Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?
 Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 

firewallul de pe router sau firewallul "old fashion"?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DooMnezeu

DooMnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2006
salutare!
intrebarea mea e... cum spune si titlul... mai am nevoie de un firewall pe pc daca am deja unul pe router?  :unsure:

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu as zice ca nu...

#3
DooMnezeu

DooMnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2006

View PostAlexIP, on Sep 24 2006, 21:40, said:

Eu as zice ca nu...

interesant... eu am pus intrebarea pentru ca am auzit ca firewallurile de pe routere ar fi mai bune...
sa inteleg ca nu? de ce?:cursing:

Edited by DooMnezeu, 25 September 2006 - 05:27.


#4
DooMnezeu

DooMnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2006
uite ca am gasit o referire si aici:http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=48692&st=150.
nu mai inteleg nimic..

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Adica sunt de parere ca e bun cel de pe router, nu are rost sa iti mai soliciti calculatorul si cu un firewall. :)

#6
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Eu zic ca e suficient firewall-ul routerului.

#7
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
De 2 sau 3 ori a trecut de firewall-ul de pe router si m-a avertizat cel de la Kaspersky. Asa ca o masura in plus nu strica. A, si nu am intrat pe site-uri deocheate!

#8
DooMnezeu

DooMnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2006

View Postwebsitefinder, on Sep 25 2006, 13:53, said:

De 2 sau 3 ori a trecut de firewall-ul de pe router si m-a avertizat cel de la Kaspersky. Asa ca o masura in plus nu strica. A, si nu am intrat pe site-uri deocheate!
multam' pentru sfat! :coolspeak:

Edited by DooMnezeu, 28 September 2006 - 03:10.


#9
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDooMnezeu, on Sep 25 2006, 04:23, said:

salutare!
intrebarea mea e... cum spune si titlul... mai am nevoie de un firewall pe pc daca am deja unul pe router?  :unsure:
DA! Daca tu consideri ca ai date importante pe comp ar trebui sa ai si un firewall pe comp. Firewalul de pe router (ma refer la routerele de duzina, astea pana in 5-6 milioane dotate si cu firewall si functie IDS - "intrusion detection sistem") este unul slabut (dar mai bun decat cel de pe comp-ul tau) si de aceea e necesar sa ai un firewall bun si pe comp. Acum apare o problema foarte mare: cunostintele de retele (si nu numai) ale celui ce lucreaza pe comp. trebuie sa stii sa-ti configurezi firewalurile, mai ales cel de pe router, precum si nivelele de securitate. Referitor la un firewall bun, recomand windows firewall (singura vulnerabilitate este ACL (acces control list) care poate fi exploatata de atacatori), dar trebuie sa stii sa-l configurezi. Recomand netwatcher pro pentru monitorizarea conexiunilor si a atacurilor (dar da foarte multe alarme false) dar daca ai un firewall router in fata compului nu-ti vor mai veni alarme false. Gandeste-te ca echipamente medii (routere) ca acestea FIREWALL HARDWARE:  http://www.compuvest...advsite=nexttag pot fi trecute lejer de adevaratii crackeri. Plus ca si cele mai sofisticate sisteme firewall pot fi penetrate cu programe specializate (vorba aia, au luat astia controlul satelitilor orbitali, dar al unui router cu firewall de 300 RON...). O masura de baza si greoaie pentru un cracker este de a-ti identifica numele de la gateway-ul (routerul) tau, in caz ca ai avut grija sa-l schimbi, eu stiu... sa-l numesti "mucea" sau alt nume care nu are legatura cu producatorul echipamentului tau. Pe baza numelui (setat implicit de producator cu serie cu tot) crackerul poate cauta pe net vulnerabilitatile routerului (pe care le si gaseste) iar apoi le poate exploata. Apoi depinde de multe chestiuni de securitate, printre care si accesul pe care il oferi tu la reteaua ta, unde daca adaugi o parola strong (litere mari si mici, semne de punctuatie, cifre, etc) o sa-i dai mari batai de cap crackerului. Bafta!

#10
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.08.2006
Sau poti incerca site-uri ce-ti ofera servicii de testare a firewall-ului: http://www.hackerwatch.org/probe/

De exemplu am obtinut asta pe un firewall router de 300 RON  cu o scanare pe cateva porturi:


Port Scan
This server will now attempt to open several common ports on your computer. The results of these attempts will be displayed on this page as Open, Closed, or Secure:

If your firewall is configured to block a port, and it is operating correctly, you will see Secure and an event will be logged on your firewall.
A Closed port indicates that the port is reachable but there is no program currently accepting connections there.
If the port is indicated as Open there is an application or service on your computer actively accepting connections.

The time to check each port will range from less than a second up to 20 seconds. Ports which are Secure will take the most time.


  
  Secure
21 (FTP)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
23 (Telnet)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
25 (SMTP Mail Server Port)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
79 (Finger)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
80 (HTTP)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
110 (POP3 Mail Server Port)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
139 (Net BIOS)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
143 (IMAP)

This port is completely invisible to the outside world.
  
  
  
  Secure
443 (HTTPS)

This port is completely invisible to the outside world.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate