Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 

Samsung Digimax

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Ce parere aveti de aparatele foto digitale Samsung? Am trecut in revista seria Digimax si mi se pare ca are un bun raport pret-dotari. De exemplu:
-Digimax 360: 3,2 Mpixeli, zoom optic 3x (total 12x), AVI 320x240 (cu sunet), voice memo, macro 6 cm, 1,5" TFT, 16Mb intern + SD card. Pret Romania: 13,5 milioane.
-Digimax 240: cam acelasi aparat, cu 2 Mpixeli, 8Mb intern si se pare fara sunet. Pret Romania: sub 10 milioane.
Sigur, nu au super-reglaje si optiuni, dar ce recomandare ati face pentru un home-user fara prea mari pretentii?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
iti recomand sa iei o camera mai buna, nu sa arunci banii pe Digimax 240... aia e INUTILA si nu din cauza lipsei de sunet :)

cealalta este o camera super modesta... iar la $300 cat costa, nu merita...

iti recomand sa mai astepti si sa ma strangi niste bani si ia un canon sau un nikon, sau chiar un hp care nu sunt deloc rele....

decat sa arunci banii pe prostii, mai bine lipsa...

#3
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Multumesc pt pont si mai multe detalii pls: de ce Canon/Nikon sunt bune si Samsung sunt proaste?

#4
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
daca esti dispus sa dai pana in 10 mil pe o camera buna, bine nu una Canon A60 dar mai buna decat Samsung, eu iti recomand FUJI A204, A205. Ambele au un raport pret/performante mult mai bun decat cele Samsung. A204 e pe la 8,5 mil.

#5
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003

Quote

Originally posted by RedGuy
Multumesc pt pont si mai multe detalii pls: de ce Canon/Nikon sunt bune si Samsung sunt proaste?



Ai auzit vreodata de camere SLR facute de Samsung ??     :)

#6
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
DIGIMAX V4 - 4,1 Mpixel, ZOOM Optic 3x / Digital 4x, SD Card 32Mb, Video Out 378Euro

Eu pe asta mi-as lua-o. In toate review-urile pe net a fost considerata o camera cel putin buna. Iar faptul ca nu are experienta in SLR nu inseamna nimic, nicidecum faptul ca ar fi proaste digitalele.

#7
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003

Quote

Originally posted by menetz
DIGIMAX V4 - 4,1 Mpixel, ZOOM Optic 3x / Digital 4x, SD Card 32Mb, Video Out 378Euro

Eu pe asta mi-as lua-o. In toate review-urile pe net a fost considerata o camera cel putin buna. Iar faptul ca nu are experienta in SLR nu inseamna nimic, nicidecum faptul ca ar fi proaste digitalele.



  Ptr 378 € cred ca iei deja un CANON A70, care........nu se compara cu nici un Samsung. Mai astept cateva pareri. Si chestia cu experienta in SLR-uri cred ca conteaza f mult. O firma care face camere profesionale de f buna calitate, nu cred ca isi bate joc de cele low-end. Parerea mea.  ;)

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
oh well... se cam compara, daca si citi un pic pe net. De exemplu la www.dpreview.com. Samsungu' iese mai bine decat Canon A70 (oricum..e un Mpixel diferenta intre ei, diferenta de dotare 16-32mb card)
In fine, pacat ca nu am ocazia sa fac comparatie live cu aceste 2 aparate. Asa doar din parerile altora si din reputatia firmei nu rezolvi nimic. Si SONY are reputatie cica buna si scoate niste panarame de produse in gama low end de exemplu de-ti vine sa dai cu ele  de pamant. So... nu prea vad legatura intre faptul ca o firma are produse profesionale bune si gama low end (care gama low end poate fi produsa de altcineva de fapt).

#9
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003

Quote

Originally posted by menetz
oh well... se cam compara, daca si citi un pic pe net. De exemplu la www.dpreview.com. Samsungu' iese mai bine decat Canon A70 (oricum..e un Mpixel diferenta intre ei, diferenta de dotare 16-32mb card)
In fine, pacat ca nu am ocazia sa fac comparatie live cu aceste 2 aparate. Asa doar din parerile altora si din reputatia firmei nu rezolvi nimic. Si SONY are reputatie cica buna si scoate niste panarame de produse in gama low end de exemplu de-ti vine sa dai cu ele  de pamant. So... nu prea vad legatura intre faptul ca o firma are produse profesionale bune si gama low end (care gama low end poate fi produsa de altcineva de fapt).



:)  Nu stiu care din noi ar trebui sa mai citeasca. http://www.megapixel...v4-results.html
http://www.megapixel...70-results.html

  Ma gandesc ca nu iti este greu sa le compari. Daca tu, totusi, ramai de parerea ca Digimax e mai bun, fie. Ia-ti tu Samsung, eu imi iau.........Fuji.   :drac:  :drac:  :drac:

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
iar eu Nikon, dar asta nu are nici o legatura :)

#11
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Nu-i n'ica,mi-am luat eu Samsung :) si chiar imi place. 360. Multumesc pentru sfaturi, le-am probat, si pana la urma tot la asta am ramas. V4 e prea scumpa, Fuji au 2 Mpixeli, A70 e prea mare pentru gustul meu - si scumpa, camera SLR... acolo m-am distrat, dupa ce-am cautat in dictionar :D Probabil trebuia sa precizez: "full automatic point&shoot", ca n-am pus niciodata mana pe un aparat manual. Si-asa mi-am prins urechile in optiunile Samsungului, pt mine e perfect (si inca n-am descoperit pe unde iese pasarica :) ). Multumesc inca o data. Doriti un "review"?

#12
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
RedGuy,

  important e tu sa fi multumit. Normal ca vrem review, dar numai dupa ce o sa vezi pe unde iese "pasarica"    :drac:

#13
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Threadul asta rasuna de voie buna si de ciripit de... pasarici.
E mare lucru cand omul e multumit de ce are! Asta e cel mai important. Eu sunt un vachi fotograf ”analogic” (imi place termenul si mi se pare a desemna pe cineva care face poze... ana-logice, adica fara nici o logica). Toata viata mi-am dorit SLR (si am avut vreo 3), de aceea respect firmele alea mari (Canon, Nikon, Asahi Pentax). Nu le pot insa nega celor nou veniti (aici, Samsung) capacitatea de a face niste dracii de astea noi, low-end, cum le-ati zis, perfecte. Astea lucreaza pe cu totul alte principii decat vechile camere. Nu am inca o camera digitala, visez la un Canon  A 70 (va fi 60, daca vrea Dumnezeu), dar sunt convins ca exista  si alte solutii mai ales pentru amatorii de point-and-shoot. Bine spunea RedGuy, pai daca si-a prins el urechile la Samsung, prioritate de apperture ii trebuie lui si alegerea intre 50 si 200 ISO (ce mama dracului o mai fi si asta)?

#14
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Ageamiu, de ce sa-ti doresti A60 (2 Mpx) in locul lui A70 (3 Mpx) ?

#15
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Probabil s-ar traduce asa: visez un A70 dar m-ar coafa si un A60, daca incape mai lesne in buget. (Ageamiu, sa ma corectezi daca gresesc)

M-am mai jucat cu low-end-ul meu si iata cateva aspecte de utilizare, ca sa zic asa.
BUNE:
-carcasa e solida si foarte bine finisata, butoanele nu joaca si au punct de contact bun (it's a Samsung :) )
-CCD-ul pare foarte sensibil, chiar fara night shot mode, si reuseste sa scoata imagini decente fara flash in conditii de lumina foarte slaba (mie nu prea-mi place sa fac poze cu flashul)
-zoomul se vede si in vizorul optic
-microfonul si difuzorul sunt de buna calitate, fidele la sunete slabe si fara distorsiuni mari la volum mare - am facut un clip la concertul lui Banica, unde mie imi tiuiau urechile, si pe camera se auzea neasteptat de bine
-cablul A/V functioneaza si in modul de inregistrare, ceea ce inseamna ca poti trage pe video o secventa de interior mai lunga

MAI PUTIN BUNE:
-ecranul e foarte expus la zgarieturi, e cea mai proeminenta piesa de pe spate. Husa e obligatorie
-secventa de "boot" e un pic cam lunga, fiindca incarca si flashul
-e nevoie de o apasare hotarata ca sa declansezi (declansatorul e in doua trepte) si poza poate iesi usor miscata daca tii camera cu o singura mana
-pasarica tot n-a aparut, sunt cam ingrijorat. Am facut cateva gauri cu un cui incins, dar mi-e ca s-a sufocat deja inauntru saraca :(

#16
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Bineinteles ca asta vroiam sa spun, cum a remarcat RedGuy.

#17
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Mi-am luat si eu360 si e foarte buna!

#18
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
baietzi, cam ce parere avetzi de Samsung Digimax 401 ? e cam vreo 6 milioane in comertz. se merita ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate