Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 

Cum iese de pe digital pe "hartie" la "centru"!!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
cristyyy2003

cristyyy2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.10.2003
Nu numai ca ies super dar ies super bine si daca le ai facut in 640*480 > 10*13
Centru: Fuji din Cora

#20
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
1. conteaza la ce rezolutie te duci cu pozele? e buna aia de 1600x1200 speciala pentru printat(de la canon)? totusi, nu are compresie superfine si ma gandeam ca nu e tocmai cea mai buna.
2. daca-i dau o fotografie 1600x1200 normala o decupeaza el cum ii vine pe chelie sau se face automat pe mijloc, sau de sus?
3. te poti duce numai cu compact flashul ori aparatul?
intrebari destul de stupide dar ce ziceti, ca nu vreau sa ma lamuresc cand ajung acolo?

#21
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
1. Le poti duce la ce rezolutie vrei tu. Am intrebat eu la fuji si au zis ca pot fi si de 3000 x 2000 (atat am eu la aparat rezolutia)

2. O fotografie de 1600x1200 are raportul 4:3, iar un 10x15 de ex. are 2:3, deci din poza ta care e mai "patratzoasa" o sa decupeze putin de sus si de jos. Cel mai bine e sa duci imaginile cu raportul laturilor egal cu raportul fotografiei pe care vrei s-o scoti (ex: pt 10x15, pot fi imaginile de 1000x1500, 2000x3000, sau orice alta rezolutie care respecta raportul asta). Asta inseamna sa tai tu acasa din ele si e mai bine decat sa taie ei.

3. Te poti duce si cu compact-flash-ul sau apratul, dar din motivele expuse la 2, e mai bine (daca ai timp si chef) sa le prelucrezi putin. Daca mergi cu CF-ul iti copiaza de pe el pozele si nu e nici o problema.

#22
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Ca sa nu fie "surprize" la crop, e bine ca imaginile sa fie in format 3:2. Multe programe de editare grafica (chiar si din cele simple) stiu sa scoata acest format din cel clasic 4:3.

#23
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
revenind si la 1600x1200 postcard, orice centru poate scoate ?

#24
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
Incearca aici http://www.pixelnet.ro/
Calitatea e super, preturile mie mi se par mici, dar cel mai important le dai upload de acasa in serverul Pixelnet si le ridici de unde vrei tu. Alegi un magazin Colop Stampile Express sa le ridici.
Sper ca nu am facut reclama  :P

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
la intersectie stefan cel mare (sau iancu de hunedoara :)) cu calea dorbantilor, pe colt, sunt 2 centre, unul kodak si unul al academiei de film parca, pret cam 6000k la 10x15, calitate buna, desi am vazut doar vreo 2-3 poze de la fiecare

am scos si la turbo photo in Cora, excelent au iesit, dar taiate de sus si jos :) ..preferam sami lase margini albe in stanga si dreapta

#26
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
scanati mai un print de-al vostru sa vada lumea cu iese printu.

#27
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

altfel, on Jan 12 2005, 12:37, said:

scanati mai un print de-al vostru sa vada lumea cu iese printu.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta vroiam si eu sa zic. Dati si voi sa vedem, ca sa nu incercam toate magazinele si sa uitam de unde am inceput.

By the way, am trimis la pixelnet.ro niste pozi (ieri dupa-amiaza) si azi, la pranz, cand sa le ridic, mi-a zis ca nu au sosit. Cam dezamagit. Dar mai astept sa vad calitatea. A mai incercat cineva serviciul asta?

#28
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
eu le iau maine ...de la pixelnet ...am ales cel mai mare format ..si am trimis si la rezolutie 1600 x 1200 ..sa vedem ce o iesi ..

#29
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Fiti pe faza.
Iau nr de telefon de la mag COLOP sa ma interesez de poze. Imi zice o duduie ca am gresit firma. Sun la alt magazin si imi da numarul de telefon al primului. Evident, acelasi la care sunasem si eu. Sun la nr de telefon de pe site, pentru informatii si dupa ce prima duduie ma trimite la un individ socat ca ma aude la telefon, si acesta la randul lui imi da o legatura. In fine, am ajuns la persoana care trebuia. Mi-a zis ca e nevoie de 24 de ore pana poti sa le iei. Hmmm...
A... am revenit cu un tel la magazinul la care m-am inscris, unde mi-a raspuns aceesi duduie, care saraca avea alte treburi prin magazin. Mi-o da pe "fata de la stampile", care imi zice: "Dar n-ati fost si azi?" DUh... so?

#30
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
eu am vorbit cu astia de la pixelnet. mi sa parut ciudat ca nu raspunde nimeni cu pixelnet buna ziua! in fine, m-am inregistrat si nu mi-am ales centrul de unde sa-mi iau pozele. e cam defect siteul ca a trebuit sa-mi stearga adresa ca sa ma inregistrez din nou. a doua oara la fel dar am ales centrul. a treia a mers prin suprascriere peste al doilea.

#31
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
so...ma duc azi sa imi iau pozele ...tipa de la stampile a ramas masca cand am intrebat de poze (centrul prosper 1 ..13 septembrie)...imi zice "ce poze?"... <_< in fine dupa ce ii explic suna la "centru"..si imi zice sa revin maine  :nonobad:  
concluzia :...never again pixelnet ...sau poate daca imi scot pozele exceptional ?  -_-  desi ma indoiesc

#32
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Bai, nu-ti vine sa crezi. La fel am patit si eu. Doar ca m-am dus de doua ori la magazin. Intre aceste vizite, am dat 3-4 telefoane (la nr de pe site) si dupa o groaza de legaturi de la o persoana la alta, am inteles ca merge treaba. In fine, am fost si a doua oara la magazin si duduia la fel, se apuca de dat telefoane. Mai mult, imi da telefonul, sa vorbesc eu cu cine stie cine... nu stiu cine era :) I-am explicat cum sta treaba, si-au cerut scuze, si am cazut la o intelegere. Cand trimit pozele pe net, dau un bip la magazin, ca sa stie duduia ca am trimis, iar in momentul in care le primeste, imi da bip inapoi si ma duc si le iau. A functionat sistemul, iar pozele arata ireprosabil. Am incredere ca va functiona din ce in ce mai bine, iar daca esti comod si nu te grabesti, merita...

#33
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
vad ca-i cu shuste aici.

#34
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
B)

#35
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Cine a incercat usphoto.ro?

#36
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Intel, on Jan 15 2005, 02:23, said:

Cine a incercat usphoto.ro?

<{POST_SNAPBACK}>



Incerc eu daca castig editia asta a concursului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate