Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Fizica Cuantica

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
4 răspunsuri în acest subiect

#1
byte1918

byte1918

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 07.10.2005
Am tot citit parerile fiecaruia despre teoriile aparitiei omului pe pamant , religii , ateism , secte etc.(lista continua)
M`am gandit sa vb despre ceva la fel de inutil - fizica cuantica

Cam anul trecut am vazut un documentar despre fizica cuantica. Mi s`a parut foarte interesant avand multe chestii chiar plauzibile , ei sustinand ideea ca, ceea ce noi numim "realitate" poate fi influentata direct  de  observatori (astia fiind noi, fiinte cu ratiune si constiinta). In documentar se prezentau mai multe cazuri , o sa povestesc f pe scurt cateva dintre ele: in unul dintre ele vorba despre niste muncitori care transportau un container frigorific , in timp ce lucrau la el , ei s`au incuiat in el ; muncitorii au fost gasiti dupa 1-2 zile morti inghetati ; dupa mai multe cercetari/verificari containerul care il transportau s`a dovedit a fi defect. (in cazul asta totul a tinut de ce era in capul lor de constiinta , ok acu o sa spuneti daca s`a stricat dupa ce muncitorii au murit etc. eu am prezentat pe scurt , in documuntar se aduceau probe solide) . Ei sustineau ideea ca , daca ar exista in lume macar o persoana cu o gandire pozitiva (=fara indoieli de propriile puteri) ar putea influenta direct realitatea , iar celor cu gandire negativa o influenteaza indirect ( de ex. nu vi s`a intamplat la scoala sa fiti la ora de mate si sa va doriti f mult sa nu va asculte si exact in momentu ala sa va asculte? , sau invers.. sa doriti ceva si sa se intample pe dos? , sau sa se intample lucrul la care nici nu va imaginati ca se poate intampla? ) . In documentar se mai prezenta ceva de genu` - un om poate vede observa intelege - doar ceea ce are in subconstient , de ex daca ar vedea ceva nou nu ar putea intelege ce e si si`ar creea o imagine in functie de ceea ce gândeste in acel moment despre respectivul. La tema asta din doc. este prezentat un caz care nu poate fi dovedit decat din niste scriieri istorice care nici ele nu pot fi dovedite.. cum bastinasii care locuiau pe continentul care acum este numit america , observau lucruri ciudate ce se ridicau din apa si se faceau tot mai mari apropiinduse de tarm . (acestea erau navele din flota lui Columb, ma rog o poveste destul de sf) , o alta idee era faptu ca orice om in fiecare dimineata isi face inevitabil in subconstiient programul care il are in acea zi, adica ce va face unde va merge ce va manca cu cine se va intalni , pe cine va evita .

m`am saturat sa tot scriu , daca sunteti interesati intrati pe : http://icreatewisdom...quantumphysics/
si uitativa la filmele astea 2, sunt facute animatii pentru a fi mai usor de inteles : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BWyTxCsIXE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DfPeprQ7oGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am scris asta din ideea ca fiecare trebuie sa creada in el insusi , in propriile sale puteri si in ceea de ce e capabil , sa evitati sa cautati un dumnezeu al vostru , sau sa va bateti capu cu aparitia omului , aveti o viata traiti`o! Nu merita sa o irositi , oamenii pot fi buni sau rai , nu credinciosi sau satanisti - astea sunt moduri de viata !

spuneti si voi pareri , adaugati idei , injurati`ma , w/e

Editat de byte1918, 05 noiembrie 2006 - 16:18.


#2
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 20.01.2006

Vizualizare mesajbyte1918, pe Nov 5 2006, 16:12, a scris:

Am scris asta din ideea ca fiecare trebuie sa creada in el insusi, in propriile sale puteri si in ceea de ce e capabil, sa evitati sa cautati un dumnezeu al vostru sau sa va bateti capu' cu aparitia omului, aveti o viata traiti-o! Nu merita sa o irositi, oamenii pot fi buni sau rai, nu credinciosi sau satanisti - astea sunt moduri de viata !
La acest topic se potriveste perfect filmul documentar/SF:   "What the #$*! Do We Know". Pe SP forum s-au mai purtat cateva discutii dar superficiale despre acest film.

#3
Thu-zen

Thu-zen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 18.10.2006

Vizualizare mesajbyte1918, pe Nov 5 2006, 16:12, a scris:

spuneti si voi pareri , adaugati idei , injurati`ma , w/e
salut!
mi s-a parut interesanta ideea de a influentza ralitatea si chiar sunt unele coincidente bizare<mi s-au intamplat destule pana acum si ma cam bate un gand k ai dreptate> oricum indemnul este demn de luat in seama cu toate k fiecare om asta zice despre altii sa faca, dar cand vine vorba de propriile sale temeri, ideei preconcepute si imbolduri se schimba placa! adica e greu sa incepi sa crezi k gata sunt in stare de orice si de aceea azi v-a fi o noua zi....... se intampla mult prea des sa ne infibam si sa nu uita un fapt : traim intr-o lunme rea care asteapta la fiecare moment sa te doboare! :notangel:

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
fereasca dzeu :wacko:

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

Vizualizare mesajadrianopolis, pe Nov 5 2006, 20:01, a scris:

La acest topic se potriveste perfect filmul documentar/SF:   "What the #$*! Do We Know". Pe SP forum s-au mai purtat cateva discutii dar superficiale despre acest film.
nu e SF :death: si exista si partea a doua "Down the Rabbit Hole"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate