Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#2485
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
Din cate stiu, orice constructie care nu este demontabila are nevoie de Autorizatie de Constructie. Si cam din astea sunt si actele cu care pleci si pentru Ceritficatul de Urbanism care este parte din AC.

#2486
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Pai da-o incolo, ca e o casuta de gradina, se demonteaza asa usor cum se si monteaza. Chiar asa autorizatie si pentru o casuta  2*2 de scanduri de lemn?

#2487
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
-plan de situatii- vizat spre neschimbare
-plan de incadrare in zona- vizat spre neschimbare
Astea le poti obtine de la Cadastru
-act de proprietate teren
Cred ca il ai deja

Sau:
un generator :naughty:

#2488
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

 danmarian, on 20th May 2010, 19:15, said:

-plan de situatii- vizat spre neschimbare
-plan de incadrare in zona- vizat spre neschimbare
Astea le poti obtine de la Cadastru
-act de proprietate teren
Cred ca il ai deja

Sau:
un generator :naughty:


Stai ca nu mai inteleg ce zici. Ce imi spui mai sus e pentru casuta de gradina? Generatorul ce legatura are? Ca nu pot trage curent daca am o casuta de gradina?
Am intrebat doua chestii distincte pana acum:
1. Cum aflu ce posibilitati de racordare la curent are un teren (atat) si
2. Daca imi cere cineva vreun act pentru amplasarea unei casute de gradina, chiar daca nu am curent, sa zicem ca nu pot trage curent (scump sau imposibil tehnic deocamdata) si folosesc intr-adevar generatorul.

Edited by Techno, 20 May 2010 - 21:47.


#2489
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

 Techno, on 20th May 2010, 22:21, said:

1. Cum aflu ce posibilitati de racordare la curent are un teren (atat) si
2. Daca imi cere cineva vreun act pentru amplasarea unei casute de gradina, chiar daca nu am curent, sa zicem ca nu pot trage curent (scump sau imposibil tehnic deocamdata) si folosesc intr-adevar generatorul.
1)Depui o cerere la enel pt aviz de amplasament,si mai afli cate ceva.
2)Da iti cere primaria pt ati elibera o autorizatie pt o constructie provizorie.

#2490
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Merci, problema e ca in Chiajna acum se elibereaza certificate de urbanism cu minim P+4, in acest caz, de constructie provizorie se cere CU sau doar planuri si act de proprietate al terenului? Din ce stiti voi. O sa intreb si la primarie numai ca nu am timp sa ajung pe acolo.

#2491
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Certificatul de Urbanism are rol de informare . Practic in el vei gasi informatii despre ce trebuie sa faci , ce avize trebuiesc obtinute, ce conditii trebuie sa indeplineasca constructia respectiva , ce retrageri,etc, conform PUG/PUZ/PUD aprobate . La cererea pe care o depui pentru eliberarea acestuia trebuie sa anexezi si un plan de situatie in care vor fi mentionate ce vrei sa faci, unde vrei sa amplasezi, etc.
daca vorbesti cu cineva din primarie, te va edifica, sper, mai bine!

Edited by raduk, 22 May 2010 - 11:00.
citarea inutilă a postării precedente


#2492
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 27.06.2007
Rog pe cei care au(au avut recent) cereri pentru Autorizatie Constructie la Primaria Generala Bucuresti sa-mi spuna cat timp au asteptat solutionarea cererilor.Interesant de invatat din experienta altora…Multumesc!

#2493
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Salut,

Detin un teren in apropierea Bucurestiului in suprafata de 500 mp cu deschiderea de 16.11m/31m.
Intentionez sa construiesc o casa P+M cu urmatoarele caracteristici:
- parter: camera de oaspeti, buc, living, baie (in care vor intra cada, wc, bideu, lavoar, masina de spalat, masina de uscat rufe), camera tehnica (centrala si diverse scule proprii)
- mansarda: 3 dormitoare fiecare cu baie proprie (cada de dus, wc, bideu, lavoar) - geam la baie obligatoriu.
- 2 locuri de parcare preferabil acoperite (nu garaj)

In mometul de fata intentionez sa incep colaborarea cu un arhitect care sa-mi livreze produsul (casa) cu toate planurile si detaliile necesare dpdv al constructorului si al primariei. De avize ma voi ocupa eu sau arhitectul daca este disponibil si daca pretul cerut pentru aceasta activitate este corect.

Rog arhitectii interesati sa imi trimita oferta lor pe PM.
Voi reveni catre acestia cu CU, cadastru, detalii.

Multumesc,

#2494
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 korr41, on 26th May 2010, 09:56, said:

Rog pe cei care au(au avut recent) cereri pentru Autorizatie Constructie la Primaria Generala Bucuresti sa-mi spuna cat timp au asteptat solutionarea cererilor.Interesant de invatat din experienta altora…Multumesc!
De mai bine de 5 ani, chiar 6, eu nu stiu ca Primaria Generala sa aiba atributii in emiterea unor autorizatii de construire. Din ce stiu, ei se ocupau exlusiv cu avizarea PUZ-urilor. Autorizatiile de Construire se emit de catre primariile de sector.

#2495
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 27.06.2007
Primaria de sector da avizul de principiu(?!)iar PMB elibereaza AC pt. zonele cu interes istoric.Toate pe baza unui CU eliberat de PMB.

#2496
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 korr41, on 26th May 2010, 10:41, said:

Primaria de sector da avizul de principiu(?!)iar PMB elibereaza AC pt. zonele cu interes istoric.Toate pe baza unui CU eliberat de PMB.
Exclusiv pt. zonele protejate istoric si poate doar daca imobilul este monument! NU stiam asta.

#2497
sfc

sfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.06.2005
Am obtinut AC. In dosarul de obtinere a cerificatului de urbanism, Arhitectul si topograful au facut o schita, foarte detailata. Topograful s-a imbolnavit, si mi-a dat dosarul pentru OCOT, la faza in care eu doream sa obtin AC. Am mers la primarie,si am obtinut AC , pe schita aceea facuta la inceput. Am ramas cu dosarul pentru OCOT in plasa... :notangel: Greseala la primarie. toata lumea mirata!
L-am intrebat pe topograf, ce sa fac; el mi-a spus ca sa stau linistit, si dupa ce termin casa sa cer o verificare sau identificare(ceva de genul asta) in teren; arhitectul a ramas mut, dar a conchis ca AC este "suprema", si sa nu-mi fac griji; la fel si cei care construiesc.
Eu nu vreau sa fac rau , nici celui de la primarie, si bineinteles nici sa o "musc" mai tarziu, cine stie cu ce problema.Acum ce sa fac? Sa mai depun dosarul sau nu ? Sa fac ce a zis topograful?
Mentionez ca am toate avizele, mai putin asta, si deja casa..."creste".....
Astept niste raspunsuri concise; ce se intampla in acest caz, si daca mai are rost sa-mi fac griji?
Va multumesc pentru atentie.

#2498
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Stiti daca este vreo reglementare noua(2010) privind obtinerea PUZ-urilor? Inginerul care mi-a facut planul de situatie(la dezmembrare) mi-a zis ca de anul acesta trebuie min un hectar de teren ca sa faci un PUZ.
Eu daca am 1000mp, tre' sa caut amatori care vor PUZ?
Daca nu gasesc, nu voi putea construi o casa, chiar daca peste drum de terenul detinut sunt constructii?

#2499
sfc

sfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.06.2005
N-are nimeni cunostinte in domeniul asta?

#2500
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
De ce te deranjeaza viza OCOT ?....oricum cand vrei sa notezi casa in CF trebuie sa vina iar topografu sa masoare tot terenul si casa noua...pentru AC tu ai avut doar un simplu plan de situatie si plan de incadrare in zona , atata timp cat ai obtinut AC nu vad care e problema ...baga mare la constructie , oricum nimeni nu o sa te intrebe de planul de situatie

#2501
sfc

sfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.06.2005
Multumesc pentru atentia acordata. Deja sunt in constructie , dar nu stiam daca ma va incurca cu ceva lipsa la acea viza.

#2502
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
nu vei avea nici o problema....uita de asta....
oricum este o cerere aberanta pentru obtinerea A\C

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate