Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Burete dur pentru perna scaun rul...

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente
 

canon a70 vs. olympus c720 UZ

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sunny

sunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2003
Am de ales intre aceste 2 aparate de fotografiat. Va rog sa imi spuneti pe care il recomandati

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
si eu sunt in situatia de a alege un aparat, si multi mi-au recomandat canonu' ; Acum, e adevarat ca fara sa ma pricep personal, deja stau cu gandul la el, si nu mai am alta variatna in cap... Deci din partea mea: canon

#3
sunny

sunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2003
10x, mai astept si alte pareri... nu e nimeni care sa le stie pe amandoua pe aici? nimeni care sa fie de partea olympus-ului? :) imi place olympus-u' ca are zoom optic 8x fata de 3x canon ...

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
pai 'zicea lumea' ca cica nu conteaza câtzi 'zumi' ai, ci conteaza calitatea imaginii, culoarea, lentilele, etc... Acum problema e ca olympus e firma buna, dar parca e cunoscuta mai mult la aparate cu film decât aici... (cu toate ca zoom 8x! ... )
aaa, uite-te si pe situl asta: http://www.dpreview.com/

#5
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Canon. Pentru el exista si accesorii: un superangular, un teleconvertor, lentila macro etc.

#6
sunny

sunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2003
Mersi mult. M-am mai informat si eu si... canon-ul a ramas, dar mai astept impresii ... totusi aparatul o sa il cumpar cam in 2-3 saptamani... deci ma mai pot razgandi desi nu prea cred :)

#7
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Nic eu nu cred. :)
Vezi recenzia de la www.dpreview.com

#8
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Care mai cunoasteti, puneti concluzii personale privind avantaje si dezavantaje ale fiecaruia din cele 2 aparate. Care sunt, de ex., dezavantajele canon-ului?, ce e najpa la el?

#9
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Ceea ce ptr unii e considerat dezavantaj, ptr altii nu are o importanta mare. De ex:  Canon nu suporta formatul TIFF al pozelor pe cand Oly are si aceasta optiune. Dar daca nu vrei sa scoti format A3 pe hartie foto, nu cred ca are importanta lucru acesta. Altceva: Canon in modul macro face poze de la 5 cm de subiect, Oly numa' de la 10 cm. Ptr mine e un lucru destul de important. Canon are focus manual. Chestie de asemenea f importanta. Sigur conteaza si zoom optic 8x la Oly, dar conteaza si calitatea fotografiei nu numai zoom-ul optic. Canon-ul are ISO de la 50, Oly de la 100, si in plus (sau in minus), Oly nu are optiune de reducere a zgomotelor.
   Cam toate site-urile specializate dau Canon-ului note mai mari la toate capitolele. incearca si www.megapixel.net

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate