Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 

scheme

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
cartita

cartita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.08.2006
dati-mi si mie niste scheme mai simple sunt incepator.
schemele nu conteaza de ce sunt.
mulrumrsc mult pt cai care ma ajuta


multumesc mult pt.cei care ma ajuta

#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 04.12.2003

View Postcartita, on Nov 28 2006, 23:14, said:

dati-mi si mie niste scheme mai simple sunt incepator.
schemele nu conteaza de ce sunt.
mulrumrsc mult pt cai care ma ajuta
multumesc mult pt.cei care ma ajuta

aici   http://forum.softped...t...11503&st=60

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Inteleg din al tau topic faptul ca esti incepator...
Bine-ai venit printre noi!
De ce nu incepi cu 2 magneti ce se atrag sau se resping...Sau cu o mica bobina alimentata la 2-12 V in preajma unui magnet?
Sau cu un redresor cu 1 dioda, apoi cu doua, apoi cu 4....
Ce aparat de masura ai?
Daca esti din Brasov, vino in Racadau cu 3-4 portbagaje goale de Dacia 1300, si-ti dau eu componente de ars....De verificat si de invatat....

#4
extremehouser

extremehouser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2006
:clapping: :)))))rau mai esti mircele

Pur si simplu cauta p google scheme electronice...si alegeti.Sau incerca si tu joculete din alea mai aiurite cu leduri..sunt usoare..bafta :D

Edited by extremehouser, 29 November 2006 - 20:11.


#5
cosminmuresanr

cosminmuresanr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2006
are careva schema de la o sursa sirtec ATX-410-212?? sau un link catre schema...pe site'ul lor sunt doar prostii
multumesc anticipat.

#6
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
sal all,si eu sunt nou pe aici printre electronisti,daca stiti ceva scheme simple care sa incerc sa le fac?  ^_^

#7
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postralfy_tm, on Jul 6 2007, 16:46, said:

sal all,si eu sunt nou pe aici printre electronisti,daca stiti ceva scheme simple care sa incerc sa le fac? ^_^

Gandeste-te la ceva ce ai vrea sa faci sau la ceva ce ti-ar fi folosoitor si spune ce anume ai vrea ca daca nu  o sa primesti nimic(mai ales daca vrei orice, pentru ca atunci poti alege o schema la intamplare de pe internet ).
Led flasher

[ http://english.cxem.net/home/home76.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Viteza de palpaire a ledurilor este data de R1,C1 si R2,C2 iar cau cat valorile lor sunt mai mari led-urile vor palpaii mai incet.



#8
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006

View PostMircel, on Nov 29 2006, 01:37, said:

..... Daca esti din Brasov, vino in Racadau cu 3-4 portbagaje goale de Dacia 1300, si-ti dau eu componente de ars....De verificat si de invatat....
D-nu Mircel .. mai e valabila oferta ? OBSERV CA mesaj privat nu primiti.

o idee : Se poate incepe cu o sursa reglabila .. care se poate dezvolta... dupa indicatiile din DATASHEETUL integratului regulator de tensiune...  si ai si satisfactia rezultatului ca lucrarea schimba tensiunea la actionarea potentiometrului.

de pe:
http://www.datasheet...3/1/LM317.shtml

#9
t1000_Android

t1000_Android

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.08.2007

View Postextremehouser, on Nov 29 2006, 21:11, said:

:clapping: :)))))rau mai esti mircele

Pur si simplu cauta p google scheme electronice...si alegeti.Sau incerca si tu joculete din alea mai aiurite cu leduri..sunt usoare..bafta :D
Imi dati si mie niste nume de jocuri de alea cu leduri ca as vrea sa incerc si eu!?
Multumesc!

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007
Se numeste "circuit basculant bistabil". Daca vrei scheme simple incearca aici si daca ai nelamuriri intreaba:
http://www.uoguelph....rc/circuits.htm

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Circuitul de mai sus se numeste "circuit basculant astabil" sau CBA.
Circuitele basculante bistabile (CBB) au nevoie de o comanda externa pentru basculare.
Schemele sant foarte asemanatoare numai ca la CBB in loc de condensatori o sa fie rezistente.

#12
sinnerrom

sinnerrom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2007
salut, eu nu stiu eloctronica ... dar vreau sa fac un fel de intrerupator care sa stea deschis un timp si inchis un timp ... eventual sa le pot modifica usor timpi ...
sper ca ati inteles ce vreau ...
multumesc

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007
Incearca asta: http://www.aaroncake...ts/relaytim.asp

#14
bDz

bDz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.06.2007
buna .. sunt si eu incepator as vrea sa fac un scris "bDz" cu leduri si imi trbuie o schema (voi folosi ca sursa de la placa de baza mufa ptr cooler de carcasa) ... si cum sa pun rezistentele si dinalea .. Sunt bata .. si daca este cineva din Sibiu spunetimi si mie de unde pot lua leduri si rezistente va rog:)

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Prima data se face un desen de amplasare a LED-urilor.
In acest fel se determina cate LED-uri sunt necesare.
Apoi se  vor inseria aceste LED-uri in grupe pentru care suma tensiunilor de  deschidere nu se va depasi tensiunea de 12V.
Deoarece un LED are nevoie de o tensiune de aproximativ 1.6-2V (in functie de culoare), daca le inseriem creste aceasta tensiune proportional cu numarul lor.
Astfel pentru 5 LED-uri este nevoie de aproximativ 5x2=10V. Diferenta de tensiune se disipa pe o rezistenta care are rol de limitare a curentului.
Un LED accepta uzual un curent de 10-20mA. Prin inseriere va trece un curent identic  prin toate LED-urile.
Daca cele 5 LED-uri se alimenteaza la 12V diferenta care ramane este  de aproximativ 2-3V. Pentru a obtine un curent de 10-20mA, rezistenta necesara unui grup de 5 LED-uri este
2V/10mA=2V/0.01A=200 ohmi
sau la un curent mai mare
2V/0.02A=100 ohmi
De aici rezulta ca valoarea nu este critica si ca in mod normal se pot folosi rezistente de la 100 la 220 ohmi pentru fiecare coloana de 5 LED-uri inseriate.

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite un exemplu de amplasare:

Attached File  bdz.jpg   14.41K   526 downloads

Aici numarul de grupuri  a cate 5 LED-uri  este de 8 pus un LED aditional.
In total sunt necesare 41 LED-uri si 8 rezistente cu valoarea de la 100 pana la 220 ohmi.
daca in aranjamentul tau va rezulta si o grupa cu mai putin de 5 LED-uri aceasta trebuie sa aiba o rezistenta de alimentare de  o alta valoare in asa fel incat curentul care va parcurge  si aceste LED-uri sa fie identic cu cel planificat anterior.
De aceea calculul rezistentei se va face  in functie de diferenta de tensiune dintre 12V si suma  tensiunilor de deschidere pentru LED-uri.

Fie 20mA curentul necesar, rezistenta pentru o grupa de 5 LED-uri este de 100 ohmi


Astfel la 4 LED-uri
R=(12- 4x2)/0.02=4/0.02=200 ohmi
la 3 LED-uri
R=(12-3x2)/0.02=6/0.02= 300 ohmi
la 2 LED-uri
R=8/0.02= 400ohmi
la un LED
R=10/0.02= 500 ohmi

Atentie ca  in practica aceste valori  nu sunt critice si  vom folosi in loc de 200 ohmi, de la 180 sau 220 ohmi,
pentru 300 ohmi se foloseste 270 sau 330 ohmi,
pentru 400 ohmi se poate folosi 390 sau 430 ohmi iar pentru 500 ohmi se alege 470 sau 510 ohmi.

Edited by mister_rf, 18 November 2007 - 14:29.


#17
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si un exemplu practic de conectare  a LED-urilor serie.
Terminalul mai scurt este catodul si cel mai lung este anodul. Tesitura care se observa privind LED-ul dinspre terminale marcheaza catodul. Catodul se conecteaza la minusul sursei iar anodul la plus.  Prin inseriere se lipeste un fir la catodul unui LED la anodul celui de-al doilea si asa mai departe... B)

Attached File  leds_series2.jpg   40.88K   459 downloads

La final vei avea un numar de 8 grupe plus un LED separat  

Attached File  set_LED.jpg   51.43K   358 downloads

Edited by mister_rf, 18 November 2007 - 15:03.


#18
bDz

bDz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.06.2007
ms am intelesc cum sa le fac acum mai ramane sa ma duc maine sa cumpar ce trebuie..cam cat costa un led :)) ? si eu vreau sa pun ledurile pe chestia aia de plastic care acopera spatiu daca nu e un dvd sau cv are 4 cm pe 15:| nu cred k incap 8 pe verticala
ps: cand voi termina va voi face un ss :P

Edited by bDz, 18 November 2007 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate