Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Aragaz Arctic

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
utt

utt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.12.2003
Stie cineva sa-mi explice exact cum se schimba injectorul de gaz de la cuptor?

#2
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ce aiurea suna. Aragaz Arctic. Adica e inghetat ? Or what ?! Chiar oamenii astia nu au putut sa isi ia si ei un nume decent ? Nu am nimic cu Arctic, am inteles ca fac produse bune, dar totusi, cum poti sa vinzi un pordus cu asemenea nume ?!

Despre injector nu pot sa iti spun nimic, decat sa iti urez succes si sa nu ingheti in cuptor :)

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mai nou arctic=beko .. parca asa auzisem. anyway eu am masina de spalat beko si mama nu se plange de ea..

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
da stiu eu cum se schimba pt si eu m-am chinuit pana i-am chemat pe aia sa vina
deci in primul si primul rand cheama-i pe reprezentantii arctic daca nu ai cum desi e gratis poti inceraca si tu
deschide capacul din spate al aragazului pt ca pe acolo se schimba si te uiti dupa ele nu trebuie sa fie prea greu dar ai grija sa ai cheile potrivite

#5
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002

Quote

Originally posted by moartea
Ce aiurea suna. Aragaz Arctic. Adica e inghetat ? Or what ?! Chiar oamenii astia nu au putut sa isi ia si ei un nume decent ? Nu am nimic cu Arctic, am inteles ca fac produse bune, dar totusi, cum poti sa vinzi un pordus cu asemenea nume ?!  

Despre injector nu pot sa iti spun nimic, decat sa iti urez succes si sa nu ingheti in cuptor :)


Artic e firma!!! ca face si alte produse e treaba lor...chiar daca firma Artic e dedicata pentru frigidere, o fi investit cineva ceva bani si acum au noi orizonturi...
mi se pare o traba buna...si din cate am vazut eu aragazele se prezinta bine (chair arata bine). aragazele deja au un standard si ele...gril, aprindere electrica, bec in interiorul cuptorului...pe care Artic le are...

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
arctic este egal cu beko doar ca e facut in romania la gaesti si sunt f bune ai meidoar ce si-au luat si aragaz si masina de spalat arctic si normal ca nu au probleme in plus au si 3 ani garantie fata de 2 ani cat au restu

#7
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Pai eu nu am nimic cu ei, ai inteles gresit. Ma bucur de fiecare data cand o firma romaneasca produce lucruri de calitate. Doar ca numele suna aiurea, aragazul arctic. Imi suna a contradictie, inghetata fierbinte, etc.

Quote

Originally posted by Paxus
Artic e firma!!! ca face si alte produse e treaba lor...chiar daca firma Artic e dedicata pentru frigidere, o fi investit cineva ceva bani si acum au noi orizonturi...


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003
Aragazul Arctic, daca e ala cu grill si aprindere electrica 50/50/80 parca, din oferta, e foarte bun. Am luat si eu unul, trebuie sa vina zilele astea dar cine stie cu zapada asta...

Ideea e ca am cautat multe aparate chiar scumpe, majoritatea de marca mare sunt rahaturi, daca tragi mai tare de cuptor ramii cu usa in mina, daca pui o cratita mai grea se strimba, porcarii... sunt facute pentru 'vest" la noi... rable.

Arctic insa e solid, e rezietent... e recomandabil si nici nu e scump.

#9
ingrid

ingrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2003
Si tot n-ati lamurit omu' cum se schimba injectoarele!
utt, eu am schimbat injectoarele la un Indesit. Se foloseste cheie tubulara de 7 mm, de preferinta cu magnet. Acum, daca ai doar cuptor fara grill/rotisor ai de schimbat doar injectorul de jos. Acesta la Indesit se schimba scotand sertarul de jos si o tablie protectoare de sub cuptor, se demonteaza arzatorul, se da jos si se schimba injectorul(aflat pe peretele din spate al cuptorului). O sa devii un pic contorsionist dar macar ai schimbat injectorul.
Injectorul de la grill/rotisor se schimba ceva mai usor, dar daca nu ai tubulara cu magnet trebuie sa fii atent sa nu scapi injectorul ca-ti dai de lucru cautandu-l apoi, se demonteaza arzatorul si siguranta si schimbi injectorul.
Intai de toate, fa o incalzire a ligamentelor ca sa nu faci intindere!
Succes!

#10
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai i-am zis ca se scoate capacul din spatele aragazului si de acolo nu mai este nici o problema de contorsionare sau nu pentru ca este chiar usor de observat si de manvrat si de folosit se foloseste aceeasi cheie tubulara cu care a scimbat si injectoarele de la ochiuri
se descurca doar e barabat nu muiere

#11
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by ingrid
Si tot n-ati lamurit omu' cum se schimba injectoarele!  
utt, eu am schimbat injectoarele la un Indesit. Se foloseste cheie tubulara de 7 mm, de preferinta cu magnet.


Ce dreq are magnetu` cu alama, ca injectoarele sunt din alama.

De cateva saptamani am luat un Arctiv AGY4-Y, cu grill/rotisor, sunt super-bune.
Pentru gaz G20 (de pamant) se folosesc injectoarele puse de fabrica.

Pentru G30 GPL , gaz de butelie se schimba injectoarele.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo, ei nu-ti dau si injectoare pe GLP impreuna cu cele standard sa le poti schimba daca te muti sau altele... ?

Si cum e cu aprinderea aia electrica si "grill'... adica mai exact ce face "grill" la el fata de rotisor sau altele... ?

#13
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
injectoarele le primesti cu aragazul.

Grill este arzatorul de "sus" din cuptor, rotisorul invarte puiul :)

#14
ingrid

ingrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2003
AirBoy, evident ca nu exista nici o legatura intre magnet si alama. La trusa mea exista o piesa intermediara prevazuta cu magnet pe care se fixeaza tubulara. Daca n-ar avea magnet ai pierde tubulara cu tot cu injector.

#15
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
A mea e cu bila presata de un arc. Cand bag tubulara face click. :) Ma rog, am crezut ca te referi la magnet ca element de prindere a injectoarelor. Ca ai sanse mari sa le scapi in aragaz daca nu ai grija.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate