Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Noua oferta de internet ASTRAL BroadBand pentru firme

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Sal all.

Are cineva internet Astral BroadBand din noua oferta pentru firme?
Sunt curios cum merge, daca exista ceva garantare in viteza data de ei
(nu spun ca ar fi "max" dar nici ca ar fi garantat ceva).

Oferta lor este la http://www.astral.ro/index.php?id=41

Multzam.

#2
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Reclama pe fata.  :cursing:

Sper sa se prinda vreun moderator si sa taxeze postarea!
Astral este o rusine pentru providerii de cablu si  de internet!

Servicii minime la preturi maxime, majorate in fiecare luna!!!

#3
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
nu este deloc reclama. mai am posturi in care ceream parerea si despre alti provideri.
vroiam doar sa stiu cum functineaza aceasta oferta noua a lor.

pt segmentul business este destul de greu de gasit o oferta ok ca pretz / calitate (viteza, uptime).

#4
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Depinde de norocul tau cum merge. Cam asa e treaba la Astral.

Eu am abonamentul maxim pt persoane fizice si merge constant pe la 1.3-1.4 Mbps (cam 170 de KB/sec).

Dar e jaf pe fata, la banii astia sau la banii pt un abonament buisness oferta unei retele de cartier este mult peste datorita accesului metropolitan. Iar daca tu ai nevoie de viteza mare pe extern te poti intelege cu ei.

Eu folosesc Astral pt. ca n-am alta optiune.

#5
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
Depinde in ce oras stai ;)

#6
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Subliniez, intreb de oferta business si nu de cea home user.
In Bucuresti stau.

#7
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Pai fa un simplu calcul si deja ai raspunsul. Daca mie la ab de 1.5 Mbps imi merge cam pe la 170 KB/sec, tie la 3.0 Mbps o sa-ti mearga cam cu 340-350 KB/sec la ab de 50 euro sau cat este primul.

Totusi, nu-ti recomand Astral.

#8
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
pai ce recomanzi pana in 100 eur care sa si mearga?
daca esti home user gasesti garla, dar daca esti firma (chiar non profit cum suntem noi) nu gasesti ceva sa mearga decent.

plus ca ma gandeam ca poate pt abonamentele business acorda grija mai mare si merge mai bine :)

#9
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Pai pe tine cam ce viteaza te intereseaza? Si unde, intern sau extern?

Dca vrei viteza mare si constanta pe extern ia-ti Astral sau o firma cat de cat serioasa.

Daca vrei metropolitan sa poti trage de pe huburi filme etc. (desi nu cred ca e cazul la tine ) mergi pe o retea de cartier.

#10
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
morpheusdj: nu te mai inteleg. intai nu recomanzi astral, apoi exact asta faci.

imi trebuie viteza constanta in extern.

oricum, discutam pe langa topic. vroiam sa stiu daca a testat cineva acest tip nou de abonament de la astral. probabil e prea nou de nu-l stie lumea.

#11
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

 adrianboy, on Jan 8 2007, 20:20, said:

pai ce recomanzi pana in 100 eur care sa si mearga?
daca esti home user gasesti garla, dar daca esti firma (chiar non profit cum suntem noi) nu gasesti ceva sa mearga decent.

plus ca ma gandeam ca poate pt abonamentele business acorda grija mai mare si merge mai bine :)

ADSL 4Mbps de la RTC la 70 Euro eu zic ca e cel mai convenabil...si viteza e constanta...fara limitari...

#12
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
aparent d. dar ce ma deranjeaza la ei este
1. viteza oricum nu este garantata, largimea de banda e alocata dinamic in functie de incarcarea retelei
2. viteza miiiiica de upload (max 384 kbps....) iar la noi se fac transferuri relativ importante si in up.

#13
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
la abonementul de 79 euro ai 256 Kb garantat in contract , dar la upload e maxim 512 Kb. internetul merge bine si nu am avut pb serioase , aproape totul timpul merge in 4 Mbps. daca vrei si upload am inteles ca au ab pe fibra de la 140 euro in sus 4 mbps cu 4mbps.

#14
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Oferta aceea am inteles ca a fost valabila pana la 31 dec 2006 ! Asa mi-a comunicat directorul de vanzari de la astral din orasul meu !

ce alte oferte pt firme cunoasteti ? am impresia ca nu mi se comunica cea mai avantajoasa solutie !

Edited by bunutulalex, 11 January 2007 - 17:22.


#15
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
bunutulalex: pe situl astral scrie: "UPC-Astral a redefinit oferta destinata segmentului business si, in acest moment, propune doua pachete de servicii integrate, cu doua linii telefonice, pana la 1000 de minute incluse si conexiune internet permanenta de mare viteza (broadband)".

niciun cuvintel cum ca oferta ar fi fost limitata. astazi voi suna si eu la ei sa vad ce si cum.

#16
greek2005

greek2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.05.2005
Sunt din Galati, am abonament B2B 50 EUR fara TVA, de la inceputul lui Martie in timpul zilei viteza e OK, dupa ora 18,00 viteza scade dramatic pana la 300 - 400 kbps, mentionez de la 3Mbps. Se mai intalneste cineva cu chestia asta? Cei de la UPC dau din umeri, vin si imi verifica viteza in timpul zilei, seara cand scade nu mai vin.

#17
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003
Eu am, de jumate de luna, un abonament UPC BusinessServices Starter (pentru persoane juridice, dar eu l-am obtinut pe PF pentru ca am vechime la ei si pentru ca am insistat sa nu ma treaca pe CaTV). Inainte avea un Astral Ultra de 28 Euro + TVA. Cel actual e de 30 Euro + TVA (negociat de la 35). Conexiunea este pe FO pana la un punct de acces din zona, iar de acolo pana la mine in casa este Ethernet. Am IP fix (pastrat ca inainte).
Viteza minima ar fi de 128kbps (in contract scrie minim garantat, dar fata cu care am semnat insista sa o numeasca "mediu masurat garantat" care nu are nici un sens pentru mine), iar urcarea e in 4Mbps pentru download, iar pentru upload urcarea e 1Mbps (nu scrie in contract de ea, dar e masurata de mai multe ori, in momente ale zilei diferite). Vitezele sunt destul de reale si constante, de multe ori am depasit.
Momentan am niste probleme cu instabilitatea routerului, dar dupa ce le rezolv, am sa masor mai precis cum merge treaba

Edited by DeusX, 16 April 2007 - 20:37.


#18
adi1976ro

adi1976ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.03.2004
Acum sunt in Timisoara.Stau intr-o locuinta de serviciu cu un ab. bussines de 50$ la UPC.

[ http://www.speedtest.net/result/125548721.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oriunde am facut teste este evidenta limitarea benzii atat pe down cat si pe up.
Dupa parerea mea e rusinos ce fac astia cu firmele care sunt destul de naive sa apeleze la serviciile lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate