Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Probleme Logitech Z 2300

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,552
  • Înscris: 08.12.2006

 cristi_pitbull, on Oct 4 2008, 18:42, said:

Deci punandu-le in paralel se dubleaza ohmii :-? bine de stiut.
Nu. Dacă îi înseriezi se adună ohmii. În paralel e un pic diferit, în cazul de față cei doi de 8 ohmi înseriați dau 4 ohmi.
Cu magnaturile e ok, cel puțin ca impedanță, acel 4-8 ohmi e de fapt 8 ohmi. De cât de tare se aude responsabilă e mai puțin puterea amplificatorului și mai mult spl-ul boxei. Mai citește pe aici pe arie că s-a mai discutat despre puteri și impedanțe, prin diferite topice.

#20
nimrod00

nimrod00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2010
Eu zic ca nu merita sa dai banii pe monitoarele de la magnat( care relativ ar trebui sa coste cam cat sistemul).Eu posed acest logitech z2300 si sincer sa spun sunt multumit la banii care i-am investit.Intradevar peste 80%-85% satelitii incep sa faca urat.Dar am hotarat sa imi iau asa ceva ( http://www.homesound...10s-p-2599.html ) , 60 Rms sa speram ca ajunge undeva la 30w Rms ( satelitii de la logitech z2300 nu au 40W nici in cele mai umede vise).O sa revin cat de curand dupa ce o sa achizitionez boxele plus un test de rigoare. Probleme nu ar trebui sa fie dar nu se stie niciodata.

#21
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Ce trebuie ”să ajungă” la 30 W RMS, că m-ai pierdut?

Boxele alea au trecute în specificații puterea maximă suportată de difuzoare. Ăia zic 60 W RMS, probabil cu spike-uri până la 85, 90 W (sau cât e trecut în tabelul ăla).
Puterea debitată către sateliți de amplificatorul din Z2300 este mai mică decât ce suportă boxele SAL din link-ul tău așa că n-ai motive să te îngrijorezi.

Apar, însă, alte probleme p-acolo: răspunsul boxelor (văd că este dat foarte optimist de la 65 hz în sus), saturație, clipping-ul amp-ului la volum mare etc.
Sfatul meu este să nu forțezi sistemul audio, la volum mare, cu boxele alea pe post de sateliți. Șanse sunt să facă poc! amplificatorul.

#22
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Era cineva pe aici care a schimbat satelitii de la Z2300 cu unii de la Z5500, si se pare ca era chiar multumit de rezultat. Daca imi aduc bine aminte dadea si detalii de unde si cum i-a luat...

PS: desi a trecut ceva timp... "satelitii" de la Magnat nu erau de fapt Magnat Monitor 110 ? Am citit ca pot multe boxulitele astea, si nu ar fi putin bataie de joc sa fie amplificate de amplificatorul integrat in Z2300 ? Intreb si eu... Nu de alta, dar dupa aia sa nu se ajunga la concluzia ca sunt niste boxe proaste, si ca pana si satelitii lui Z2300 sunau mai bine! :P haha

#23
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Eh, MM110 sunt ok însă nu cred că amp-ul integrat din Logi-ul ăla o să le tăvălească prin pământ...
Citeam acum vreo 2-3 zile prin alte părți cum că un domn cu ceva pretenții la ascultat muzici s-a declarat impresionat de niște Microlab-uri Solo6, în comparație direct cu MM220+NAD BE :))

Logi-ul ăla amplifică sateliții cu un TDA2xxx, dacă-mi amintesc bine, integrat capabil de 2 x 20 W. Puterea pare suficientă însă nu știu dacă și crossoverul intern este de calitate...

#24
G30R23COOL

G30R23COOL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.03.2010

 leutzul2005, on 2nd September 2006, 02:16, said:

Am acest sistem acasa. Am dat si eu 2 peterceri cu el si mereu am avut probleme cu satelitii.Prima data a picat satelitul drept.Dupa ce a fost reparat(era in garantie)acel satelit se auzea mai naspa(sunetul era infundat).Luna trecuta am mai dat o petrecere si iar m-am facut de ras cu acest sistem :cursing: .A picat satelitul stang.Acum e la garantie.
Am vb cu cei de la Depozitul de calculatoare (acolo s-a facut receptia) daca pot sa schimbe satelitii, au zis ca daca nu poate sa il repare atunci il va inlocui cu altul nou.
Ce pot sa fac sa imi schimbe acest sistem cu altul nou?? NU MAI SUNT MULTUMIT DE CALITATEA AUDIO!! THX= o mare prostie (parerea mea)



Multumesc
Frate eu am facut in alt fel ... : taie cablul de la sateleiti si leaga mufele la alte boxe faci u rost de 2   :) ;)

#25
apostol64

apostol64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.01.2011
...te contrazic. Pe spatele echipamentului gasesti imprimat urmatoarele: "Designed & Engineered in the U.S.A." ,iar putin mai jos binecunoscutul ... "MADE in CHINA".Acum sa nu ma pripesc in a spune ca ,chiar este facut cu picioarele(la propriu),dar in realitate cam asa stau lucrurile,degeaba e gandit de ingineri americani,daca tot tara lor favorita si anume China, nu e capabila sa respecte normele C.T.C.-ului sau (Q.C. in engleza),inainte de a pune un produs pe banda.Mai pe scurt ... intr-o zi cu soare ,am desurubat un satelit spre marea mea curiozitate,si am dat peste ceva dubios,firele lipite pe bornele difuzorului erau NEPOLARIZATE! Adica,negru/+ ; rosu/- ,aceeasi situatie si in cazul woofer-ului,doar ca de data asta firele sunt lipite incorect pe placa amplificatorului(se poate incerca folosind osciloscopul pentru a pune in faza legaturile),difuzoarele fiind scoase din faza,forteaza bobina sa loveasca in cadrul metalic al difuzorului astfel deteriorand bobina si chiar compromitand intreg echipamentul,deci e o problema serioasa daca alegi un volum sonor mai ridicat cu difozoarele scoase din faza,si pe langa asta mai pierzi si vreo 10~15 dB ,deci THX nu este o porcarie si nu se da pe banda chinezeasca,porcaria consta in domeniul de fabricare al produsului,avis celor care arunca banii pe geam in scopul achizitionarii de echipamente audio,sa aruncati o privire prin ceea ce cumparati,necesita cunostiinte de baza (bineinteles, eu mi-am asumat faptul ca mi-am scos aparatul din garantie,dar nu am avut nimic de pierdut din asta) sanatate!

#26
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 leutzul2005, on 2nd September 2006, 02:16, said:

Am acest sistem acasa. Am dat si eu 2 peterceri cu el si mereu am avut probleme cu satelitii.Prima data a picat satelitul drept.Dupa ce a fost reparat(era in garantie)acel satelit se auzea mai naspa(sunetul era infundat).Luna trecuta am mai dat o petrecere si iar m-am facut de ras cu acest sistem :cursing: .A picat satelitul stang.Acum e la garantie.
Am vb cu cei de la Depozitul de calculatoare (acolo s-a facut receptia) daca pot sa schimbe satelitii, au zis ca daca nu poate sa il repare atunci il va inlocui cu altul nou.
Ce pot sa fac sa imi schimbe acest sistem cu altul nou?? NU MAI SUNT MULTUMIT DE CALITATEA AUDIO!! THX= o mare prostie (parerea mea)



Multumesc
Eu nu inteleg dece folositi voi "sistemele" astea pentru petreceri.Sunt boxe bune dar nu pentru petreceri :nonobad:
Pentru petreceri luativa si voi 2 boxe si amplificator.Majoritatea microsistemelor pentru pc 2.1  5.1  sau 7.1 au problema asta...tinute mult la volum ridicat fac "buum" :deadtongue:
In concluzie:Daca ai rezolvat deja problema cu boxele tale nu mai da petreceri cu ele.
Scuzatima daca am fost dur  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate