Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Road-Trip

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Inspirat de topicul lui Shobi cu TFG-ul deschid si eu un thread. Criticile, ca de obicei, sunt binevenite.

Partea I: Curtea de Arges-Vidraru

La Curtea de Arges, manastirea era in renovare, iar lumina puternica a soarelui nu incuraja deloc fotografia:

1: Attached File  curtea_de_arges.jpg   85.92K   23 downloads; 2: Attached File  curtea_de_arges2.jpg   110.02K   20 downloads

Urcarea catre Cetatea Poenari, desi extenuanta pentru un soarece de birou ca mine, a meritat din plin (1400 de trepte... that's what they say :) );

Privelistea de sus este incredibila; Regret doar faptul ca pozele nu sunt pe masura...

3: Attached File  cetatea_poenari.jpg   170.54K   61 downloads 4: Attached File  vedere_din_cetatea_poenari.jpg   123.97K   60 downloads 5: Attached File  vedere_din_cetatea_poenari2.jpg   117.4K   49 downloads

Vidraru:

Desi am mai trecut odata cand eram mic pe Transfagarasani, acum este prima oara cand m-am oprit la baraj. Impresionant!:

6: Attached File  barajul_vidraru.jpg   120.28K   56 downloads; 7: Attached File  lacul_vidraru.jpg   74.29K   66 downloads; 8: Attached File  iron_man.jpg   47.76K   52 downloads

Urmeaza Partea a II-a, Zona Balea... in curand

#2
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
vezi ca faci exces de gradualul ala (care banuiesc ca e din PS). unele ar mai merge saturate. la ultima ai un flare ... alt unghi

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Gradualul nu este din PS dar a fost prima oara cand l-am folosit efectiv, poate d'aia exagerarea :)

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu banuiam ca e destul de simplu sa folosesti un gradual ... se pare ca m-am inselat.
anyway ... exerseaza cu el ca face minuni

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
din pacate, filtrul a cam stricat un pic din poze :(

ps: tu erai tipu cu nikonu la gat de la balea... ieri ? (mai erai cu un tip ... era la gat cu o sapuniera)

un sfat, privind peisajele ... lucru pe care l-am invatat si eu dintr-un tutorial si zic ca am reusit sa il insusesc ...

foloseste-te de vegetatie si de obiectele din prim plan pentru a forma un fel de rama catre background, baga diafragma mica si focuseaza pe infinit ;)

pozele nu sunt rele, dar se putea mai mult ... pacat ca e folosit un pic ciudat gradualul :(

#6
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Sambata a fost ultima zi cand am fost la Balea; deci n-aveam cum sa fiu tipu cu Nikonu :) Multumesc pt tipuri; O sa le iau in considerare pe viitor.

Partea a II-a

Intre Vidraru si Piscul Negru soseaua este destul de proasta, dar nu cu mult mai proasta decat autostrada A1.
Dar odata ce am trecut de Piscul Negru, se schimba total si peisajul si soseaua. O adevarata placere sa conduci pe acolo:

9: Attached File  transfagarasani.jpg   83.54K   42 downloads 10: Attached File  transfagarasani2.jpg   95.09K   36 downloads 11: Attached File  transfagarasani3.jpg   79.36K   37 downloads 12: Attached File  cascada.jpg   124.06K   28 downloads

Dupa ce am iesit din tunel parca am ajuns pe alta lume. O atmosfera rece, cetoasa si totusi incredibil de spectaculoasa:

13: Attached File  balea_lac.jpg   33.37K   34 downloads 14: Attached File  balea_lac2.jpg   27.81K   47 downloads 15: Attached File  transfagarasani_vedere_part.jpg   74.84K   31 downloads  

Din pacate ziua a fost scurtata de venirea ploii, asa ca ne-am retras mai jos la Piscul Negru, unde faceam experimente cu paraiase si timpi de expunere mari:

16: Attached File  paraias_piscu_negru.jpg   122.11K   36 downloads 17: Attached File  mina_abandonata.jpg   135.93K   46 downloads

Din pacate, filtrul ND mi-a bagat un color cast urat... (Note to self: Need more practice with ND-s!!!)

Urmatoarea zi a plouat :(

18: Attached File  a_si_plouat.jpg   62.91K   41 downloads

Parca desprinsa din legile lui Murphy, in ziua plecarii am avut parte de o vreme superba, tocmai buna de catarat pe munti...

19: Attached File  contempland_privelistea.jpg   82.88K   43 downloads 20: Attached File  ultimul_petec_de_zapada.jpg   113.36K   46 downloads 21: Attached File  transfagarasani_pe_vreme_bu.jpg   100.56K   45 downloads

Urmeaza Partea a III-a (ultima si scapati :P ): Sibiu

#7
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
mult mai buna a doua serie ... bravo

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdeejay86, on Aug 15 2006, 01:36, said:

mult mai buna a doua serie ... bravo
subscriu ... insa tot se vede ca nd-ul a cam stricat unele poze :(

asta e, poate data viitoare organizam o iesire softpedia pe acolo (ca tot nu se mai organizeaza de cand s-a mutat gasca cu forumul) si vedem ce iese :D

#9
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Multumesc.

Puteti sa-mi dati un exemplu concret, din a doua serie, unde exact "a stricat" filtrul ND poza ?

#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Din prima serie, imi place cel mai mult penultima, iar in a doua, sunt cateva imagini bune, dar ce e cu tenta aia de magenta. Flare? (se vede cel mai bine in poza cu tunelul si apa)

#11
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Tenta aia de mangenta e indusa de un filtru ND; In mod normal nu se intampla, dar mi-a aparut in cateva poze si n-am reusit sa-mi dau seama exact de ce :( Banuiesc ca e ceva legat de pozitia soarelui. Am corectat-o cat de bine am putut in PS, dar tot se mai vede.

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
si mie mi se pare ca este un flare care proababil a aparut din cauza expunerii mai lungi posibila cu ND-ul (nu ai parasolar?). Am incercat o prelucrare (sper ca nu te superi) printr-o desaturare graduala pe rosu in partea de sus. Eu zic ca arata ceva mai bine.
Attached File  mina_abandonata.jpg   169.3K   28 downloads
edit: ar mai intra si alte prelucrari dar eu am vrut sa evidentiez scoaterea flare-ului ... poate tot niste H&S si curves locale.

Edited by deejay86, 15 August 2006 - 12:01.


#13
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Mda, cred c-o sa-mi iau si un parasolar, dar sa vad mai intai cum se intelege cu sistemul Cokin...

Mersi pt prelucrare; arata mult mai bine; singura observatie este ca s-a pierdut culoarea intrarii metalice, care este intr-adevar destul de rosiatica; Dar banuiesc ca cu niste masti + un pic de rabdare se rezolva :)

Partea a III-a

Pe drumul de intoarcere am zis ca ar fi o idee buna sa facem o oprire prin Sibiu; in fond era vorba de o abatere de numai 20 KM (varianta de retur pe Valea Oltului):

22: Attached File  biserica_sibiu1.jpg   125.91K   24 downloads 23: Attached File  biserica_sibiu1.jpg   125.91K   24 downloads

O catedrala foarte faina:

24: Attached File  catedrala.jpg   90.88K   24 downloads 25: Attached File  catedrala_interior.jpg   89.86K   12 downloads

26: Attached File  catedrala_interior2.jpg   63.21K   18 downloads

Am reusit sa fac doar o poza in cripta pt ca a venit repede un individ sa ma anunte (politicos, ce-i drept) ca n-am voie sa fac poze... Cat urasc chestia asta  :cursing:

27: Attached File  catedrala_interior_cripta.jpg   74.38K   20 downloads

Cu 50-ul prin oras:
28: Attached File  sibiul_vechi.jpg   150.1K   20 downloads 29: Attached File  turn_cu_ceas.jpg   79.87K   15 downloads 30: Attached File  mecanism_ceas_turn_sibiu.jpg   50.45K   17 downloads 31: Attached File  cele_doua_turnuri.jpg   74.6K   13 downloads


32: Attached File  piata_mare_mica_.jpg   120.87K   20 downloads 33: Attached File  copil_in_piata.jpg   122.94K   19 downloads 34: Attached File  intrare_frumos_decorata.jpg   116.98K   14 downloads

Sunt ferm convins ca dupa ce or sa se termine lucrarile de abilitare, centrul vechi al orasului o sa arate superb, deja parca nu mai esti in .ro. Sibiul merita cu siguranta vizitat ceva mai mult de doua ore. Sunt convins ca voi mai reveni.

35: Attached File  sibiu.jpg   125.88K   29 downloads 36: Attached File  biserica2_sibiu.jpg   93.74K   19 downloads 37: Attached File  printre_gratii.jpg   77.07K   28 downloads 38: Attached File  piata_sibiu.jpg   96.49K   22 downloads

Well.. That's All Folks! Multumesc pt rabdare! :)

Edited by Pac_Man, 15 August 2006 - 12:49.


#14
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
din nou atentie la gradual ... la 23 si 24 se vede destul de artificial pe cladire. tot seria 2 imi place cel mai mult (cred ca ai ochiul mai bun pentru peisaj).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate