Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#181
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
In relatia cu arhitectii recomand urmatoarele:
- daca ai bani putini si faci casa relativ mica, cauta o casa facuta care iti place mult, o vezi, vorbesti cu beneficiarul (cauti printre prieteni, colegi, cunostinte), dupa care te duci la arhitectul respectiv, ii ceri sa-ti adapteze proiectul si-l iei pe bani (mai) putini; in final cumperi o solutie testata in practica
- daca ai bani mai multi, cauti un arhitect bun prin prieteni si cunostinte, pentru ca omul respectiv sa aiba si obraz fata de tine, sa nu fii doar un (alt) beneficiar

#182
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca-ti spun ca un arhitect recomandat de o ruda s-a comportat mai prost decat unul total necunoscut, o sa ma crezi ? :mellow:

#183
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,294
  • Înscris: 14.09.2004

View PostDana_H, on Mar 26 2007, 16:28, said:

Daca-ti spun ca un arhitect recomandat de o ruda s-a comportat mai prost decat unul total necunoscut, o sa ma crezi ? :mellow:
Eu te cred... ;)  Sint patit si eu cu asa ceva.

#184
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDana_H, on Mar 26 2007, 16:28, said:

Daca-ti spun ca un arhitect recomandat de o ruda s-a comportat mai prost decat unul total necunoscut, o sa ma crezi ? :mellow:


Si au sunt patit. Prietena de familie chiar.  :o Asta ca sa ma invat minte sa mai lucrez cu prieteni, rude, etc.

#185
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Presupunand ca am depus toata documentatia necesara autorizarii si desi am intervenit pe toate partile mi se tot spune sa am rabdare de vreo 3 luni de zile, ce ar trebui sa fac in conditiile in care mai am si un credit la banca de numai 500.000E la care eu platesc dobanda ? Pot incepe lucrarile fara autorizatie (macar sapatura) avand in vedere faptul ca ei trebuiau conform legii sa-mi dea autorizatia in 30 zile ? Ce e de facut legal ?

#186
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postfuscobal, on Mar 27 2007, 21:00, said:

Salutare. Presupunand ca am depus toata documentatia necesara autorizarii si desi am intervenit pe toate partile mi se tot spune sa am rabdare de vreo 3 luni de zile, ce ar trebui sa fac in conditiile in care mai am si un credit la banca de numai 500.000E la care eu platesc dobanda ? Pot incepe lucrarile fara autorizatie (macar sapatura) avand in vedere faptul ca ei trebuiau conform legii sa-mi dea autorizatia in 30 zile ? Ce e de facut legal ?

Se pare ca nu ai intervenit unde trebuie sau cum trebuie :D ..daca iti spune doar sa ai rabdare si nu ca ar fi vreo problema cu unele acte...
Legal fara eliberarea AC (dupa care mai trebuie si autorizatie de organizare santier tot de la primarie) nu poti sa faci nimic!...doar pe riscul tau insa amenzile sunt foarte mari si este suficienta o reclamatie la Inspectoratul in Constructii a unui vecin invidios sau ca il deranjeaza zgomotul si sa vezi distractie pe urma...cam in aceeasi situatie sunt si eu din pacate (cu exceptia creditului!!!)

#187
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Am intervenit exact unde trebuie prin intermediul proiectantului dar probabil ca e coada printre cei care intervin si domnii/doamnele de la primarie isi permit sa puna prioritati. Fara neaparata leagtura cu AC, foarte interesant a fost cand a trebuit sa obtin aviz de la mediu pentru taiereaunor copaci. Am depus actele la biroul de relatii cu clientii al primariei, langa Universitate, am primit un bon la care sa sun. Am sunat 2 zile in continuu evident fara sa raspunda careva la vreun numar. A trebuit sa merg acolo personal evident si mi s-a spus ca tre sa ma duc la primaria mare ca acolo s-a dus dosarul. Sun si acolo timp de vreo 2 zile, evident tot nimeni nu raspunde, ma duc personal si dau de o tanti care bineinteles juca tetris in timp de telefoanele sunau. I-am spus ironic : Daca vreti astept sa raspundeti la telefon. Nu, raspunde ea, lasati ca poate sa sune si mai incolo. Eu spun : pai si eu am sunat si mai incolo si tot nimeni n-a raspuns. Atunci ea a tacut malc si mi-a zis ca dosarul a trecut pe la ea, l-a notat in caiet si l-a trimis mai departe catre directia de mediu care e langa Antena 1. Foarte tare zic. Adica pe aici a trecut numai ca sa fie notat intr-un caiet ? Da, asta e procedura. A fost nevoie ca acea ceerere amarata sa treaca pe la 3 institutii ca sa primeasca o semnatura. Daca aceeasi stupiditate e si in primarie, totul e clar !

#188
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Eu am obtinut avizele (gaze, curent, mediu) relativ repede pe calea cea lunga fara interventii (am incercat la gaze cu interventii si erau sa ma incurce mai mult asa ca am luat-o pe calea oficiala si in 2 saptamani am luat avizul) problema pe care o intampin acum e de natura... politica :D : primarul e PSD iar consilierii care au si ei loturi acolo sunt PD si isi pun bete in roate, ba ca mai trebuie un drum acolo, ba ca drumul facut deja pe partea dreapta a podului trebuia facut pe stanga ...si eu sunt la mijloc, n-am treaba nici cu unii nici cu altii dar sufar consecintele...ca asa-i in Romanica..

#189
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Discuta totusi cu un avocat, poate te poti folosi de

asta

#190
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
si totusi niste sapaturi asa de "primavara" nu se pot face fara AC?

cum poate constata ISC ca nu am autorizatie de sapat? poate ma apuc sa caut petrol pe tarlaua mea. cum se poate dovedi apriori ca sapatura este pt o cladire?  ;)

#191
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postturbo trabannt, on Mar 28 2007, 10:53, said:

si totusi niste sapaturi asa de "primavara" nu se pot face fara AC?

cum poate constata ISC ca nu am autorizatie de sapat? poate ma apuc sa caut petrol pe tarlaua mea. cum se poate dovedi apriori ca sapatura este pt o cladire?  ;)

:D Pai simplu: pentru orice operatiune de acest gen idiferent ca vrei sa-i construiesti o casa sau sa cauti petrol necesita autorizatii si din partea primariei, iar pe baietii de la ISC, daca incerci sa le spui povesti gen "Dallas" iti dau quantumul maxim de amenda (si crede-ma ca nu vrei sa aflii cat este!!!!)...sau de spaga...ca se mai poarta inca... B)
Cunosc caz concret cand proprietarul care le-a vandut loturile la 8 persoane i-a asigurat ca pot sa se apuce de construit fara probleme ca cei de la Primarie nu vor veni in control ca ii cunoaste el si garanteaza ca va fi OK...dar au venit cei de la ISC, i-a amendat si au facut adresa scrisa catre primarie sa verifice in termen de daca lucrarile au fost inchise si gropile de fundatii astupate la loc daca nu sa le dea din nou amenda...ceea ce s-a si intamplat... :huh:

#192
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postalegros, on Mar 28 2007, 22:39, said:

:D Pai simplu: pentru orice operatiune de acest gen idiferent ca vrei sa-i construiesti o casa sau sa cauti petrol necesita autorizatii si din partea primariei, iar pe baietii de la ISC, daca incerci sa le spui povesti gen "Dallas" iti dau quantumul maxim de amenda (si crede-ma ca nu vrei sa aflii cat este!!!!)...sau de spaga...ca se mai poarta inca... B)
Cunosc caz concret cand proprietarul care le-a vandut loturile la 8 persoane i-a asigurat ca pot sa se apuce de construit fara probleme ca cei de la Primarie nu vor veni in control ca ii cunoaste el si garanteaza ca va fi OK...dar au venit cei de la ISC, i-a amendat si au facut adresa scrisa catre primarie sa verifice in termen de daca lucrarile au fost inchise si gropile de fundatii astupate la loc daca nu sa le dea din nou amenda...ceea ce s-a si intamplat... :huh:
mey eu sa zic ca vreau sa imi fac o piscina in forma de fundatie. trebuie ac la piscina?  :huh:

si ma apuc cu spor de sapat fundatia. ah, ca intre timp ma razgandesc e partea a 2-a.

incerc si eu sa vad o portita in idiotenia asta.

#193
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Si eu sunt in faza de asteptare, constructorul tot ma bate la cam daca am autorizatia sa se apuce de treaba, ca are oameni liberi si ii plateste degeaba. Astazi a intervenit alta problema legata de autorizatie. Maine trebuia sa semnez ipoteca cu banca pe teren si constructiile viitoare, am luat certificatul fiscal(va dati seama la ce cozi am stat impreuna cu toti cei care isi plateau impozitul cu reducere pe ultima suta de metri - 31.03 , ca sa platesc 4 ron taxa si pe urma la coada la ispector), notarul a ridicat astazi certificatul de la cartea funciara, care e valabil 5 zile, am pregatit si banii pt notar si..... acum o ora sunt intrebat de autorizatia de constructie ca cica trebuie trecuta in ipoteca si notificata in cartea Funciara.....

Lipsa de informare. Nu mi s-a spus decat ca nu voi putea face trageri din credit fara autorizatie nu ca tb sa astept pt ipoteca autorizatia, oricum fara autorizatie nu ma apucam deci nici nevoie de bani nu aveam, dar problema se pune ca certificatele expira si trebuie scoase altele la semnarea ipotecii, alti bani, alt timp pierdut plus ca poate si notarul se supara ca numai el poate scoate alt certificat si era programat pt maine (notarul tb sa se deplaseze la banca).

M-am informat urgent la primarie si se pare ca s-ar putea sa iasa aut. saptamana asta, dar se pare ca va fi prea tarziu si o sa expire certificatele care sunt pe zile calendaristice nu lucratoare.

Concluzia a fost ca fara autorizatie nu poti face multe lucruri, chiar daca esti in block-start si doar o astepti.

#194
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postturbo trabannt, on Mar 28 2007, 12:42, said:

mey eu sa zic ca vreau sa imi fac o piscina in forma de fundatie. trebuie ac la piscina?  :huh:

...da trebuie si pentru piscina din pacate..

#195
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postalegros, on Mar 28 2007, 23:28, said:

...da trebuie si pentru piscina din pacate..
mersi. you made my day. ce dracu trebuie autorizatie la o chestie care sta in pamant   :death:

#196
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
astea sint legile....
eu stiu pe unii care lucreaza mai la limita ca sa zic asa....doar cu CU in buzunar...mai pe neve sa nu ii dibuiasca dusmanii de la primarie si inspectorat....treaba e ca astia vin numa cind ai vecini bezmetici.
Eu ma pun in situatia lor: sintem 2 3 inspectori de-astia si lucrari sint zeci/sute/mii....unde si cum sa ne impartim sa amendam mai intii cind trebuie sa mai rezolvam o relatie/ sa bem o cafea/ sa jucam un tetris in retea :D ...si asta intr-o zi de munca de 8 ore intre 9 si 3...cu pauza de masa la prinz.... :lol:

#197
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004

View Postfuscobal, on Mar 27 2007, 21:00, said:

Pot incepe lucrarile fara autorizatie (macar sapatura) avand in vedere faptul ca ei trebuiau conform legii sa-mi dea autorizatia in 30 zile ? Ce e de facut legal ?
Da-le watt-i :D

#198
punnisher

punnisher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2007
Sunt pe cale sa cumpar un teren format din 2 loturi: lot principal pentru constructie + drum acces cu latimea de 3m.
Peste 3 zile trebuie sa fac vanzarea-cumparare si am fost contactat de catre vecinul din spatele, ca nu poate sa-si obtina cadastru ca nu are drum de acces catre teren.
Va rog, daca cineva se pricepe la dintr-astea sa ma lamureasca si pe mine: nu-mi convine sa-i dau nici un drum de acces pentru ca terenul ramas se ingusteaza drastic si-mi da peste cap planurile de constructie. Am vreo obligatie fata de el ? Pot fi fortat sa-i las acces ? Imi dau seama ca e neplacut pentru el insa trebuia sa se gandeasca la drum de acces cand a cumparat.
Ce poate sa faca in cazul in care eu ii refuz cererea ?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate