Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Anulator de Feedback pt microfon

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Malvictus

Malvictus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2006
am un microfon piezo pe alimentare (nu e pasiv) de la creative shi il folosesc pt chitara shi il conectez la calculator, in calculator am un soft pentru sintetizare sunet care face chitara acustica sa sune ca o chitara electrica, de mers, merge, problema e - cum scap de microfonie, exista vreo schema de feedback killer (anulator de microfonie)?Va multumesc frumos

#2
Malvictus

Malvictus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2006
c'mon, nu shtie nimeni ?

#3
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

View PostMalvictus, on Nov 26 2006, 16:56, said:

am un microfon piezo pe alimentare (nu e pasiv) de la creative shi il folosesc pt chitara shi il conectez la calculator, in calculator am un soft pentru sintetizare sunet care face chitara acustica sa sune ca o chitara electrica, de mers, merge, problema e - cum scap de microfonie, exista vreo schema de feedback killer (anulator de microfonie)?Va multumesc frumos

Deci tu pui microfonul la chitara? Am inteles bine? Daca da, apoi asculti in boxe? Si boxele date tare? Problema cu microfoanele astea este ca sunt foarte sensibile, mai ales daca amplificare este foarte mare. Nu stiu sigur daca exista vreo metoda sa scapi de microfonie la astfel de microfon, cu atat mai mult ca nu ai un mixer sau alte alea. Cand foloseam si eu astfel de microfoane am tot incercat si eu cu bureti, diverse carcase si improvizatii insa nu am reusit sa scap de microfonie de tot. Cred ca cel mai bine ar fi sa il schimbi cu un microfon mai de calitate eventual unidirectional care sa capteze in mare parte doar sunetul de la chitara. In cazul in care ai niste boxe mai mari si asculti tare la ele si le tii pe undeva pe sus, incearca sa le dai jos.

#4
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
hmmm, s-au inventat căştile.

#5
Malvictus

Malvictus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2006
shtiam ca s-au inventat castile, dar ia gandeshte-te dumneata cum ar fi in concerte  :band: , chitaristii sa cante cu castile la urechi shi u sa nu auzi nimic? :roflmaofast: fascinant, nu ? :D eu am deschis acest topic pt ca auzisem de existenta unor feedback killere dar nu gasesc nicaieri scheme, in concluzie - mai are cineva vreo idee?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Eu ti-as recomanda sa folosesti un microfon cu impedanta ( 600 ohmi ) si nu din acesta tip condensator. Apoi cu un preamplificator faci adaptarea pentru calculator. Simplu. vezic a scheme gasesti pe net o gramada.

#7
whisper010

whisper010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.12.2005
Cumpara un microfon dinamic (cu bobina)!!....ce ai vazut tu in concerte e altceva, au la baza ideea de black noise (semnalul microfonului e in contrafza cu semnalul de iesire iar amplitudinea semnalului e bine monitorizata )(stii boxele alea mai mici din fata scenei (inclinate la 30/40grade?) datorita lor nu e microfonie)   am avut la un momentdat o schema cu doua microfoane in contrafaza care anulau anumite semnale dar din pacate avea si un "gandacel" AD (analog devices) pe care nu l`am gasit.  :(  Totusi incearca cu o capsula dinamica .

#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Nu mi-am dat seama că doreşti folosirea PC'ului într-un spectacol.
Există doze specializate cu EQ pentru ghtr. acustică.
Dacă nu 'închizi' cutia, de  microfonie nu vei scăpa...(un căpăcel de cauciuc, am un lapsus...)
Efectul căutat de tine există la unele mixer'e profesionale, modele mai noi. Pentru PC, nu am auzit (încă).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate