Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Probleme Logitech Z 2300

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
leutzul2005

leutzul2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2006
Am acest sistem acasa. Am dat si eu 2 peterceri cu el si mereu am avut probleme cu satelitii.Prima data a picat satelitul drept.Dupa ce a fost reparat(era in garantie)acel satelit se auzea mai naspa(sunetul era infundat).Luna trecuta am mai dat o petrecere si iar m-am facut de ras cu acest sistem :cursing: .A picat satelitul stang.Acum e la garantie.
Am vb cu cei de la Depozitul de calculatoare (acolo s-a facut receptia) daca pot sa schimbe satelitii, au zis ca daca nu poate sa il repare atunci il va inlocui cu altul nou.
Ce pot sa fac sa imi schimbe acest sistem cu altul nou?? NU MAI SUNT MULTUMIT DE CALITATEA AUDIO!! THX= o mare prostie (parerea mea)



Multumesc

#2
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 leutzul2005, on Sep 2 2006, 03:16, said:

Am acest sistem acasa. Am dat si eu 2 peterceri cu el si mereu am avut probleme cu satelitii.Prima data a picat satelitul drept.Dupa ce a fost reparat(era in garantie)acel satelit se auzea mai naspa(sunetul era infundat).Luna trecuta am mai dat o petrecere si iar m-am facut de ras cu acest sistem :cursing: .A picat satelitul stang.Acum e la garantie.
Am vb cu cei de la Depozitul de calculatoare (acolo s-a facut receptia) daca pot sa schimbe satelitii, au zis ca daca nu poate sa il repare atunci il va inlocui cu altul nou.
Ce pot sa fac sa imi schimbe acest sistem cu altul nou?? NU MAI SUNT MULTUMIT DE CALITATEA AUDIO!! THX= o mare prostie (parerea mea)
Multumesc
Frate eu zic sa mai dai vreo 3-4 petreceri pana se strica de tot si atunci ti le schimba! :lol:  :lol:  :blush:

#3
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
heh .. si eu am aceasta problema ..
acelasi sistem .. satelitu dreapta mort . La inceput se auzea gajait numai pe un anumit interval de frecvente .. dupa aia mergea cand vroia ... dupa care a murit de tot . E clar ce se intampla ... Daca dai tare sistemu se incalzeste f tare bobina din spatele membranei (poti sa verifici ... pui mana pe conu ala argintiu dupa vreo 20 min de ascultat la volum mare ... si o sa vezi ca frige ) ... lasat mai mult timp se incing litele de la bobina , se topesc si se unesc ... rezistenta scade treptat . Drept urmare creste intensitatea si se arde.

Am auzit pe multa lume ca se plange de aceeasi problema la acest sistem si nu cred ca o sa scapi de ea . ciudat ca la mine cel de-al doilea satelit se aude brici . Sistemu e bun privind calitatea sunetului , putere dar nu si la fiabilitate . Cel mai bine e sa te duci la cineva care se pricepe si sa iti faca  doua boxe pasive micute , fara filtre ca filtrele sunt in subwoofer si aia e ... ai un sistem custom made ... unicat :)

#4
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 Lup, on Sep 8 2006, 02:31, said:

heh .. si eu am aceasta problema ..
acelasi sistem .. satelitu dreapta mort . La inceput se auzea gajait numai pe un anumit interval de frecvente .. dupa aia mergea cand vroia ... dupa care a murit de tot . E clar ce se intampla ... Daca dai tare sistemu se incalzeste f tare bobina din spatele membranei (poti sa verifici ... pui mana pe conu ala argintiu dupa vreo 20 min de ascultat la volum mare ... si o sa vezi ca frige ) ... lasat mai mult timp se incing litele de la bobina , se topesc si se unesc ... rezistenta scade treptat . Drept urmare creste intensitatea si se arde.

Am auzit pe multa lume ca se plange de aceeasi problema la acest sistem si nu cred ca o sa scapi de ea . ciudat ca la mine cel de-al doilea satelit se aude brici . Sistemu e bun privind calitatea sunetului , putere dar nu si la fiabilitate . Cel mai bine e sa te duci la cineva care se pricepe si sa iti faca  doua boxe pasive micute , fara filtre ca filtrele sunt in subwoofer si aia e ... ai un sistem custom made ... unicat :)
De cati ohmi e sistemul 4 sau 8? Dak e de 4 e clar ca de la bobina e!Dar dak e de 8 nu ar trebui sa faca figuri bobina!

#5
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Din cate stiu modelul asta are intr-adevar probleme la volum mare pe o perioada indelungata. Eu am testat unul cateva luni la volum mare si nu s-a intamplat nimic, dar fiind in domeniu am auzit multe cazuri in care a picat fie un satelit, fie amandoi.

#6
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
e pe 8ohm

#7
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 Lup, on Sep 8 2006, 18:41, said:

e pe 8ohm
Aha, atunci nu ar trebui sa faca probleme bobina aia. S-ar putea sa fie prost disfuzorul! Oricum eu am Logitech Z-5400 5.1 310W (in realitate are vreo 120, cam asa)si sunt super multumit de el, si am o placa Audigy Se! M-a atras la el mai ales Bass-ul, dar si satelitii sunt buni ! Si oricum dak nu dai din EQ nu distorsioneaza pana pe la 95% din volum! Cand ajungi aproape de maxim incepe sa distorsioneza dar eu oricum ascult intre 20-35% si iti spun ca se aude beton. Il am de vreo 10 zile si iti spun, sistemul e THE BEST!

Edited by sebastian98, 08 September 2006 - 18:31.


#8
leutzul2005

leutzul2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2006
Sistemul inca nu a venit de la reparat. Se pare ca nu e bun de petreceri.Am sa am ceva mai multa grija de el.

Si totusi nu pot face nimic sa primesc altul nou ?! :huh:

#9
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
la mine in certificatul de garantie pe care nu il mai gasesc :) scria ca daca sistemul este reparat de 3 ori in perioada de garantie se poate cere banii inapoi.

Eu l-am luat de la best computers. Nu stiu daca asa scrie in toate certificatele.

#10
sanziana05

sanziana05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.01.2006
Am si eu un sistem audio logitech si azi am constatat ca boxa stanga nu mai scoate nici un sunet.L-am luat de la Best Computers acum vreo cateva luni si nu mai gasesc certificatul de garantie. Asadar si prin urmare trebuie sa il repar pe banii mei. Puteti sa imi spuneti unde este un centru de reparare? Multumesc frumos

#11
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 sanziana05, on Sep 30 2006, 14:04, said:

Am si eu un sistem audio logitech si azi am constatat ca boxa stanga nu mai scoate nici un sunet.L-am luat de la Best Computers acum vreo cateva luni si nu mai gasesc certificatul de garantie. Asadar si prin urmare trebuie sa il repar pe banii mei. Puteti sa imi spuneti unde este un centru de reparare? Multumesc frumos
Pai...te duci la magazin si intrebi

#12
danalex

danalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.11.2005
ma intreb daca toti distribuitorii de Logitech z-2300 au "aceeasi marfa" , oare boxele acelasi fabricant in toata lumea?... pentru ca vad ca nu toata lumea are probleme.
adevarul este ca nici un sistem nu ar trebui sa fie tinut la 100% o data pentru ca orice produs electronic/ mecanic din lumea asta nu este facut sa mearga la capacitatile maxime si sa fie si fiabil in conditiile astea si pentru ca in opinia mea 20 de procente  sunt alocate de siguranta in caz ca melodia /filmul este inregistrat mai incet.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cei care vor neaparat sa cumpere asa ceva sa desfaca ambalajul si sa verifice daca bobina e centrata bine pe "glontul" ala. am observat ca la majoritatea se freaca nefiind centrate bine.

#14
dlex

dlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2008
Aceeasi probleme am avuto si yo inainte cu un sistem logitech x-530, satelitii se auzeau doar cand "aveau chef" , sobwooferul incepea sa distorsioneze la anumite frecvente(la un bass test membrana atingea scheletele difuzorului si se auzea de park ar fi fost spart), am avut foarte multe probleme cu el timp de 2 ani...n`am ce zike.


Logitech  :thumbdown:

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ai pus pila si pe ala? :D
nu mai faceti mizeriile alea de teste pentru bass ca nu va ajuta la nimic. in schimb aveti mari sanse sa va stricati boxele.

#16
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007

 leutzul2005, on Sep 2 2006, 03:16, said:

Am acest sistem acasa. Am dat si eu 2 peterceri cu el si mereu am avut probleme cu satelitii.Prima data a picat satelitul drept.Dupa ce a fost reparat(era in garantie)acel satelit se auzea mai naspa(sunetul era infundat).Luna trecuta am mai dat o petrecere si iar m-am facut de ras cu acest sistem :cursing: .A picat satelitul stang.Acum e la garantie.
Am vb cu cei de la Depozitul de calculatoare (acolo s-a facut receptia) daca pot sa schimbe satelitii, au zis ca daca nu poate sa il repare atunci il va inlocui cu altul nou.
Ce pot sa fac sa imi schimbe acest sistem cu altul nou?? NU MAI SUNT MULTUMIT DE CALITATEA AUDIO!! THX= o mare prostie (parerea mea)



Multumesc
URGENT DE TOT !!!!!Salut am aceeasi pb....am un logitech Z2300:( mi-a picat unul din sateliti si am renuntat la ei.....am avut un genius 5.1 hf 5000 si m-a sfatuit cineva sa fac in felul urmator..satelitii sa ii leg 2 cate 2...sa ii pun pe un canal (stanga sau dreapta) si pe ceilalti 2 lafel.....acum omu a zis ca Logitech-ul are 4 ohm...si satelitii de genius tot 4 ohm deci nu ar fi o pb ca defat ohmii conteaza ci nu altceva.....mai ales ca satelitii logitech-ului erau facuti sa redea 80 rms adik 40 si 40.....cei de la genius FR-FL RR-RL 15x4...-> 60 w rms 30+30 deci cu 10 w mai putin p canal :-??. nu ma prea pricep eu la dastea....Credeti ca imi poate arde amplifu ? va rog.....HELP!cati ohmi are logitech-ul si cati are geniusul.....conteaza ohmii sau daca nu...ce conteaza si ce as putea sa fac...Va multumesc mult.

P.S astept parerile tuturor dar rog din suflet si un electronist sa imi dea o parere si poate un sfat util.....chiar nu pot sta cu gandul ca o fi bn nu o fi bn....s-o arde nu s-o arde. MULTUMESC INCA 1 !!
P.S.2 : inca o chestie tipul asta asculta pe acest logitech cu satelitii de Genius dar nu hf5000 ci Delux-ul :-? am citit p un satelit la cineva cu un sistem asemanator (deluxe)si scria p un dif 8 ohm)Faza e k la el se auzea impecabil cu acele dif de deluxe.Cum am ajuns acasa la mine si am pus satelitii mei de hf 5000 (ca el nu putea sa mi dea k voia sa vanda tot geniusul....)am avut parte de o mare neplacere.....se auzea ffff urat...si nu treceam mult peste jumate :( dc satelitii de HF5000 se aud mai prost decat cei de Deluxe.Am uitat sa spun k eu am o placa Creative Sb Audigy SE HD24-bit iar el avea o placa onboard.      MULTUMESC MULT !

Edited by cristi_pitbull, 03 October 2008 - 00:03.


#17
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 cristi_pitbull, on Oct 3 2008, 00:53, said:

URGENT DE TOT !!!!!Salut am aceeasi pb....am un logitech Z2300:( mi-a picat unul din sateliti si am renuntat la ei.....am avut un genius 5.1 hf 5000 si m-a sfatuit cineva sa fac in felul urmator..satelitii sa ii leg 2 cate 2...sa ii pun pe un canal (stanga sau dreapta) si pe ceilalti 2 lafel.....acum omu a zis ca Logitech-ul are 4 ohm...si satelitii de genius tot 4 ohm deci nu ar fi o pb ca defat ohmii conteaza ci nu altceva.....mai ales ca satelitii logitech-ului erau facuti sa redea 80 rms adik 40 si 40.....cei de la genius FR-FL RR-RL 15x4...-> 60 w rms 30+30 deci cu 10 w mai putin p canal :-??. nu ma prea pricep eu la dastea....Credeti ca imi poate arde amplifu ? va rog.....HELP!cati ohmi are logitech-ul si cati are geniusul.....conteaza ohmii sau daca nu...ce conteaza si ce as putea sa fac...Va multumesc mult.

Dupa multe chinuri in incercarea de a deslusi ceva din limbajul asta de mirc, am inteles ca:
1. ai stricat un satelit din sistemul Z2300 si te-ai gandit sa-i inlocuiesti pe amandoi cu cate 2 sateliti inseriati dintr-un Genius HF5xxx.
2. ai calculat cum ca cei '40 W RMS'/canal pe care amplificatorul din Logi Z2300 nu au cum sa afecteze functionarea inseriata a doua dif-uri genius 15W.
3. rezultatul este unul nereusit, 'se aude' prost.

Hai sa vedem.
1. Satelitii din Logi Z2300 au un power rating de 17 VA ceea ce se traduce empiric intr-o putere maxima disipata de ~20 W RMS in niciun caz 40.
2. In momentul in care ai inseriat cele doua difuzoare genius, intr-adevar impedanta a crescuta la ~8ohm. iar puterea maxima disipata de difuzoarele Genius nu se calculeaza, sub nicio forma ca fiind 15+15 W = 30.
3. Satelitii Z2300 sunt ganditi sa raspunda in frecventa cam de unde taie filtrul din subwoofer. Adica filtrul, spre exemplu, taie semnalul catre sateliti de la 120 hz. Difuzoarele de la Genius ar trebui, in teorie, sa fie capabile sa reproduca acelasi spectru de frecvente >120 hz. Daca acest lucru nu se intampla, sunetul va fi unul 'prost', asa cum il desemnezi si tu.
4. In masura in care amplificatorul din Z2300 conduce 2 sateliti cu impedanta 8ohm fata de impedanta nominala de iesire de 4 ohm, sunetul, iarasi, va fi unul nereusit, mai ales la volum ridicat unde difuzoarele vor distorsiona puternic datorita puterii insuficiente din amplificator.
5. Sper ca te-au lamurit cat de cat explicatiile astea. Sfatul meu este sa renunti la improvizatia asta si sa repari, pe cat posibil, satelitii din Z2300. Daca acest lucru nu este posibil, incearca sa ii inlocuiesti cu 2 difuzoare full-range 4ohm, power rating >20 W RMS. Nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta filtrului, acesta este incorporat in amplificator.

*. Am plecat de la premisa ca ai legat cele doua difuzoare / canal in serie. Daca ai legat difuzoarele in paralel (+ la + si - la -, cele 4 fire bagate in bornele sub-ului) impedanta a scazut de la 4ohm/canal la 2 ohm/canal si ai destule sanse sa arzi difzuoarele cat si amplificatorul.

#18
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007

 hubbabub1601, on Oct 3 2008, 10:36, said:

Dupa multe chinuri in incercarea de a deslusi ceva din limbajul asta de mirc, am inteles ca:
1. ai stricat un satelit din sistemul Z2300 si te-ai gandit sa-i inlocuiesti pe amandoi cu cate 2 sateliti inseriati dintr-un Genius HF5xxx.
2. ai calculat cum ca cei '40 W RMS'/canal pe care amplificatorul din Logi Z2300 nu au cum sa afecteze functionarea inseriata a doua dif-uri genius 15W.
3. rezultatul este unul nereusit, 'se aude' prost.

Hai sa vedem.
1. Satelitii din Logi Z2300 au un power rating de 17 VA ceea ce se traduce empiric intr-o putere maxima disipata de ~20 W RMS in niciun caz 40.
2. In momentul in care ai inseriat cele doua difuzoare genius, intr-adevar impedanta a crescuta la ~8ohm. iar puterea maxima disipata de difuzoarele Genius nu se calculeaza, sub nicio forma ca fiind 15+15 W = 30.
3. Satelitii Z2300 sunt ganditi sa raspunda in frecventa cam de unde taie filtrul din subwoofer. Adica filtrul, spre exemplu, taie semnalul catre sateliti de la 120 hz. Difuzoarele de la Genius ar trebui, in teorie, sa fie capabile sa reproduca acelasi spectru de frecvente >120 hz. Daca acest lucru nu se intampla, sunetul va fi unul 'prost', asa cum il desemnezi si tu.
4. In masura in care amplificatorul din Z2300 conduce 2 sateliti cu impedanta 8ohm fata de impedanta nominala de iesire de 4 ohm, sunetul, iarasi, va fi unul nereusit, mai ales la volum ridicat unde difuzoarele vor distorsiona puternic datorita puterii insuficiente din amplificator.
5. Sper ca te-au lamurit cat de cat explicatiile astea. Sfatul meu este sa renunti la improvizatia asta si sa repari, pe cat posibil, satelitii din Z2300. Daca acest lucru nu este posibil, incearca sa ii inlocuiesti cu 2 difuzoare full-range 4ohm, power rating >20 W RMS. Nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta filtrului, acesta este incorporat in amplificator.

*. Am plecat de la premisa ca ai legat cele doua difuzoare / canal in serie. Daca ai legat difuzoarele in paralel (+ la + si - la -, cele 4 fire bagate in bornele sub-ului) impedanta a scazut de la 4ohm/canal la 2 ohm/canal si ai destule sanse sa arzi difzuoarele cat si amplificatorul.
Scuze de exprimare.Am scris la o ora cam tarzie :P si eram si cam agitat.Am deschis un satelit genius si are 8 ohm,lafel ca si cel logitech.Deci sa inteleg ca nu este bine deloc faptul ca am legat pe un canal 2 sateliti de 8 ohm in parelel si pe celalalt canal alti 2:(.Am avut impresia ca fiind mici(15W)si punandu-i in parelel va trage din puterea amplifului cat de cat aproape de vechiul satelit.Deci punandu-le in paralel se dubleaza ohmii :-? bine de stiut.Dar daca las cate un satelit/canal este ok ?Chiar daca este mai mic... las din pc la jumate volumul si gata..asta e.macar sa ma tina pana cand iau niste sateliti Magnat
    * boxe bookshelf, 2 cai
    * putere RMS: 50W
    * putere Max: 100W
    * impedanta: 4-8 ohmi
    * sensibilitate (1W/1m): 89dB
    * raspuns in frecventa: 45Hz - 32KHz
    * frecventa crossover: 4000Hz
    * tip incinta: bass-reflex
    * diametru woofer: 11cm
    * dimensiuni: 145mm x 235mm x 200mm
    * culori disponibile: cherry, black, beech, silver
    * pachetul contine o bucata
Credeti ca sunt buni ?voi mai avea vreun fel de probleme cu astia?Pot sa ii consider ca fiind sateliti "la fix" ? Multumesc mult si sper sa ma intorc cu vesti bune si sa pot spune dupa atata timp de cautari a unor raspunsuri lamuritoare"Logitech z2300 :Case closed!"Multumesc frumos pentru raspuns!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate