GTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2005
De la un timp am probleme cu blocul de lumini (ambele faruri merg numai intr-o anumita pozitie a manetei din blocul de lumini) si cum nu prea se gaseste modelul respectiv si nici nu prea am marunt  :) .vreau sa montez la bord un bec de control, cand nu am curent pe una din linile de 12 V sa se aprinda becul. Daca poate cineva sa imi faca o schema pt asa ceva ii sunt recunoscator.

p.s. daca are cineva un bloc de lumini de ford maverick 95 functional il cumpar

#2
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
he he he
masina ta e aproape identica cu nissan terano2 mai putin farurile si grila radiatorului.
acum macar stii unde sa cauti :)

#3
GTM

GTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2005
OFF: Asta stiam. Dar cei de la Nissan ma trimit la Ford si invers.Iar Nissanu' nu vrea sa aduca piesa ca cica nu prea se potrivesc ...(nu vor sa se bage)
On topic: Stie cineva cum s-ar realiza montajul respectiv?

#4
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

 GTM, on Jan 10 2007, 21:48, said:

De la un timp am probleme cu blocul de lumini (ambele faruri merg numai intr-o anumita pozitie a manetei din blocul de lumini) si cum nu prea se gaseste modelul respectiv si nici nu prea am marunt  :) .vreau sa montez la bord un bec de control, cand nu am curent pe una din linile de 12 V sa se aprinda becul. Daca poate cineva sa imi faca o schema pt asa ceva ii sunt recunoscator.

p.s. daca are cineva un bloc de lumini de ford maverick 95 functional il cumpar

Becul de la bord il legi intre cele 2 linii de 12V. Daca amindoua sunt stinse sau amindoua sunt aprinse ( deci ai 12V pe ele ) atunci tensiunea la bornele becului este zero, deci becul e stins. Daca una e stinsa si cealalta aprinsa, atunci diferenta de tensiune este de +/-12V, deci becul se aprinde. Becul trebuie sa fie "de bord", adica de putere mult mai mica decit farurile!

Alta rezolvare: este montarea unui releu ( sau 2,  cite unul pt fiecare bec )  ( iti recomand releele  "auto" ) prin contactele caruia sa se faca aprinderea farurilor. Bobina releului o alimentezi din vechile linii de comanda a farurilor legate impreuna.

ATENTIE LA CONEXIUNI, IZOLATII, ETC.  O IMPROVIZATIE ITI POATE APRINDE MASINA !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate