Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Ciment pe masina

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
UPDATE:
Intre timp am fost la Service-ul Citroen (ATS), si au reusit mesterii sa dea jos tot cimentul cu niste substante gasite pe acolo :rolleyes: . Problema este ca au ramas zgarieturi evidente pe parbriz, capota, plafon etc. <_<
Am fost din nou la constatator sa-i arat ca nu-i nici vorba de coroziune ci zgarieturi.
Mi-a fost facuta constatarea cu mentiunea ca nu vor da accept de plata decat daca va fi "completata in intregime" dovada de la politie. Adica: exact locurile unde a fost lovita masina cu ciment (partile componente ale masinii, eventual copiate de pe constatarea celor de asigurari) si locul exact unde s-a intamplat (strada, numarul si numele firmei de constructii).
Pe dovada de la politie scrie: "materiale de constructii cazute pe masina" si "parcata la intersectia dintre strazile...".
Am fost azi la politie pentru completarea dovezii si cel de acolo mi-a spus ca nu e treaba lui sa constate unde este lovita masina ci a asiguratorului, ca el a scris "pe masina". Nici vorba sa copieze daunele de pe constatarea de la asig. pe dovada. A ramas sa astept sa vina procesele verbale si constatarile de la parchet ca sa vada exact ce a fost scris acolo. Tare mi-e teama ca nu sunt nici acolo specificate elementele avariate... :death:

Ce sa fac daca politia nu-mi scrie nimic pe dovada iar asiguratorul nu da accept de plata fara aceste completari?

#20
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
:bigeyed: super ciudat ! ce naiba aveau aia in ciment ? mie mi s-a intamplat acum 4 ani cu un Ford focus in timp ce ma aflam la scoala (unde se lucra ) am fost anuntat de un coleg de liceu ca masina mea e plina de ciment.....se sparsese o conducta dinaia cu care toarna aia ciment la etaj. Cand am ajuns jos masina mea era la fel ca a ta. La 2 min dupa ce am coborat vin 2 muncitori cu 2 galeti cica sa spele masina   :angry:  si  cu un burete , deci am avut noroc ca am coborat relativ repede ca mi-o faceau aia varza. Am dus-o la spalatorie  imediat mi-a inlaturat imediat petele de ciment  insa pe parbriz au ramas mici ciobituri care le observam doar eu.

Cat despre casco puteai sa te duci la asigurare sa le spui ce s-a intampalat si eventual firma respectiva si rezolvau ei ....adica te trimiteau la politie ,se deschidea un dosar de dauna care se incheia in 1 saptm maxim ,dupa care asigurarea recupera prejudiciul de la firma respectiva iar in o saptm aveai masina facuta fara a umbla la casco. :coolspeak:

Mi s-a mai intamplat cu o piatra aruncata in aripa de o pers handicapata (ulterior am aflat ca e handicapata) . Am vb cu politaiu de cartier care auzise ce se intamplase si ca sa mai faca si el activitate a deschis un dosar de dauna. M-am dus la casco ca s-a dechis dosaru respectiv cu o fituica de la politie pt ca firma de asigurari urma sa recupereze prejudiciul de la persoana care facuse dauna, mi-am facut masina si intre timp s-a aflat ca pers era handicapata si nu raspunde pt fapte . Drept urmare cei de la Allianz au platit fara ami umbla la casco. :worthy:  :peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 20 September 2006 - 21:07.


#21
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
:w00t: Oh shit... nu vreau sa fac pe lupul moralist, insa cum ai putut sa-ti faci asigurare la o firma care nu lucreaza cu service-ul tau? :o

#22
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Nu am avut ocazia de a-mi alege firma de asigurari... Masina e luata pe firma si sefu a ales-o. Eu doar i-am zis ca vreau sa fie la un pret rezonabil.

Intre timp s-a rezolvat... intr-un fel. ATS-ul face treaba si cu un banal accept de plata din partea asiguratorului, deci nu trebuie sa scot bani din buzunar. Maine ma duc sa service sa arat constatarea si sa incep procedura de reparare.

#23
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 02.07.2004

View Postcosminnuss, on Aug 31 2006, 10:35, said:

Aseara ajung eu frumos acasa si caut loc de parcare. Nu gasesc decat undeva langa un santier. Zic merci si parchez acolo.
In aceasta dimineata mi-am gasit masina stropita toata cu ciment :o (glet, nu stiu ce e). Era inca putin moale si am zis sa fug la o spalatorie. Ma duc acolo si dupa ce se chinuie aia aproape o ora cu jetul de apa, verdict: "Nu se ia. Ne pare rau. Este din cauza adezivului. Si chiar daca s-ar lua cimentul tot ar ramane adezivul. Nu putem sa dam nici cu burete sau carpa caci o vom zgaria."
Ma duc la santier si vorbesc cu seful santierului. El nu prea are ce-mi face, decat sa puna baietii sa dea cu apa si burete. Ii zic "nu merci".:cursing:

Intrebarea este: Se poate rezolva ceva pe asigurarea Casco?!

Si mai traiesc aia de la santier?  :D

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postgeorge126, on Oct 25 2006, 19:24, said:

Si mai traiesc aia de la santier?  :D
Da ce trebuia sa le faca? Sa le stropeasca si el basculantele? Traiesc, desigur. Daca era intentionat , era o chestie dar se pare ca incidentul a survenit NEintentionat.Ce sa faca omu'? Sa se ia la bataie cu aia?Dupa cateva zile, poate chiar o gasea dusa la vale de tot...Are asigurare, i-o fac aia.Normal si santierul ar trebui sa aibe o asigurare pentru daune ce le poate provoca beneficiarilor sau tertilor.Nu e cazul in RO.

Edited by sanddy1964, 26 October 2006 - 08:16.


#25
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Nu sunt obligati sa aiba asigurare civila pentru daunele provocate tertilor. Normal ca nu aveam ce sa le fac.

Mai departe se descurca politia si asiguratorul. Nu trebuie sa umblu eu pentru recuperarea daunei.

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Cind se toarna ciment se stropeste in jur, n-ai ce face! La serviciu patim de citeva luni, avind 2 cladiri in constructie alaturi. Daca se intimpla, singura solutie este spalarea imediata. Pina acum am patit-o de peste 10 ori cu diverse masini si s-a rezolvat de fiecare data spalindu-se pina sa se usuce cimentul. Dar de obicei suntem anuntati cind se toarna, sa evitam sa parcam in zona.

#27
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Ei ar trebui sa protejeze cu garduri, plase si panze. (nu e cazul la noi)
Daca cade o caramida sau o galeata cu ciment in capul cuiva!? Nu raspunde nimeni?!

#28
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcosminnuss, on Oct 26 2006, 11:15, said:

Ei ar trebui sa protejeze cu garduri, plase si panze. (nu e cazul la noi)
Daca cade o caramida sau o galeata cu ciment in capul cuiva!? Nu raspunde nimeni?!

Orice firma serioasa ar trebui sa:
Imprejmuiasca de asa maniera incat sa nu afecteze perimetrul care nu este destinat organizarii de santier.
Sa efectueze transporturile numai cu mij;oace care nu produc deversari accidentale de fluide.
Sa aibe asigurare pt muncitorii care lucreaza acolo si pentru utilajele lor (macarale, ap de sudura,etc) cat si pentru materialele folosite si chiar managerii de acolo sa fie asigurati pt ceea ce ar putea face /superviza PROST si care ar creea daune beneficiarului :puke: .
Sa aibe asigurare pt pagube provocate (beneficiarului direct si tertilor), datorate proastei proiectari sau executii -CAZUL CU PRICINA.De acolo o sa-si ia banu' si Comp de Asigurari, probabil.
Probabil ca dirigintele de santier se gandea cum sa nu i se fure materiale de pe santier si a omis sa vada ce se intampla cu masinile parcate langa santier.Oricum,,sa treca camioane si sa se invarta macarale pe acolo si sa lasi masina, e un act de curaj,..
E si vina primariei si chiar a politiei ca-i lasa asa, sa faca santiere fara sa aiba semne clare de delimitare a spatiului pe care au autorizatie de constructie si fara semne de oprire interzisa , etc

Edited by sanddy1964, 26 October 2006 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate