Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Statutul de freelancer in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Nu stiam unde sa intreb asa ca am postat aici .

Cum e cu statutu freelancerului in Romania ?

Se platesc impozite cum se face ca sa nu ai belele cu "statu" nu de alta da a inceput sa imi fie frica ca imi vin sume din ce in ce mai mari si nu mai e vorba de 500$ sa zic ca e cadou ... acu au inceput astia de mla banca sa se uite urat la mine cand vad cate 1-2-3 mii si vreau sa nu am probleme .....

Multumesc anticipat

#2
danyboy2010

danyboy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2005

Quote

acu au inceput astia de mla banca sa se uite urat la mine cand vad cate 1-2-3 mii si vreau sa nu am probleme .....

Ti se pare tie.. sau nah..dute si tu mai 'arogant' ca doar trebuie sa scoti 3 mii de para  :w00t:

In principiu treaba e ca la sf de ani trebuie sa declari la stat cati bani ai facut tu anu asta si sunt neimpozitati .. Tu dai o declaratie prin care spui .. Ma baieti eu am produs 6 mii de para. .Iar ei spun bravo mestere fugi la casierie si depune 16%


Bancile nu raporteaza decat tranzactiile de peste 10 mii de para .in rest raman in cadru bancii. controalele se fac in mod aleatoriu dar practic ca sa ai probleme trebuie sa te reclame cineve in rest nu-ti fa probleme.

Hai sa-ti dau un pont:

Dak tot zici ca lucrezi pe freelance poti folosi la extragere debit carduri .. Multe din ele sunt ANONIME ..asa ca sa tot retragi tata.. Dac vrei mai multe detalii da-mi un PM

#3
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Hmm deci tot ambigua e treaba .....
Ehh sa speram ca ori se reglementeaza ori na vedem la parnaie alaturi de aia care fac carding (ca la noi in tara munca si hotia is puse la fel pe aceasi scara)

#4
Double-click

Double-click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.10.2006
Am si eu ceva neclaritati cu statutul de freelancer.

Indiferent unde lucrezi... ori pe siteuri speciale pentru freelanceri (GAF, RAC etc...) sau pentru vecinu de la 3, trebuie sa ai un fel de atestat ca stii sa faci cea ce faci (hmtl, php, etc )?

Bine, bine te duci si declari ca anul asta ai facut 6000 de para, vrei sa zici ca statul te crede pe cuvant ? Nu trebuie sa duci nici un fel de dovada, un contract, o evidenta sau ceva ca sa arate exact ce ai facut ?

#5
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Lucrez ca freelancer de cativa ani, cu clienti din afara tarii. Si eu m-am interesat cum as putea sa intru in legalitate cu sumele primite... exista 2 posibilitati: iti faci PFA (persoana fizica autorizata) sau firma.

Eu am ales a doua varianta, am facut o microintreprindere (SRL cu 1 angajat), facturez clientii, intra banii, ii bag in contabilitate, platesc 3% impozit pe venit + la sfarsitul anului 16% impozit pe dividende (adica ce scot din firma fara sa deduc ca si cheltuieli).

Din cate stiu nu e posibil sa te prezinti la sfarsitul anului ca persoana fizica la ghiseu la Finante si sa declari ca ai castigat x euro anul ala; iti trebuie o forma de organizare fiscala.

#6
Double-click

Double-click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.10.2006
Cum se face facturarea clientilor din strainatate ?

Imi trec prin cap 2 probleme :
1.Clientii sunt din alte tari si au probail legiile proprii, poate diferite de cele ale Romaniei.
2.Se poate face comunicarea numai prin internet, fara sa te intalnesti vreodata cu clientul ? Se face vreun shimb de acte ? Vreun contract ceva ?

Daca lucrezi pe RAC sau GAF, poti sa ajungi la cateva zeci de proiecte pe luna. Ar fi imposibil pentru fiecare client sa discuti factura, contract sau alte legalitati.

#7
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 Double-click, on Nov 21 2006, 20:57, said:

Cum se face facturarea clientilor din strainatate ?

Imi trec prin cap 2 probleme :
1.Clientii sunt din alte tari si au probail legiile proprii, poate diferite de cele ale Romaniei.

Lucrez cu clienti din vreo 20 de tari de pe 4 continente, si am un singur tip de factura :-) Pe ea trebuie sa fie trecute datele tale sau ale firmei tale, datele clientului, numarul facturii, numarul comenzii, suma si modalitatea de plata. Cehii mi-au cerut si o stampila. Toata treaba o trimiti prin e-mail ca document atasat (PDF, Excel, JPG whatever).

 Double-click, on Nov 21 2006, 20:57, said:

2.Se poate face comunicarea numai prin internet, fara sa te intalnesti vreodata cu clientul ? Se face vreun shimb de acte ? Vreun contract ceva ?
Daca lucrezi pe RAC sau GAF, poti sa ajungi la cateva zeci de proiecte pe luna. Ar fi imposibil pentru fiecare client sa discuti factura, contract sau alte legalitati.

Nu m-am intalnit cu vreun client de-al meu, cu majoritatea nici macar nu am vorbit la telefon, doar prin e-mail.
Singura discutie cu clientii o port in mod normal la inceperea colaborarii, cand se stabilesc preturile, termenele si modalitatile de plata, clauzele de confidentialitate; eventual se semneaza un contract cadru pentru intreaga colaborare. In rest este sarcina clientului sa-ti trimita comanda in care se detaliaza conform intelegerii anterioare obiectul comenzii, pretul, termenul de livrare etc., iar tu o accepti sau nu.

Edited by clicu, 21 November 2006 - 21:15.


#8
Double-click

Double-click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.10.2006
La sfarsitul anului, trebuie facuta o evidenta la toate facturile date ? sau cum se declara tot cand trebuie platite impozitele ?

Daca esti PFA sau SRL inseamna ca ai o arie de specialitate in care lucrezi ? Iti trebuie ceva atestate care sa dovedeasca ca stii ce faci ?

Acum ma gandesc la siteurile de specialitate (RAC, GAF etc...) Din cate am inteles nu se cere nici un fel de contract intre client si freelancer. E corect sa zic ca siteurile "inchid ocii" cand vine vorba de legalitati ?

Ms  Clicu, m-am lamurit mai mult in 2 posturi decat multa vreme pierduta la vanatoare de topicuri pe softpedia :)

#9
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 Double-click, on Nov 21 2006, 21:59, said:

La sfarsitul anului, trebuie facuta o evidenta la toate facturile date ? sau cum se declara tot cand trebuie platite impozitele ?
Daca esti PFA sau SRL inseamna ca ai o arie de specialitate in care lucrezi ? Iti trebuie ceva atestate care sa dovedeasca ca stii ce faci ?

Raspunsul este da, la ambele intrebari.

- PFA-ul il infiintezi pe baza unui atestat sau diplome care dovedeste calificarea ta intr-un domeniu (programare etc.) si poti sa prestezi doar activitatea respectiva. Evidenta (bilantul) se depune anual si impozitul este 16% din profit. Contabilitatea este simpla, o poti face singur, intr-o coloana treci facturile, intr-alta cheltuielile si diferenta dintre ele reprezinta profitul.

- SRL-urile au si ele obiecte de activitate - unul principal si oricate secundare. Pentru a infiinta un SRL nu-ti trebuie dovada de studii etc. In schimb daca vrei sa angajezi un om pe un post specializat (programator etc.) iti trebuie diploma acestuia. Din cate stiu poti sa eliberezi facturi doar pentru obiectul de activitate principal. Daca esti microintreprindere, platesti impozit pe venit 3% (din 2007 2%); daca nu esti microintreprindere platesti trimestrial 16% din profit. In ambele cazuri, platesti anual si 16% impozit pe dividende (adica banii pe care ii scoti din firma in scop personal, ca asociat).

 Double-click, on Nov 21 2006, 21:59, said:

Ms  Clicu, m-am lamurit mai mult in 2 posturi decat multa vreme pierduta la vanatoare de topicuri pe softpedia :)
Ma bucur c-ai gasit ce cautai :)

#10
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Freelance (pe siteuri specializate!), dpdv legal, misiune imposibila in Romania ! Nu se face nici un fel de contract cu clientul, nu se declara nimic la stat, nu se plateste impozit, deci poti chiar sa zici ca e munca la negru!

Chiar nu e vreo metoda de a intra in legalitate ? Totusi munca pe GAF, RAC, etc... e munca cinstita. Acum ca sunt in UE, ce zice legislatia europeana despre outsourcing ?

Pareea mea... legislatia romana nu e pregatita. Norocul nostru ca lipsa de legislatie merge paralel cu lipsa de aplicare a ei.

#11
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
am si eu o intrebare .
am statutul de pfa si pana acum am semnat contract cu toti clientii mei . are cineva idee....este obligatoriu sa semnez un contract cu fiecare client in parte sau pot da numai factura si chitanta ?

#12
lapusneanul

lapusneanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2009
Salut,

ATENTIE!! pe langa impozitul de 16%, teoretic trebuie sa platim si la sanatate, 5.5% pentru orice tip de venit impozitabil - indiferent daca avem sau nu si contract individual de munca (in paralel) si astfel contribuim deja la Casa de Asig de Sanatate sau daca apelam sau nu la serviciile de sanatate de la stat!

Daca veti fi in situatia de a apela la serviciile publice de sanatate si nu aveti o adeverinta de salariat, vi se va cere una pe ultimii 5 ani de la Admin Financiara, iar daca acolo figurati cu venituri si Casa de Sanatate nu si-a luat banii de la voi, e urata treaba!! Cred ca datoriile astea se prescriu dupa 5 ani.

Daca sunteti PFA, dupa primirea deciziei de impunere (legea zice, se pare) trebuie sa mergem la Casa de Sanatate si sa le aratam cat avem de plata pe trimestru, bla-bla... dar ei va vor cere adeverinta de venit pe ultimii 5 ani de la Admin Financiara, iar daca aveti venituri din care nu si-au primit si ei partea, va fi urat, cum ziceam...

 Double-click, on 21st November 2006, 21:05, said:

Am si eu ceva neclaritati cu statutul de freelancer.

Indiferent unde lucrezi... ori pe siteuri speciale pentru freelanceri (GAF, RAC etc...) sau pentru vecinu de la 3, trebuie sa ai un fel de atestat ca stii sa faci cea ce faci (hmtl, php, etc )?

Bine, bine te duci si declari ca anul asta ai facut 6000 de para, vrei sa zici ca statul te crede pe cuvant ? Nu trebuie sa duci nici un fel de dovada, un contract, o evidenta sau ceva ca sa arate exact ce ai facut ?



Ca sa faci depui la Admin Fin declaratia de venit (200 nu stiu cat) ar trebui sa te bazezi pe niste contracte. Sfatul meu intreaba niste contabili (2-3 pt siguranta) si mai intreaba si la Admin de care apartii, desi nu garantez ca vor sti ce sa iti raspunda, pentru ca deja vorbim de intrebari non-standard si functionaul public roman se crispeaza in fata lor, eventual te da si afara...

 morosan, on 24th January 2007, 23:47, said:

am si eu o intrebare .
am statutul de pfa si pana acum am semnat contract cu toti clientii mei . are cineva idee....este obligatoriu sa semnez un contract cu fiecare client in parte sau pot da numai factura si chitanta ?


In principiu trebuie sa ai contracte cu fiecare client. Intreaba un contabil care lucreaza si cu PFA-uri.

#13
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007
Phuaaa... bai da complicat este in Romaniainen sa faci o treaba...

Sa va spun cum fac eu: am un numar de inregistrare fiscala, m-am declarat la autoritati si platitor de TVA (desi nu e musai, numai peste un anumit venit anual este necesar sa faci asta), si din 3 in 3 luni (sau lunar, depinde de venituri)  imi platesc TVA-ul si impozitul pe venit in avans. Declaratiile le fac pe internet, si platile impozitelor la fel. La sfirsitul anului mai fac o declaratie de venit - cu un soft pe care il produce ministerul finantelor si care este banal (acelasi soft este folosit si pentru declaratiile trimestriale/ lunare), care ajusteaza platile facute anterior in cursul anului.
Uneori primesc bani inapoi, pentru ca platile in avans se fac pe baza veniturilor din anii precedenti, si daca la sfirsitul anului in curs am avut incasari mai mici, imi returneaza impozitul. Asigurarile de sanatate si pensia sint private, nu are treaba statul cu asta, si nici nu ma obliga sa imi fac la stat. Mi le deduc din venit, insa e treaba mea unde mi le fac.
Ca sa fac astea de mai sus, m-am dus frumos la finante si am declarat ca vreau sa fac webdesign. Bun, m-au inregistrat in 10 minute, mi-au  dat cod fiscal, si spor la treaba. Caut clienti, fac treaba, facturez, incasez malaiu', pa!
Nu imi trebuie contract. Daca vreau sa fac - fac, daca nu - nu. Iarasi,  e treaba mea si a clientului, nu vine statul cretin sa imi impuna sa fac hirtiute.
Apropo, cine se judeca daca sint calcate clauzele contractului? nu ma refer la contractele serioase- desi si alea..., ci la cele obligatorii pentru PFA, ca cei mai multi clienti vin si pleaca, si sint incasari de citeva sute, sau eventual 2-3 mii de lei. Insa e un pic de birocratie in plus, si nu strica niciodata, nu?

Atestate, diplome? Nu a trebuit sa aduc tot felul de certifiate si atestate, absolut nimic. Totul se bazeaza pe libera piata - daca sint bun am clienti si incasez bani, daca nu, nici diplome gravatele in aur nu te ajuta. Diplomele ar trebui sa fie necesare numai la angajare la o firma - este o treaba care priveste in primul rind pe angajator, ca in felul asta are si el o garantie ca esti (sau aproape, macar) ceea ce pretinzi ca ai fi. Si nici macar acolo nu ar trebui sa fie obligatorii.
Da, cam asta ar fi, in plus ar trebui sa spun ca cele de mai sus se intimpla in Germania.

Multi webdesigneri sint autodidacti (si eu, eu am facut constructii) si sint de o mie de ori mai buni decit ceea ce iese din nu's ce scoala de specialitate sau chiar din facultate (nu vorbesc de programare, aia e altceva) Insa ca liber intreprinzator? E stupid.
Mai mare risul, pe bune... certificat de web designer? cine il elibereaza in Romania? Ministerul Invatamintului? Ministerul Muncii? Si cum te testeaza ca esti bun? Care este metoda, chiar sint curios? Nu ma refer la diplomele de specialitate de la facultate, ca pe alea (banuiesc) ca le accepta in mod automat, ci la cele pe care le-ar scoate unul care nu a facut informatica, ci agronomia si vrea sa se apuce de IT. Cu cine da examen si din ce?
Asta este birocratie dusa la isterie, ca mai toate situatiile care tin de finante in Romania. Tin minte cind eram acolo si aveam microintreprindere. Pentru un venit de aprox. 1000 eur/luna alergam de-mi sarea basca din cap (contabila, de fapt, ca eu nu as fi fost in stare sa ma descurc in hatisul ala de conturi si taxe).
Romania mai are de lucru inca vreo citeva zeci de ani pina trece mentalitatea de a face totul cu curul si nu cu capul, si de a ajunge la
concluzia ca este mai important sa stimulezi pe cineva sa faca ceva, decit sa ii pui toate obstacolele posibile in fata, sa vezi ce face.
Cu asta inchei, nu inainte de a-mi arata respectul fata de cei care se incumeta sa intre in legalitate in Romania. Mult curaj le trebuie!

Edited by Jumping Jack, 15 October 2009 - 13:05.


#14
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007
Ca de obicei statul roman nu face decat sa ne incurce. Nu exista metode mai usoare, fara sa-ti bati capul atat de mult?
Ceva de genu "mergi declari venitul (eventual in baza extrasului de cont de la banca), nu e treaba lor de unde il ai, platesti X% si e ok?"

#15
johndoel

johndoel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2011
Buna,
Redeschid acest subiect, deoarece sper sa ma ajutati cu informatii cat mai multe si mai noi  :)
De curand am primit o propunere de la un client sa lucrez full time (pana acum am lucrat pentru el part-time, ca freelancer).
Acu' ma lovesc de toate intrebarile legate de birocratie:
Stiu ca daca declar venitul, trebuie sa platesc impozitul de 16%. Ce se intampla daca nu-l declar?
Ce sanse sunt ca fiscul sa descopere? (mentionez ca venitul lunar o sa fie sub 1000 Euro, iar clientul e dintr-o tara UE).
Clientul vrea factura (ca trebuie sa le inregistreze la el la fisc), pot sa-i fac o factura ca persoana fizica? (fara fara sa devin PFA sau sa-mi fac firma).
Alte implicatii, la care eu nu m-am gandit?
Merci

#16
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Nu poti sa ii dai factura fara PFA sau firma , nu poti sa nu declari venitul din moment ce ai taiat factura. (la PFA nu tre sa ai un bilant detailat , e ceva simplu cu cheltuieli si venituri si poti sa nu inregistrezi factura ... dar asta e frauda :) )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate