Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 

vreau sa stiu ce e zoom-ul !

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Salut , as avea si eu mai multe intrebari despre zoom :
Deci am inteles ca de ex. un aparat foto digital daca are zoom 3x si zoom digital 4x , el are in total 3*4 adica zoom de 12 x.
M-ar interesa sa aflu niste raspunsuri :
a) am vazut o camera video digitala care are zoom optic 20 x si zoom digital 700 x , asta inseamna ca are un zoom total de 14000 x ??? (camera video este un sony dcr-trv 250, de la germanos)
B) zoom-ul de la un aparat foto digital este ca acela de la o camera foto digitala ? (adica se masoara un 1x sa zic asa in aceeasi marime ?) deci un zoom de 1x de la un aparat foto digital este la fel ca un zoom de 1 x de la o camera video digitala ?
c) un zoom de 1x ce masura (distanta) are ? sau in ce se masoara ca nu stiu (centimetri , metri) ?
Deci referitor la pct a) : daca raspunsul este da inseamna ca acea camera foto digitala are zoom-ul mai mare de 1000 si ceva mai mare decat sa zic un canon powershot a 70 !!!
Daca se poate sa raspunda careva care se pricepe si care a inteles cat de cat ce vreau sa zic (ca nu prea ma pricep si poate nu s-a inteles bine ce am vrut sa intreb) :)

#2
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Salut as vrea si eu sa stiu cat mai multe despre zoom , iata ce stiu pana acum : de ex. un aparat foto digital care are un zoom optice de 3x si un zoom digital sa zic de 4 x , asta inseamna ca are un total de 3*4 =12 x.
Ce vreau sa va intreb acum :
a) Am vazut la germanos o camera video digitala sony cu zoom optic de 20x si zoom digital de 700x , asta inseamna ca are in total un zoom de 20*700=1400x ?
B) in ce se masoara 1x de zoom (in metri , centimetri) ?
c) 1x de zoom al unui aparat foto digital este la fel ca masura(dimensiune?) ca 1x al unei camere video digitale ?
d) daca raspunsul la intrebarea a) este da atunci inseamna ca are zoomul de 1000 si ceva de ori mai mare ca al uni canon a 70 de ex.!!!
Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic :) (recunosc ca nu ma pricep), astept sa-mi raspunda cei care se pricep cat de cat (cel putin) ! :) va multumesc :OK:

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002

Quote

Originally posted by flex21

a) am vazut o camera video digitala care are zoom optic 20 x si zoom digital 700 x , asta inseamna ca are un zoom total de 14000 x ??? (camera video este un sony dcr-trv 250, de la germanos)
B) zoom-ul de la un aparat foto digital este ca acela de la o camera foto digitala ? (adica se masoara un 1x sa zic asa in aceeasi marime ?) deci un zoom de 1x de la un aparat foto digital este la fel ca un zoom de 1 x de la o camera video digitala ?  
c) un zoom de 1x ce masura (distanta) are ? sau in ce se masoara ca nu stiu (centimetri , metri) ?



iti pot da un raspuns... din cite stiu eu

a) pina la 20x se foloseste zoomul optic (care are o calitate excelenta - daca sunt lentilele bune). de la 20x la 700x se foloseste zoomul digital, care mareste/apropie imaginea prin interpolare sau aproximare. un zoom digital prea mare duce la pixelizarea imaginii.   si nu, nu vei avea un zoom de 140000 sau mai nu stiu cit!

B) teoretic ar trebui sa fie la fel

c) nu stiu daca are o unitate de masura. in foto, ai putea intreba un fotograf.

#4
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Vreau si eu o lamurire, ca studiez piata ca sa-mi iau primul aparat foto digital.
La aparatele foto digitale vad ca se face multa vilva pe zoom (optic sau digital cit de mare).
Am lucrat ca amator cu aparate clasice (poze de familie de obicei) si nu am simtit nevoia unor obiective suplimentare pentru marirea imaginii.
Lumina-ti-ma: de ce este atita interes pentru zoom?

#5
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by mirceat
Vreau si eu o lamurire, ca studiez piata ca sa-mi iau primul aparat foto digital.
La aparatele foto digitale vad ca se face multa vilva pe zoom (optic sau digital cit de mare).
Am lucrat ca amator cu aparate clasice (poze de familie de obicei) si nu am simtit nevoia unor obiective suplimentare pentru marirea imaginii.
Lumina-ti-ma: de ce este atita interes pentru zoom?


Valva pe zoom optic este (din punctul meu de vedere) justificata. Cu cat acesta este mai mare, cu atat poti apropia mai mult subiectul si vei fi mai multumit de rezultate. Zoom-ul digital insa nu face decat sa interpoleze imagine si creaza ochiului senzatia de apropiere/marire. Eu nu folosesc zoom-ul digital nici la aparatul foto nici la camcorder, pentru ca la camcorder 20x optic este suficient, iar la foto, daca ulterior am nevoie sa maresc, zoom-ul pot sa-l fac pe poza software.
As adauga ca azi, un zoom optic de 2...3x este "normal" sa il ai pe un aparat foto entry level. Evident, ca poti sa dai banii si pe unul putin mai performant care sa aiba tot numai 3x.
Te-am luminat putin?

#6
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Stiu care este diferenta intre zoom optic si digital, s-a dezbatut foarte mult.
Stiu si ce este zoom-ul in general.
Am intrebat despre zoom: la ce este atit de util?
Ca eu nu am simtit nevoia de zoom la aparatele clasice.
Am vazut si comparatii de poze facute cu zoom si fara zoom, sigur ca se vad detaliile mai clar.
Totusi pentru fotograful amator de familie nu cred ca este important zoom-ul ca must-have feature. Pentru ca imi pasa de bani, adica sa nu bag bani in useless features.

#7
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Mircea, zoom-ul este util atunci cand vrei sa pozezi ceva aflat la o distanta mai mare, si totusi vrei sa surprinzi bine si detaliile, care fara un zoom nu s-ar vedea.
Daca ai sa faci numai poze de familie amator, probabil ca un zoom nu-ti va fi chiar atat de folositor, dar este decizia ta. Eu, daca mi-as lua azi alt aparat, as vrea sa aiba minim 3x zoom.

#8
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Nu imi fac probleme ca aparatul meu costa 200, 300 sau 400 USD (mai mult nu as da), ci sa investesc banii in functii utile in prezent si viitorul apropiat.
Sint satul de marketing hype, pacaleala cu facilitati nemaipomenite de care nu am nevoie.
Am inceput sa-mi construiesc o lista de must-have/nice-to-have features si cred ca zoom-ul il pun la nice-to-have.
Intre timp am mai rasfoit prin thread-uri si am vazut ca ma sustine si root  la http://forum.softped...&threadid=14388
Toata lumea alearga dupa aparate foto cu zoom si eventual cat mai mare. Insa nu zoom-ul iti da calitate imaginii. Ba din contra, un aparat cu zoom mare va genera distorsiuni mai mari decat un aparat identic cu zoom mai mic. Calitatea imaginii este data de CCD si de sistemul optic. Singurul avantaj pe care il ai de la un aparat cu zoom X e ca poti fotografia de la o distanta mai mare de X ori decat cu un aparat fara zoom, iar subiectul va avea aceeasi marime in imaginea rezultata. Am simtit nevoia sa mentionez asta pentru ca foarte multi prefera sa dea 200 euro pe un junk de aparat dar care are zoom optic pe cand ar putea cumpara la aceeasi bani un aparat fara zoom optic dar de o calitate net superioara.

#9
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Avantajul major al zoom-ului este acela ca iti ofera o posibilitate mult mai mare de incadrare a subiectului in imagine. Pur si simplu elimini din cadru un cot, un nas, un fir electric etc atunci cand tu te afli in imposibilitatea de a te misca (ex. in locuri stramte - masa, petrecere, pe pod etc) doar prin zoom in.
Practic te scuteste des de pas inainte - doi la dreapta nu e bine jumatate la stanga si in unul in fata etc...

#10
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Vorbim numai de zoom-ul optic. Celalalt e o pacaleala. Zoom-ul masoara distante focale normale pentru marimea fotogramei (in termeni de foto analogic). La un aparat cu film de 35 mm, normal inseamna 50 mm. Daca aici s-ar situa - sa zicem - a doua treapta a unui zoom, ai avea in ”spate” 35 mm (grandangular, unghi mare in care cuprinzi un spatiu mare si o profunzime de camp mare) si in ”fata” 85 mm, un teleobiectiv mijlociu pentru portret (cu un camp mai mic si o profunzime tot mica). Grandangularul se foloseste cand esti aproape de cladire  si nu te poti retrage, ca sa-ncapa toată. Cu el nu se fac portrete pentru ca subiectul e mic intr-un camp imens si profunzimea campului (adica spatiul de la primul plan clar pana la ultimul) e foarte mare, asa ca vezi si persoana careia-i faci portretul si politistul care dirijeaza circulatia. Se foloseste la portretul colectiv, cand ai facut 30 de ani de la liceu (fiindca doar atunci ai bani sa-ti iei o camera ca lumea). Teleobiectivul (distanta focala mare, profunzime mica) iti permite sa iei biserica de la 3 strazi distanta sau sa faci portretul de la departare, adica subiectul sa nu te ”simta” (sa nu pozeze) si, avand profunzimea mica, clarul e numai pe persoana si in spate se vede neclar, minune intr-un portret. Zoom-ul e, poate, prima scula creatoare a fotografului. Celelalte sunt incadrarea, diafragma si timpul de expunere. Daca-ti poti permite, cumpara-l! E ca si cum ai spune ca poti scrie si cu un creion HB (daca scrii un numar de telefon), daca desenezi o pisica iti mai trebuie cateva creioane. Repet pentru clarificare: acele ”X”-uri din zoom reprezinata mariri/micsorari ale distantei focale. Un 3X are cu obiectivul scos complet de 3 ori ditanta focala pe care o are aparatul cu obiectivul retras complet.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
zoom = modificarea distantei focale a sistemului optic a unui aparat de inregistrat video/foto in scopul obtinerii unei imagini marite.

este util pt a putea fotografia/filma obiecte la distanta, care altfel apar mici in poza/imagine.

zoomul digital este o marire a imaginii deja capturate, n'are nici o treaba cu sistemul optic. de evitat, cu cat maresti mai mult apare pixelizarea. Zoomurile digitale gen 700x nu au absolut nici un sens, nu stiu e ce producatorii le'au inglobat, probabil marketing.. cu cat are zoom mai mare cu atat e mai bun.. shi Gyula cumpara pe ala cu zoom mai mare....

zoom cu cat e mai mare cu atat insa e mai greu de incadrat si tinut nemiscat. so, la zoom peste 10-11x fara stabilizatoare de imagine, nu prea ai sanse sa faci poze/film care sa fie ok. se recomanda tripoade sau alte artificii...

1x = no zoom
2x e ... de doua ori mai mare. deci un segment de 1 mm pe imaginea fara zoom este de 2 mm cu aceasta setare zoom

si asa mai departe...

exact cat inseamna asta in mm distanta focal, depinde de la aparat la aparat.... si oricum e irelevant pt un amator...

@ageamiu. ce bine ar fi sa fie cum zici tu... :)

clarul sau neclarul de care vorbesti n'are nici o treaba cu zoomul :) ci cu apertura... iar ca sa faci un portret sharp pe cineva la "trei strazi" si sa ai in spate blured background.. ai nevoie de o lentila la care mi'e si frica sa ma gandesc cat costa :)

e mai spimlu sa faci in PS :)

#12
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by arty
clarul sau neclarul de care vorbesti n'are nici o treaba cu zoomul :) ci cu apertura... iar ca sa faci un portret sharp pe cineva la "trei strazi" si sa ai in spate blured background.. ai nevoie de o lentila la care mi'e si frica sa ma gandesc cat costa :)

Sa fie profunzimea de camp, sa spunem la f:8, aceeasi si fara ”nici o treaba” la un wide de 28 si la tele de 135 mm?

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu, si sti prea bine asta.... dar profunzimea o faci din apertura. aici vorbim de camere profesionale. cu cat poti sa reglezi mai bine, cu atat e lentila mai scumpa...

in definitiv cred ca sti despre ce vorbesc, nu ?

ca sa ai o profunzime de camp mai mica sau mai mare alegi lentila dupa apertura, nu dupa zoom....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate