Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 

Cate soft-uri licentiate aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Oficial s-a prezentat ca in Romania pirateria a scazut sub 70%...
Eh, uite ca sunt si eu curios sa fac un mic sondaj printre utilizatorii softpedia.com
Cate din programele instalate pe computerele voastre sunt din proveniente legale (licentiate) si cate nu? O exprimare procentuala cred ca ar fi mai relevanta in cazul asta... Si daca sunteti in aria "gri", intentionati sa treceti in legalitate in viitor?
E bine de mentionat daca soft-ul respectiv este pe firma sau nu

Eu unul ma declar in mod deschis ca facand parte din zona "neagra"  :D Softurile mele sunt pirat si sincer nu mi-e rusine de asta ... daca as fi dat banii care mi se cereau pe soft-urile de pe computerul meu as fi ajuns la sapa de lemn...

#2
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
95% alb
si la anul o sa fiu 100% alb.
am softuri pe calculator de vreo 2500$

#3
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
intrebarea e nitzel neclara..
licensed software unde.. @ home sau @work ?
pentru ca orice om normal in conditiile legii blande de la noi trebe sa fie sandilau sa dea bani pt soft @home, cu cateva mici exceptii.. un game care te-a prins ( ex Warcraft II pe B-net, si mere numa cd key original etc)

#4
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
home: nimic pe bani, altfel faliment clar
servici: majoritatea pe bani, ca nu-s ai mei

#5
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Folosesc pe PC WInXP, Photoshop, The BAT!, Office Pro', toate licentiate.
Restul aplicatiilor sunt free.

Iar acasa e alta socoteala .... sunt convins ca e pt toata lumea valabil.

#6
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
LOL

la servici am toate licentele programelor uzuale(mai instalez si eu cateodata cate un program dar care il dezinstalez repede din cauza sefilor  :(


acasa nu am nimic cu licenta.......a am uitat am o licenta de bitdefender castigata aici pe forumul softnews.ro  :P .......totusi sunt mult prea scumpe aceste licente si chiar nu castig nimic(financiar vorbind) din folosirea lor

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Thread-ul asta s-ar mai putea numi: "Hai sa ne "turnam" singuri."

enjoy,
Mtz

#8
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
Outstanding remark..Laadies & Geeentlemeen !!!

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
la job: totul alb, proaspat si curat, dealtfel nu prea e treaba mea, sunt cativa agarici angajati care la 2-3 luni vin si trec in revista (ma rog in scripte) softurile de pe fiecare PC, chestie foarte enervanta mai ales cand nu prea-mi vad capul de treaba

acasa: - .........mh,  la greu, dar oricum am incercat sa bag cat mai mult freeware (arhivatoare, editor de text, pop-killer, chiar si pg de ars, etc)

#10
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Hai sa incercam sa punem altfel problema... cati oameni din Romania credeti ca au JOCURI licentiate... Este o oferta care se adreseaza exclusiv home-user-ilor si sunt chiar curios din ce traiesc cei ce comercializeaza astfel de jocuri... Cine cumpara asa ceva? Cine da 50 $ pe un joc care poti sa il iei cu max 100.000 lei sau chiar pe gratis daca ai cunostinte si o conexiune buna la net...
Exista vreo sansa pentru o firma de jocuri sa se afirme in Romania??

#11
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
Discutia asta nu se mai sfarseste, se intoarce pe toate partile la infinit.
Sunt satul de falsa moralitate a unora.
Care imi spune ca are numai soft licentiat acasa, ori are memoria scurta ori ....salut mr. Bill G
daca ai un singur soft fara licenta, tot pirat te numesti (da' unul mai cinstit?!?!)
Asa ca sa le luam pe rand
1. Soft licentiat acasa...nu prea (decat ce mai primesti pe la componente: un Nero, un joc, win dvd, etc. plus jocuri level).
Daca mi-ar veni bsa-ul pe cap le-as da lor compu,.... moka. Ce sa mai fac cu el?
2. Pretul jocurilor este NESIMTIT de mare.
Si sa scrii o carte este munca multa, si pretul este mult mai mic(si tirajul e micutz, fata de un joc). Plus ca foloseste si la altceva decat entertainment.
3. soft - daca faci bani cu el (firma) - e obligatorie licenta, aici nu incape nici un fel de discutie
....inca ceva (o sa sara multi in sus)
4. ar trebui interzis prin lege sa se vanda sisteme fara SO (la componente e altceva). Ce draq sa faci cu el gol, sa usuci rufe sau sa dai fuga la robin hood-ul din colt, cu softulet ieftin
Ar cumpara cineva telefon mobil fara soft ???
..aaaa sigur, e altceva

#12
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003

Quote

Ar cumpara cineva telefon mobil fara soft ???
..aaaa sigur, e altceva [/B]

In cazul asta chiar e altceva. E ca si cum ai cumpara un calculator fara BIOS.

Daca mi-ar da un telefon cu CD-ROM :D l-as cumpara fara soft si as instala eu SO :D dar asa?

#13
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
ideea era ca nu ar fi fost functional decat dupa o investitie suplimentara, dar era alta discutie....
tie ar putea sa iti dea si telefon cu pedale, sa il folosesti ptr. conditia fizica

......
revenind la subiect
este un caz clar de "protectia producatorului" in defavoarea consumatorului
(am  putea pune si problema instructiunilor de utilizare in lb. romana!)
In loc sa fie un pic mai smarti si sa gaseasca solutii, ar prefera sa bage pumnul in gura fraierului de end user.
Ei isi protejeaza interesele (si) pe banii nostri (functionarii bsa ar trebui sa fie insotiti si de niste bugetari, platiti de noi...) si apoi vin cu abureli despre dreptul de autor, etc

#14
santaclaws

santaclaws

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2003
@Bertino - as zice ca jocurile se adreseaza si salilor de jocuri, care pot fi mai curind verificate decit home userii si de unde ar trebui sa vina banii (teoretic)

@tech - sisteme numai cu SO ?? cumva windows ?? eventual cu office si 5000 de alte produse microsoft care nu imi vor folosi vreodata..... ce bine vorbiti limba romana domnule Gates .... o idee la fel de "buna" ar fi sa nu se mai vinda nici componente pt ca hackerii astia ca niste oameni rai ce "este" ar fi in stare sa isi faca sistemele din bucati.

PS: nu zic daca am soft nelicentiat sau nu ca astia logheaza IP-ul si trimit BSA-ul dupa mine :-)))

#15
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
Connecting to bsa.org...Could not open connection to the host, on port 70%: Connection failed.

#16
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
santa
nu neaparat windoze, sa decida userul (tocmai aici e problema!)
Asta cu so inclus, era sa mai invioram lumea
Ideea era alta: sa nu mai fim ipocriti cu licentele ptr. softul de acasa, si sa fim scutiti de propaganda ieftina cu proprietatea intelectuala. Nu sunt in stare sa se protejeze, problema lor. Pe noi cine ne protejeaza ?

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
nimic cu licenta... mi se pare corect!:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate