Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

Noutati / Stiri placi video

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5236 replies to this topic

#2935
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Eu astept 6900 XT pentru comparatie, sa vedem exact plusurile si minusurile(chiar daca in mare cred ca se stie), dar nu sunt convins ca o sa iau, cel mai probabil va trebui sa astept 3080 20GB si mai stau 1 an fara HDMI 2.1. Cred ca scopul lor la Big Navi era sa fie on par cu 2080 Ti, deci 3070-ul dar cu mai mult vRAM decat 3080 si consum mai mic, best case scenario e ca se va plasa intre 3070 si 3080, avand in vedere LG CX-ul meu are si FreeSync pana aici e OK.

Doar ca AMD trebuie sa vina cu replica la DLSS-ul Nvidiei si ceva cat de cat la Ray tracing, altcumva vor lansa un rival pentru 1080 Ti, nu pentru Ampere si chiar Turing-Second Hand.

#2936
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,417
  • Înscris: 01.11.2004
Ma amuza ca la 2 saptamani pana la anunt inca mai sunt useri pe forumuri care cred ca Nvidia a inventat apa calda ;> Am postat acum o luna link-ul la articolul Microsoft care specifica clar ca "AMD’s upcoming RDNA 2 architecture based GPUs will include full feature level 12_2 support". RDNA 2 nu va avea RTX, DLSS, RTX IO sau alte balarii pentru ca alea sunt trademark-uri Nvidia pentru chestii deja incluse in DirectX si Vulkan ;>

Edited by Arthos, 12 October 2020 - 15:19.


#2937
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Poate ca traim in fairy tail land 'totul se rezolva cumva' si 'chestiile is simple'. Dupa logica asta si Intel are capacitatea sa vina cu solutii echivalente cu Nvidia.

AMD poate sa vina cu solutii de Ray Tracing sau echivalent DLSS dar Nvidia are solutiile cu RT Cores si Tensor Cores decat daca chiar au ascuns bine ceva similar si e cam greu de crezut, ceea ce sugerezi tu e ca ei pot livra cu pretentii de console, normal ca pot, doar ca n-au nicio sansa sa se ridice la nivelul lui Nvidia prea curand.

Edited by PaulFCB, 12 October 2020 - 23:00.


#2938
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,067
  • Înscris: 04.10.2007
La o luna de la lansarea lui Nvidia RTX 3080 tu sa nu fi in stare sa onorezi comenzile.... vai si amar

#2939
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009
Nu suntem decat in desfasurarea celei mai grave crize financiare a secolului, cauzata de pandemia lu' peste si tu te plangi. TOTUL si ORICE o sa aibe probleme cu onorarea comenzilor pentru cel putin inca 2-3 ani. Se preconizeaza ca (in cazul ca se gaseste o cura/vaccin) economia mondiala isi va reveni la nivelul pre-pandemie prin 2025 ... Pana atunci, rabdare.

Edited by ro_explorer, 16 October 2020 - 10:58.


#2940
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
N-are absolut nicio legatura cu criza si pandemia si culmea e ca in perioada asta lumea e mai dispusa sa investeasca in home entertainment, e pur si simplu strategia Nvidia, orice scuza, inclusiv ca are legatura cu GDDR6X de la Micron NU e valabila, au vrut doar sa fure startul in sezon intr-o toamna in care nebunia cu gaming-ul va fi la cel mare nivel ever avand in vedere ca apar si consolele noi in iarna.

#2941
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 ro_explorer, on 16 octombrie 2020 - 10:58, said:

Nu suntem decat in desfasurarea celei mai grave crize financiare a secolului, cauzata de pandemia lu' peste si tu te plangi. TOTUL si ORICE o sa aibe probleme cu onorarea comenzilor pentru cel putin inca 2-3 ani. Se preconizeaza ca (in cazul ca se gaseste o cura/vaccin) economia mondiala isi va reveni la nivelul pre-pandemie prin 2025 ... Pana atunci, rabdare.

N-are nicio treaba cu pandemia. Daca te vei uita peste cifre, vei vedea ca in Q2 si Q3 au fost vanzari record pe multe ramuri IT/tehnologie/entertaiment. Crezi ca stagneaza vreun domeniu important?? Te inseli. Aaa.. da, stagneaza domenii inutile dpmdv gen restaurante etc. Din partea mea "duca-se invartindu-se" Horeca (Vorba lui Moromete din "Morometii"). Insa domeniile cele mai importante acum isi iau avantul.

Chiar acum vreo 2 zile citeam o stire, Samsung a vandut un numar record de TV-uri, in Q3 a vandut cu ~67% mai mult fata de anul trecut. LG a vandut in Q3 2020 cu 81% mai mult fata de 2019.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2020 - 11:17.


#2942
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
Da, pentru ca efectele nu se vad instant.
Evident ca au vandut mai mult cand toata lumea a stat acasa. Si eu mi-am luat TV in februarie cand a inceput. :)

Dar in februarie erau stocuri in magazine, erau stocuri la distribuitori, erau displayuri in curs de productie, in curs de transport, etc.
Pe masura ce trece timpul si scade productia, scad stocuri, etc. Abia dupa luni bune incepe sa se simta.
Eu zic ca sigur influenteaza si pandemia, e ridicol sa crezi ca nu. Poate nu asa grav, poate nu asa direct, dar ganditi-va ca si cererea e mai mare din cauza pandemiei si faptului ca multi lucreaza de-acasa sau se pregatesc pentru valul 2, etc etc etc.
Sunt multi factori, dar la un moment dat o sa prinda toata lumea care doreste, nu-i asa panica.

#2943
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

 PaulFCB, on 16 octombrie 2020 - 11:02, said:

N-are absolut nicio legatura cu criza si pandemia

 MembruAnonim, on 16 octombrie 2020 - 11:15, said:

N-are nicio treaba cu pandemia.

Eu zic sa mai cititi si niste articole despre economie ca sa vedeti imaginea de ansamblu in lume. Nu are 100% legatura cu pandemia, asa e .. are legatura si cu problemele de productie la Samsung ... tehnologie noua. Dar pandemia si modul cum a afectat toate lanturile de productie si de livrare de materii prime, modul cum a spart globalizarea se vede peste tot. Am mai spus de multe ori, lucrez in domeniul semiconductorilor si vad problemele care au aparut in ultimile 6 luni ... astea doar se vor agrava in urmatoarele luni.

Dar voi considerati in continuare ca e innaceptabil si ca este voit facut asa, ca doar nvidia nu vrea sa vanda placi video .. ei nu din asta traiesc.

#2944
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 27.03.2010

 ro_explorer, on 16 octombrie 2020 - 11:21, said:


Eu zic sa mai cititi si niste articole despre economie...

Dar voi considerati in continuare ca e innaceptabil si ca este voit facut asa, ca doar nvidia nu vrea sa vanda placi video .. ei nu din asta traiesc.
Poate n-ar fi rau sa mai citesti si tu despre manipularea preturilor si a bursei prin manipularea stocurilor.
Este o practica cunoscuta si sunt companii care au platit amenzi usturatoare din cauza asta, dar cand face achizitii de zeci de miliarde ce mai conteaza o amenda daca ramane cu profitul?

Nvidia nu mai traieste de mult timp din vanzarea placilor video, dar este adevarat, traieste si din vanzarea lor. Incearca sa vezi imaginea de ansamblu si poate o sa te gandesti si tu ca nu este chiar OK ce se intampla cu stocurile.

#2945
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Nu a zis nimeni ca este inaccetabil, dimpotriva, dar esti la fel de naiv sa crezi ca Nvidia nu avea posibilitatea sa poata oferi componentele si nu un numar hilar care doar sa acopere o strategie de'a lor de a crea demand si nu au avut shortage la absolut nimic, nu la o firma ca Nvidia, dimpotriva, toate componentele necesare productiei le au de ceva vreme, doar ca nu le-au pus la dispozitie, si se asteapta ca pana lanseaza AMD Big Navi sa intre in productie cantitati semnificative de 3080-uri si din Noiembrie sa ajunga pe rafturi(depozite...).

#2946
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
Da, asa e, asteapta sa apara concurenta pe piata ca sa aiba clientu' de unde sa aleaga, in loc sa vanda literalmente de 10 ori mai multe carduri decat au vandut deja, carduri pentru care exista deja comenzile, deci oamenii incearca sa arunce cu banii in ei si nu pot.
In ce domeniu ati mai vazut voi producator care sa INTARZIE livrarea unui produs nou, anuntat, ca sa aiba timp concurenta sa scoata si ei ceva?
Eu inteleg ca poti sa speculezi ca au amanat lansarea 3070 pentru dupa ce anunta AMD produsul lor (desi sa fim seriosi, ce modificari sa mai faci intr-o saptamana, dar trecem peste), sau ca nu lansezi varianta de 20GB pana dupa ce apare ceva de la concurenta, sa zicem ca asta e plauzibil. Dar sa nu vinzi un produs deja anuntat pentru care ai comenzi nu are cum sa fie o miscare buna pentru companie.

Eu zic ca nu va avea posibilitatea sa faca fata cererii pana prin ianuarie/februarie. Si cred ca si bignavi va fi anuntat luna asta cu disponibilitate prin decembrie care o sa fie de fapt tot ianuarie/februarie.

Singurul argument care ar avea sens aici ar fi daca nvidia stie deja ca bignavi o sa fie slab, si atunci spera ca dupa lansarea lor, toti care asteptau sa vada pret/calitate la amd or sa decida ca-i mai buna nvidia, si sa creasca si mai mult pretul strazii. Dar nici asa nu vad de ce n-ar vinde ce se cere deja, ca ma indoiesc ca atunci cand creste pretul la taraba creste si pretul cu care le vinde nvidia. Acolo ar trebui sa fie contracte stabilite de mult ca doar producatorii 3rd party au stabilit MSRP-uri bazate pe ceva, nu dupa ureche.

#2947
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 28.09.2008
Nu inteleg cum de se vaita asa multi ca nu au reusit sa cumpere placi video din noua generatie de la nvidia ca azi am gasit pe olx la un baietas 4 modele.
Placa video Palit GeForce RTX 3080 GamingPro 10GB GDDR6X 320-bit
6000 lei
Placa video Palit GeForce RTX 3090
10 000 lei
RTX 3080 msi ventus 3x OC
6 000 lei
Placa video Gigabyte GeForce RTX 3080 EAGLE OC
6 000 lei
Interesant 3 ca ieri a avut postate 3 modele iar azi 4.
Deci continua sa le achizitioneze si bugetul nu e o problema.
Cam riscant sa tot cumperi placi de ultima generatie pt ca preturile scad cel mai rapid la placi video.



#2948
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 mariusixy, on 18 octombrie 2020 - 13:37, said:



Presupun ca vorbesti despre asta. https://www.olx.ro/oferte/user/82bK/
Omul le-a cumparar de la pcgarage. Smecherii facute de angajatii pcgarage. SPECULA.

#2949
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
De ce presupui ca-s smecherii facute de angajati? Adica ar putea, dar la fel de simplu ar putea avea alerte sau bot care cumpara automat. Pana acu' am avut vreo 4 ocazii sa cumpar 3080 din cauza alertelor, minim, dar nu modelul pe care-l doresc.

#2950
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 20.08.2016

 TehCube, on 18 octombrie 2020 - 19:57, said:

De ce presupui ca-s smecherii facute de angajati? Adica ar putea, dar la fel de simplu ar putea avea alerte sau bot care cumpara automat. Pana acu' am avut vreo 4 ocazii sa cumpar 3080 din cauza alertelor, minim, dar nu modelul pe care-l doresc.

99% sigur ala e angajat PC Garage... sincer bravo lui...

Stiti vre-un magazin din europa de unde se poate comanda la pret decent? ~ 4000 - 4500 Ron cu tot cu transport?

Edited by sgn30, 19 October 2020 - 13:23.


#2951
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 28.09.2008
Mda bravo lui ca a vandut o placa. Mai are 3 la vanzare.
Aici graba mare cu achizitionarea cred ca e in primul rand la streameri care sunt disperati sa nu ramana fara vizitatori.

#2952
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
Intelegi ca EU, care nu sunt angajat pcgarage, puteam avea 4 placi acum? Minim? Ca n-am incercat sa iau cate 2 dar banuiesc ca se poate.
Si nu am bot care-mi cumpara automat (desi stiu oameni care au). Deci de unde scoti acel 99% sigur? Eu sunt convins ca oricine stie sa scrie un bot simplu poate cumpara o groaza de placi d-astea de pe la noi. Repede sariti la teoria conspiratiei. :)

Iar seceta e peste tot, la toate magazinele din europa, nu e nicaieri pe stoc. Secretul e rabdarea, intr-o luna-doua or sa se gaseasca mult mai lejer, cel mai probabil, si probabil vei putea alege ce model vrei, nu "ce pica".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate