Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

Filtre AntiFlood la RDS?!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
Sa inteleg ca pe un abonament de 39$ la RDS nu pot sa-mi instalez pe pc servere de mail/ftp/web/jocuri ? Stiti de ce se intampla asta si pe ce abonament nu sunt restrictionate porturile cu pricina? La abonamentul de 29$ de la Astral e identica situatia?

#20
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
un pachet tcp/ip are urmatoarele "coordonate":
adresa IP sursa (de forma a.b.c.d)
adresa IP destinatie ( de forma a.b.c.d)
port sursa (intre 1 si 65535)
port destinatie (intre 1 si 65535)

cand pachetele de date traverseaza un echipament denumit, generic, "router" acestea pot fi blocate selectiv.
in cazul acesta concret, pentru a bloca porturile standard de ftp/www/mail se vor bloca pachetele ce au adresa ip destinatie host-ul vostru si portul destinatie 21/80/25.

s-ar putea ca situatia sa fie si mai interesanta si sa fie blocate toate porturile pentru conexiunile incoming: toate pachetele ce au setat flag-ul de initiere conexiune, protocol tcp si adresa ip destinatie cea a voastra.

masura este luata deoarece banda pe uplink este mult mai mica decat cea de downlink (unde "upl/down link" dpdv client) si a rula servere acasa de FTP, de exemplu, ar "rupe" segmentul de retea respectiv pe uplink si, implicit, pe downlink acknowledgement-urile TCP traversand foarte greu reteaua.

clar?

#21
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Sopra Tutt1: La RDS toate abonamentele de Cable Link au aceasta "limitare".

sigxcpu: Merci. Eu am inteles perfect.

#22
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
In cazul asta RDS iese din discutie. Stie cineva la ce provider nu se aplica aceasta restrictionare si pentru ce abonament?

#23
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Asta m-ar interesa si pe mine. Sa am deschis incoming smtp si ssh. Eventual si porturile peste 1024 :D Outgoing nu ma intereseaza smtp, pot sa ies prin relay-ul lor. Astralul cum face?

#24
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
ca sa instalezi ftp si sa mearga ar trebuii sa schimbi portul
Cred eu ca daca in loc de 21 pe cat este default, poti folosi 2121 atunci cum draq ar mai sti?

Ps cu 100 $ spaga iti mai iei un IP de bussines si te-ai scos :)
eu am 3 Ip-uri si santem 13 in retea adika cate 6 pe IP si eu stau singur pe unu... ca asa e corect :D
Ip-ul de cablelink il tin ca backup dar nu l-am folosit niciodata pt ca este varza fiind limitat la  14K
cam atat..

#25
andrei75

andrei75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2003
vrei sa detaiezi putin te rog:

Quote

Originally posted by AndreiTk
cu 100 $ spaga iti mai iei un IP de bussines si te-ai scos :)

  ce inseamna "IP de bussines" ? n-am vazut nimic de genul asta le ei pe oferta? are banda mai mare sau ce? unde trebuie sa dau spaga?
  am incheiat contractul cu ce-i de la rds acum o luna si n-am nici o veste de la ei pana acum..:(

#26
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
deci

RDS are 2 tipuri de servicii:
1. bussines care se face de obicei doar la persoane juridice, deoarce este foarte scump de la 100 $ in sus si nu este obligat sa ai modernizata instalatia de CATV ( adica sa puna pat de cablu pt Televziunea RCS ), astia au trafig garantat de minim 64K si o clasa de ip-uri speciala.
2. RDSlink care se face exclusiv doar la abloc, acolo unde exista modernizarea pt televiziunea prin cablu RCS. aici cel mai scump abonament e parca de 39 $ , adika 50$ cu TVA si au ip limitat la 14K. si au alta clasa de ip-uri

un nume nu iti pot da... te sfatuiesc insa sa incerci sa vorbesti cu cei de la suport RDS sau ceva tehnic RDS....

Bafta

#27
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by AndreiTk
ca sa instalezi ftp si sa mearga ar trebuii sa schimbi portul
Cred eu ca daca in loc de 21 pe cat este default, poti folosi 2121 atunci cum draq ar mai sti?


Nu merge, am testat pe porturi mult mai mari si da o eroare de socket celui care vrea sa se conecteze.

#28
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by azertiti
Nu merge, am testat pe porturi mult mai mari si da o eroare de socket celui care vrea sa se conecteze.


Era ceva normal. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate