Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Cum scot mirosul din adidasi? :D

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Pentru a scoate mirosul din incaltaminte recomand si acele sprayuri speciale de la magazinele care vand incaltaminte de munte, de ex. in Decathlon, au unul destul de accesibil, eu folosesc de la Nikwax (il cumpar de la Himalaya), mai multe modele (pentru diverse tratamente) si sunt foarte bune ca si performanta, nu emana mirosuri ciudate, sunt usor de folosit si nu costa mult, cu max 100 lei, va cumparati toata gama pentru tratamente pentru incaltaminte, de la cele pentru spalare si dezinfectare, pe cele pentru impermeabilizare si tratarea suprafetei exterioare.

Calitatea incaltamintei se oglindeste in pret, daca ne referim la marci decente, aici fac exceptie D&G, Guci si alte traznai (care nu le vad justificarea).

Eu personal am renuntat sa mai cumpar Puma, Nike, Adidas si Reebok, din motive de durabilitate, comfort, respirabilitate, impearbilitate si rezistenta in timp.

Ultima pereche de Puma, a fost ceva cu Cat, in denumire si dupa 5 purtari miroseau destul de rau si am renuntat la aceste marci, cu placere si am cumparat ceva mai "extravagant" ar zice unii, adidasi pentru hiking, de la Salomon si Columbia si eventual alte marci, care le cunosc ca fiind bune la pret si la beneficiile oferite. Desi imi aud replici de genul, "ce cauti cu bocancii vara !? ", de la distanta arata ca unii sau "Nu esti pe munte ! ci in Bucuresti", eu stau impacat cu gandul la comfortul oferit de ei, nu la ce cred altii, pe mine prea putin ma intereseaza de parerea altora.

In primul rand acestia sunt conceputi pentru a fi folositi pe perioade mai mari, avand o respirabilitate excelenta, ceea ce reduce aparitia mirosurilor neplacute, se pot spala usor si nu isi strica aspectul dupa spalare, sunt rezistenti (o pereche de Reebok Classic m-au tinut 2 luni,  folositi in conditii similare o preche de Columbia m-a tin de doi ani de zile si arata ca noi, desi nu au vazut o spalare generala in viata lor si nici nu prea au nevoie).
Majoritatea lor vin si cu membare Gore-tex, sau similare, care permit o respirabilitate mai mare si de asemenea alte tehnologii care previn dezvoltarea mirosurilor neplacute, de ex, cei de la Columbia au un tratament AgION (similar cu cel de la frigidere) si dupa 2 ani de purtare, uneori intensa, miros ca noi, fata de o preche de adidasi normali.

Unii o sa zica, de ce sau dau 420 de lei sau mai mult, pe o preche de Salomon Exit Peak GTX, cand pot cumpara doua perechi de adidasi normali, eu zic ca merita investitia, mai ales in timp, ca de multe ori genul asta de incaltaminte o arunci ca te saturi de ea, nu din cauza uzurii, cel putin in cazul meu, care am mai multe perechi (diferite, desigur) si le permut intre ele.

Urmatoare pereche de adidasi vor fi Salomon XA PRO 3D Ultra GTX, care dupa un "drive-test" prin magazin m-au convins, desi, la prima vedere, pretul maricel pare nejustificat, dar nu se compara cu nimic altceva + ca nu obosesc cu  ei si de asemenea sunt genul acela de incaltaminte, care acum urc de pe asfalt in masina si pe urma cobor pe teren accidentat, eventual cu balti si noroi si pe urma urc la loc in masina, fiind un fel de cross-over intre ghete si adidasi, buni la purtat si comfortabili, dar robusti si impermeabili.
Iar la alergat sunt "beton", fiind foarte usori si "manevrabili".

Eu cu incaltamintea din piele nu am probleme, nu miroase de loc, chiar stau comod in ea, doar transpir mai mult in ea, pacat ca nu fac pantofi din piele cu Gore-tex, ma refer la cei eleganti.

Uneori merita sa cumperi modelele varf de gama, care ofera anumite beneficii, care odata obisnuit cu ele, ti-e greu sa renunti la ele, cel putin la cele de comfort la utilizare.

Ca sfat personal, spalati bine si branturile, eventual inlocuiti-le, deoarece ele acumuleaza cea mai multa transpiratie si implicit si miros, cel putin eu asta am constatat.
Pe multe din incaltari, am branturi Ortho-lite, care sunt foarte bune la purtat, se usuca rapid, nu prind miros si sunt excelente pentru cei cu usoare probleme de mers, acestea au venit in "dotarea standard' sa ii zic asa, am incercat sa le cumpar si separat, dar nu am gasit, desi mai mult fabricanti, le folosesc.

Ca sfat personal si fost client, al marcilor populare de la noi, incercati si marcile "de nisa", o sa fie cativa dintre voi care le vor considera bune, de ex, mai sunt si cei de la Timberland (durabile , dar scumpe), Merrell (foarte bune, dar cu un design mai fistichiu), Kayland (comode si cu tehnologii interesante), Asolo (accesibile si robuste), Scarpa (pret bun, performante excelente), Raiche (fiabile, dar nu tot le vor gasi comfortabile), Salomon (modelele de varf sunt excelente, daca treci cu vederea pretul), Columbia (cumparati-le de afara, noi,importatorul Columbia nu prea se omoara cu vanzarea :) ), Salewa (au aspect de "Rambo" dar sunt bune la pret si sunt germane), Mammut (Raichle rebrandate) si mai sunt si altii.
Am uitat de "The North Face", sunt foate bune, sunt din gama de sus, a preturilor, fiind un producator de varf, dar problema este cu "fake-urile", doar cateva magazine de la noi vand produsele originale, altele vand unele mai putin "originale", la fel daca cunoasteti magazinul, se vor dovedi foarte fabile si rezistente.

Edited by connectorxp, 01 May 2010 - 18:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate