Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Mazda MX-5

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
Dupa ce am trecut de faza Fiesta ST, am ajuns la Mx-5. O gasesc atractiva, f cool. Nu cred ca imi incape placa de snowboard in ea. Pretul cred se incadreaza pina in 20k DDP cu motorul de 1.8. Din pacate siteul Mazda e in constructie si nu stiu cu cine as putea lua legatura pentru mai multe detalii. Ma intereseaza eventuale preturi ale optionalelor, samd.

Pareri, impresii?  :peacefingers:

Attached Files


Edited by Raikk0nen, 28 November 2006 - 12:18.


#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
probabil una din cele mai vandute roadstere, si cu un raport "bang for the buck" excelent.

Pretul DDP cred ca e putin mai mare, tinand cont ca vorbim de o japoneza (taxele).

#3
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcryo, on Nov 30 2006, 11:01, said:

probabil una din cele mai vandute roadstere
Nu una dintre, chiar cel mai bine vandut roadster din toate timpurile! :inlove:
Daca ai finantele, eu zic go for it! :)
Eventual, poti astepta MX-5 CC in .ro, din cate am inteles o sa fie oferit la un pret similar (daca nu identic) cu cel soft-top.

#4
GatesOfDelirium

GatesOfDelirium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.05.2005
Cineva de-aici o sa sata in sus ca fac reclama. Dar nu e cazul. Ceea ce urmeaza este o parere personala!

MX-5 CC va fi o masina foarte frumoasa, dar... eu unul as opta pentru varianta soft-topului cu un hardtop amovibil ca extra, depozitat pe undeva. Din experienta mea cu CC-urile, au obiceiul sa castige multe kilograme in plus din cauza acoperisului complex si sistemelor necesare pentru inchidere/deschidere. La o masina atat de placuta la condus cum e MX-5, kilogramele in plus ar putea sa fie daunatoare. Ea nu este ceea ce se cheama o masina sport, dar este un roadster foarte bun si cu o tinuta de drum extraordinara. De ce sa il iei si sa simti cand conduci ca ai avea un prieten foarte gras cu tine in masina? :D

#5
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View PostGatesOfDelirium, on Nov 30 2006, 12:46, said:

Cineva de-aici o sa sata in sus ca fac reclama. Dar nu e cazul. Ceea ce urmeaza este o parere personala!

MX-5 CC va fi o masina foarte frumoasa, dar... eu unul as opta pentru varianta soft-topului cu un hardtop amovibil ca extra, depozitat pe undeva. Din experienta mea cu CC-urile, au obiceiul sa castige multe kilograme in plus din cauza acoperisului complex si sistemelor necesare pentru inchidere/deschidere. La o masina atat de placuta la condus cum e MX-5, kilogramele in plus ar putea sa fie daunatoare. Ea nu este ceea ce se cheama o masina sport, dar este un roadster foarte bun si cu o tinuta de drum extraordinara. De ce sa il iei si sa simti cand conduci ca ai avea un prieten foarte gras cu tine in masina? :D


Nu cred ca versiunea CC vine cu acelasi pret cu soft-topul. Peste tot in Europa este mai scumpa. Cred ca am sa merg pe varianta 1.8i Challenge. Sper ca de la 1 Ian sa nu se adauge niste taxe SF, deja sunt la limita cu bugetul. As vrea sa imi iau un hard-top apoi..desi pretul de 4200E mi se pare exorbitant, poate gasesc o varianta mai ieftina.

Attached Files



#6
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View PostRaikk0nen, on Nov 30 2006, 20:51, said:

Nu cred ca versiunea CC vine cu acelasi pret cu soft-topul. Peste tot in Europa este mai scumpa. Cred ca am sa merg pe varianta 1.8i Challenge. Sper ca de la 1 Ian sa nu se adauge niste taxe SF, deja sunt la limita cu bugetul. As vrea sa imi iau un hard-top apoi..desi pretul de 4200E mi se pare exorbitant, poate gasesc o varianta mai ieftina.

Ma intreb cum e sa ai cabrio in Romania? E scump de intretinut? Cum e sa ai masina cu 2 locuri? Nu am copii, nu intentionez sa tin masina mai mult de 2-3 ani, am 24 acum. :huh:

#7
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că un MX5 merge la orice vârstă.
Eu i-aș lua soției o mașină, aș avea una de cărat familia și un mx5 (sau rx8) pentru suflețelul meu.
Desigur dacă aș avea atâția bani încât să-mi permit atâtea!!
Help me God!! :worthy:

#8
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View Postolteanul, on Dec 11 2006, 22:42, said:

Eu cred că un MX5 merge la orice vârstă.
Eu i-aș lua soției o mașină, aș avea una de cărat familia și un mx5 (sau rx8) pentru suflețelul meu.
Desigur dacă aș avea atâția bani încât să-mi permit atâtea!!
Help me God!! :worthy:

Eu imi permit MX-5. Ramane doar sa ma hotarasc la nivelul de echipare. O parte naspa, pe care am descoperit-o frunzarind diverse site-uri dedicate modelului, este ca, nu are roata de rezerva, are un kit de interventie rapida asupra cauciucului. Dar..cum zicea si dealer-ul BDT Mazda, cite pene poti sa faci? Ii cumpar cauciucuri Run Flat la o adica.

Alta chestie care ma intriga este soft top-ul, poate putin prea pretentios pentru Romania. Imi e frica sa nu isi incerce careva briceagu pe el. Am sa incerc totusi sa inchiriez un garaj in zona in care stau.

In rest..masina e belea!  :naughty:

Attached Files


Edited by Raikk0nen, 12 December 2006 - 05:40.


#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oare de ce au pus ca si la laguna2 manerul franei de mana in partea dreapta? banui ca e cam incomod

#10
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Avand in vedere forma consolei, era mai incomod cu frana de mana pe stanga atunci cand schimbai.

#11
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View PostMATRIXU, on Dec 12 2006, 11:18, said:

Avand in vedere forma consolei, era mai incomod cu frana de mana pe stanga atunci cand schimbai.

Deja ma vad iarna, in parcare la Billa, facind rotocoale cu frina de mine.. :notangel:

#12
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View PostRaikk0nen, on Dec 13 2006, 04:25, said:

Deja ma vad iarna, in parcare la Billa, facind rotocoale cu frina de mine.. :notangel:

Mai am putin si fac comanda.. chiar nu e nici un posesor pe aici?
  :rolleyes:

#13
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Nu e incomoda frana de mana pe dreapta. Mazda3 la fel are si e ok pt ca iti poti sprijini cotul pe consola centrala in timp ce tragi de frana.

Miata parca are si motor de 2 litri si 170 cai nu?

#14
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View PostNecronomikon, on Feb 28 2007, 17:56, said:

Nu e incomoda frana de mana pe dreapta. Mazda3 la fel are si e ok pt ca iti poti sprijini cotul pe consola centrala in timp ce tragi de frana.

Miata parca are si motor de 2 litri si 170 cai nu?

E dispnibil si cel de 2 litri..eu am sa merg insa pe 1.8. Inca nu am comandat-o..probleme cu actele..romania..deh!  :coolspeak:

#15
Tytus

Tytus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.07.2006

View PostRaikk0nen, on Dec 13 2006, 04:25, said:

Deja ma vad iarna, in parcare la Billa, facind rotocoale cu frina de mine.. :notangel:

nu ai de ce sa folosesti frana de mana si nici zapada deoarece este cu tractiune spate, chiar daca are diferential open merge cat de cat, la varianta 2.0 exista optional diferential cu alunecare limitata, LSD,ar tb sa te gandesti temeinic. bafta ;)

Edited by Tytus, 18 March 2007 - 23:47.


#16
Carlos01

Carlos01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007
Ai pus comanda pina la urma? Eu am cumparat una acum citeva zile.

#17
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostCarlos01, on Aug 22 2007, 17:02, said:

Ai pus comanda pina la urma? Eu am cumparat una acum citeva zile.

s-o stapanesti sanatos.

pune poze, sa ne faci pofta B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate