Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Placa de sunet SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT BULK

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
reeko_ro

reeko_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2005
eu nam reusit sa fac din placa de sunet sa mearga nici cu cmss....  dar miam dldat un program " SRS_Audio_Sandbox " si cu asta se aud toate boxele in orice program Winamp, bsplay, wma. care ati gasit altele datimi un PM

#20
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Si eu am Audigy SE cumparata de 3 zile si cam nemultumit putin de ea in comparatie cu Live 5.1. Am cumparat-o doar pentru ca la Live 5.1 nu vor astia de la Creative sa mai faca driveri pentru Vista.
Ce ma deranjeaza la ea:
1.Sunetul nu se aude pe toate boxele, ci doar pe alea cuplate la mufa verde (boxe fata), se aude doar daca activez CMSS 3D.
2.Nu pot regla joase si inalte deoarece sunt inactive butoanele, in schimb se poate regla din softul ei din graphic equalizer, dar preferam sa pot regla si separat.
Am incercat si un dvd setat cu sunet 5.1 si tot pe 2 canale se aude, desi ma asteptam sa se auda toate canalele ca doar e sunet 5.1 si nu mp3 2.0
La live 5.1 aceste probleme nu erau.
3.La vista nu exista graphic equalizer, deci nu pot regla tonalitatea adica jose si inalte, si se aude oribil, motiv pentru care raman la XP.
Stau pe ganduri daca sa cumpar o placa mai scumpa, cum ar fi Sound Blaster > X-Fi > X-Fi XtremeMusic.

Edited by Luchian, 05 February 2007 - 15:05.


#21
Jason

Jason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.07.2005
sal Luchiane! man mai ai problema cu graphic equalizerul la windows vista cu placa asta? Motivul ptr care te intreb este ca si eu vreau sa-mi iau placa asta dar se pare ca din ce zici tu m-ai facut sa ma razgandesc sa achizitionez una mai scumpa. Inca ma gandesc. te salut!

#22
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004

 Jason, on Feb 22 2007, 18:04, said:

sal Luchiane! man mai ai problema cu graphic equalizerul la windows vista cu placa asta? Motivul ptr care te intreb este ca si eu vreau sa-mi iau placa asta dar se pare ca din ce zici tu m-ai facut sa ma razgandesc sa achizitionez una mai scumpa. Inca ma gandesc. te salut!


La Vista nu exista soft cu graphic equalizer si alte efecte, decat driver si atata. Astia de la Creative zic ca vor scoate alte drivere si soft dupa luna Martie 2007.
Deocamdata raman la Xp.

#23
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Luchian, on Mar 1 2007, 15:36, said:

La Vista nu exista soft cu graphic equalizer si alte efecte, decat driver si atata.

Cum sa nu fie... Atunci eu cum de le-am folosit?

Nu stii sa instalezi driverele.

Pont: Seteaza compatibilitatea programului "setup.exe" de pe cd-ul cu drivere in "combatible with windows Xp" si totul va fi ca in Xp.

#24
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004

 e_X_tas_Y_, on Mar 1 2007, 20:04, said:

Cum sa nu fie... Atunci eu cum de le-am folosit?

Nu stii sa instalezi driverele.

Pont: Seteaza compatibilitatea programului "setup.exe" de pe cd-ul cu drivere in "combatible with windows Xp" si totul va fi ca in Xp.


Cd-ul cu drivere de la placa de sunet nu are drivere pentru Vista. Eu am dat jos driver pentru vista de pe site-ul Creative si este de 10 Mb care nu contine decat driver.

Tu vrei sa spui ca softul de pe cd-ul de instalare functioneaza pe Vista ?
Nu stiu cum sa fac, dar o sa incerc.

#25
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Numa probleme au placile astea de sunet, sunt bune dar probleme o gramda. Numai inteleg nimica, nici nu sti ce sa-ti mai cumperi, <_<

#26
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Luchian, on Mar 1 2007, 22:45, said:

Nu stiu cum sa fac, dar o sa incerc.

Bagi cd-ul cu drivere (driverele pt xp) in unitatea optica. Pe cd, cauti Setup.exe, dai click dreapta, selectezi Properties, apoi Compatibility, si de acolo il setezi sa fie compatibil cu Windows Xp dupa care dai OK si rulezi programul.

#27
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Am reusit partial sa instalez softul.

Am atasat 2 errori de care am avut parte in timpul instalarii si dupa.
Imi merge acum Graphic Equalizer, EAX si Speaker Settings (dar s-a ascuns undeva jos si nu o mai pot scoate de acolo)
Important e ca imi merge pe 4 boxe si pot regla equalizeru si eax.
Dar nu softul nu este functional 100%. Dupa luna Martie vor scoate cei de la Creative soft pentru Vista.

Si nu am optiune de dezinstalare in Programs and Features din control panel.

Attached Files



#28
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Luchian, on Mar 2 2007, 18:17, said:

Am reusit partial sa instalez softul.

Am atasat 2 errori de care am avut parte in timpul instalarii si dupa.
Imi merge acum Graphic Equalizer, EAX si Speaker Settings (dar s-a ascuns undeva jos si nu o mai pot scoate de acolo)
Important e ca imi merge pe 4 boxe si pot regla equalizeru si eax.
Dar nu softul nu este functional 100%. Dupa luna Martie vor scoate cei de la Creative soft pentru Vista.

Si nu am optiune de dezinstalare in Programs and Features din control panel.


Nu stiu la altii cum e, insa eu am reusit sa imi instalez driverul fara nici o eroare, si sa fie perfect functional (inclusiv uninstall :) ).

#29
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Mi-am luat si eu azi placa asta dupa ce cea onboard si-a dat obstescul sfarsit. Driverele instalate ok, se aude f. bine dar am inteles bine : ARE DOAR O SINGURA INTRARE LINE IN SAU MICROFON ?!!!!!!! :o . Daca e asa, m-a terminat ca eu voiam sa fac mixari cu microfonul peste muzica din line in ! E vreo posibilitate sa pun si line in si mic in acelasi timp ?! Are 4 intrari, am sistem 4.1 si ma gandeam ca era perfect sa pun 2 boxe, line in si mic, dar se pare ca trebuuie sa cumpar un mixer acum :death:

#30
Suzzy

Suzzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2007
Salut,

Astazi mi-am luat boxe Creative 5.1 SBS 580. Placa de sunet a venit in cutia cu boxe (era superoferta ;) ).
Am instalat placa de sunet, dar nu se aude decat in 2 boxe si in subwofer.
Poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna ce trebuie sa fac sa se auda in toate?

#31
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 21.04.2004
am o intrebare, inainte de a lua aceasta placa, are cumva efect de reverb pt microfon dar fara delay? (sa se auda in boxe exact in acelasi timp ce vorbesc dar cu efect de reverb

Edited by floreen, 19 March 2007 - 00:47.


#32
avitza

avitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2007
salut.  Sunt foarte nestiutoare, mi-am luat boxe Creative 5.1, si am probleme pe care am constatat ca le-au avut si altii (mi se aud doar trei), am vazut si raspunsurile... dar am o intrebare de 10 puncte :P , adica .. de nestiutoare: nu am nici un fel de driver pentru boxe, le-am luat din magazin si gata, n-aveau nici un cd de instalare, nimic- trebuia sa aiba? Si o alta intrebare: placa mea de sunet e onboard, trebuie sa-mi cumpar alta placa de sunet ca sa pot face setarile de care tot vorbeati voi?

#33
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006

 avitza, on Mar 27 2007, 09:26, said:

salut.  Sunt foarte nestiutoare, mi-am luat boxe Creative 5.1, si am probleme pe care am constatat ca le-au avut si altii (mi se aud doar trei), am vazut si raspunsurile... dar am o intrebare de 10 puncte :P , adica .. de nestiutoare: nu am nici un fel de driver pentru boxe, le-am luat din magazin si gata, n-aveau nici un cd de instalare, nimic- trebuia sa aiba? Si o alta intrebare: placa mea de sunet e onboard, trebuie sa-mi cumpar alta placa de sunet ca sa pot face setarile de care tot vorbeati voi?
Nu trebuia sa aiba cd de instalare.
Ar fi de preferat sa cumperi o placa de sunet.

#34
YannickG

YannickG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2007

 kirov, on Oct 13 2006, 12:28, said:

Tocmai am cumparat SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT BULK am instalat driverul insa cand pun o melodie in Winamp, windows media player inclusiv playeru care vine odata cu driverul se aud doar boxele din fata(am un sistem genius 5.1 home threatre) la setari am pus 5.1 iar la teste se aud toate 5 boxele(inclusiv wooferul) aveti o idee de ce se aud doar primele 2?

Ma confrunt cu aceeasi problema. Am activat si CMSS (daca e vorba de CMSS 3D din EAX Settings), dar nu am rezolvat nimic. Am luat si ultimele drivere de la Creative.

La teste se aud toate boxele, in orice alt player (Winamp, MPlayer, etc) nu se aud decat Front (L+R)

Unde am gresit?

Multumesc anticipat.

#35
YannickG

YannickG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2007

 YannickG, on Mar 30 2007, 02:18, said:

Ma confrunt cu aceeasi problema. Am activat si CMSS (daca e vorba de CMSS 3D din EAX Settings), dar nu am rezolvat nimic. Am luat si ultimele drivere de la Creative.

La teste se aud toate boxele, in orice alt player (Winamp, MPlayer, etc) nu se aud decat Front (L+R)

Unde am gresit?

Multumesc anticipat.

Am reinstalat driverele, acum se aud satelitii, dar wooferul e mut. Vreo idee?

#36
bogdan_cirstea

bogdan_cirstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.04.2006

 e_X_tas_Y_, on Mar 2 2007, 11:44, said:

Bagi cd-ul cu drivere (driverele pt xp) in unitatea optica. Pe cd, cauti Setup.exe, dai click dreapta, selectezi Properties, apoi Compatibility, si de acolo il setezi sa fie compatibil cu Windows Xp dupa care dai OK si rulezi programul.


mersi mult pentru sfat

m-am chinuit cateva ore sa gasesc ceva care sa ma ajute si numai sfatul tau a avut succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate