Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?
 Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...
 Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 

Renault Megane II

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Multi au criticat "ratzushka cea urata" de la Renault, adica Renault Megane II hatchback...

Ia priviti ce va iesi in curand pe piata.

Daca si astea vor avea preturi de baza sub 13.000 EUR, vom asista la o "invazie" Renault...

Attached Files



#2
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Daca tot nu ziceti nimic... poate aveti nevoie de un "stimulent"...

[ http://www.renault.com/img/gamme/images/berline4p2_ext3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau de mai multe ....  :OK:

[ http://www.renault.com/img/gamme/images/break2_ext5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.renault.com/img/gamme/images/break2_ext10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Mie imi place foarte mult masinutza. Mi se pare absolut superb botul, dar spatele  mi s-a parut ca sufera un pic, asa cum suferea si vechiul Megane. De parca obosisera oamenii (si nu ma refer la geamul cu forma si pozitie ciudata dar mai ales la stopuri).
Dar din ce poze vad aici, se pare ca berlina este absolut superba. De abia astept sa o vad live cu arata... Ca sunt sigur ca o sa fie vaduta destul de bine la noi...

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Si un alt aspect, deloc de neglijat. Iata de ce a luat Megane-ul cele 5 stele NCAP:

[ http://www.euroncap.com/images/results/small_family_cars/car_146_2002/megane_2002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

comparativ cu, sa zicem, un Nissan Almera:

[ http://www.euroncap.com/images/results/small_family_cars/nissan_almera_1999/nissan_almera_1999.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
adysoft

adysoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2003
cele doua modele de mai sus sint intr-adevar foarte reusite !
ca design modelul care imi place mie este Meganul coupe !

#6
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Aveti vreo idee unde se gasesc niste poze la o rezolutie mai decenta ale Megane-ului II berlina? Ca pe site-ul lor e o bataie de joc... Parca sunt iconitze :)

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

Originally posted by Ares
Aveti vreo idee unde se gasesc niste poze la o rezolutie mai decenta ale Megane-ului II berlina? Ca pe site-ul lor e o bataie de joc... Parca sunt iconitze :)

Tipic pentru Renault...

Hehehe... sa inteleg ca varianta Sport Saloon ti-a placut? Si mie...
Desi nici Sport Tourer nu e de lepadat... se pare ca are spatiu de depozitare chiar mai mare decat Laguna Estate!

Uite aici cateva poze, ceva mai mari, de la 2003 Barcelona Motor Show:

http://www.cardesign...ult-megane.html


P.S. Se pare ca cele doua modele vor fi disponibile in Ro dupa SIAB adica din octombrie...

#8
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Multzam mult de tot de link...
Dar ma intreb cand o sa inteleaga francezii astia cu ce se mananca internetul... Cand o sa aiba pe site-ul principal al firmei imagini mai mari, mov-uri 360grade, etc. Ca pe site-ul romanesc stiu ca am mai gasit niste chestii mai decente...
Oricum, arata foarte misto...

#9
steve

steve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.12.2001
Sunt superbe ambele variante. Si eu sunt curios de preturi. Anyway masinile arata atat de bine incat nu pot fii de neglijat nici la un pret putin ridicat .

#10
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
si mie imi plac foarte mult ambele variante.sunt reusite.renault s-a gandit foarte bine la forma lor. cred ca o sa fie la concurenta cu firmele mari de automobile (ma refer la aspectul pret/calitate )

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Eu sp[un doar atit: hatchback e urit tare!:(

#12
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Eu cred ca m-as sacrifica si cu un spate dintr-ala urat :) :)
Dar trebuie sa recunosc ca din ce am vazut berlina e super-misto.
Ba chiar incepe sa-mi scoata din cap masina preferata de la Renault - Laguna.
Cat despre break... Nu stiu de ce, dar niciodata nu mi-au placut masinile break. Daca la Renault, asta e situatia, mi se pare "macelarie" curata cand vad BMW si Mercedes break... duh... :)

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Cele doua modele, berlina si break, vor fi ansamblate in Turcia, la Bursa.
Deci pentru piese de schimb putem vorbi cu Hagi, cand vine in Ro sa aduca in geamantan vre-un pivot, injector, alea-alea :-)

Lasand gluma deoparte, faptul ca sunt ansamblate in Turcia nu cred ca reprezinta implicit un minus la calitate.

Mai degraba, putem spera ca turcii sa contribuie la un pret cat mai atractiv... vezi precedentul Clio...

#14
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Nu credeam sa iasa ceva decent din mostenirea de trista amintire VelSatis - Avantime, dar asteia mici i se potriveste designul. Imi place si spatele de la hatchback, imi place si break-ul (aduce cu Laguna 2 - yeah baby). Nu-mi place berlina, pare lejer la misto (cam ca Clio Symbol), dar astept s-o vad in realitate inainte sa dau cu toporul. Per ansamblu nu-i rau.
O chestie m-a frapat: par mult mai mici decat cele vechi! (desi probabil e o iluzie) Cel putin asta mititica nu arata mai mare decat un Clio. Ma gandesc si la break-ul vechi care era o masina destul de lunga... asta nou e ca un pui de Laguna 2.

#15
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 13.03.2003
RedGuy este doar o impresie. Este cu aproximativ 25 cm mai scurta decat un Passat cocosat.

#16
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Stiu, nu vroiam sa zic decat ca lasa alta impresie. Am vazut ieri una exact langa un Clio: e vizibil mai mare, dar in toate directiile, ca si cum i-ar fi dat Proportional Scale :)

#17
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Din surse neoficiale, se pare ca un Megane II Sport Saloon (berlina) va costa aprox 14.700 EUR pret TTI. Adica taxe si TVA incluse.

Motorizare: 1.5 dCi (80 CP)
Model Pack Authentique:
- ABS cu EBD si Asistenta la Franare de Urgenta;
- Aprindere automata a luminilor de avarie la franare brusca;
- 2 airbaguri frontale cu deschidere adaptiva, sofer + pasager ;
- 2 airbaguri protectie zona cutiei toracice;
- 4 airbaguri laterale, fata+spate;
- 4 centuri de siguranta cu prindere in trei puncte, pretensionare duala si limitatoare;
- adaptoare Isofix pentru locul din dreapta soferului, si pentru cele doua locuri laterale spate;
- Directie asistata;
- Protectie Renault Anti-Intruder;
- Volan ajustabil;
- Imobilizator electronic codat;
- Computer de bord;
- Indicator temperatura exterioara;
- Functie "Guide me home";
- Geamuri electrice fata cu deschidere "one-touch";
- Faruri dublu optice;
- Aer conditionat
- Torpedou cu refrigerare;
- etc, etc, etc...

Iata ce as vrea sa-mi aduca Mos Craciun... ;-)

#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
A aparut oficial si in Romania!!!
http://www.renault.r...=17&mot=76&ds=y

12.000 EUR pret CIP! Super!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate