Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

de ce sa fi sau sa nu fi mandru ca esti roman

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
144 răspunsuri în acest subiect

#109
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by mf
Va recomand sa cititi articolul lui Andrei Plesu intitulat "Mandria de a fi roman " aparut in Jurnalul National de azi, 12 feb 2004.

Este si on-line la
http://www.jurnalul....rticle&sid=572



Am senzatia ca acest individ (Plesu) :) este "abonat" la softpedia forum a venit aici si dupa ce a citit postul meu s-a inspirat, a dezvoltat ideea si si-a scris articolul... :)

Nu-i asa ca acum am postat/comentat ca un Burvi adevarat? :D

#110
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 22.08.2003
ma intreb ce este rau in faptul ca te simti mandru ca unii co-nationali ai tai au realizari extraordinare

ma mai intreb daca asta e mai nasol decat sa spui "nene neamu asta al meueste un neam de rahat, si imi e rusine ca fac parte din el"

pana la urma despre ce realizari vorbim ?

pentru nadia challenge-ul era gimnastica

a fost nr 1

pt echipa de fotbal challange-ul era confruntarea in domeniu cu reprezentantele altor tarii

au fost intre primii

pentru fiecare challange-ul este sa fim oameni, sa traim mai bine, sa ne transformam in bine

asta nu se mediatizeaza, nu scriu ziarele, nu te da la TV

asta ramane doar pt tine

poate ca e vorba de fapt despre mandria de a traii in pielea ta

daca te simti bine in ea atunci esti mandru si mergi cu fruntea sus, Romana sau Taliban, nu conteaza...

daca nu iti gasesti scuze

si sa nu confundam starea reala de a fi impacat cu tine si de a te simtii bine in pielea ta cu situatia in care iti propui sa te simti bine ...

#111
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 495
  • Înscris: 17.04.2003
e vorba de realizari colective si de realizari personale.
pe partea de realizari personale romanii sunt foarte buni, exemplul Nadiei fiind edificator.
pe partea realizarilor colective insa romanii sunt niste permanenti looseri. (romanii nu stiu sa lucreze in echipa si atunci cand o fac se sicaneaza permanent.) realizarile echipei nationale de fotbal nu justifica importanta acordata fotbalului. (in Franta rugby-ul e mai popular decat fotbalul si tot au castigat campionatul mondial.)

ma simt bine atunci cand vad cate un roman care a reusit sa-si depaseasca conditia (de roman), dar stiu ca succesul lui se datoreaza muncii sale (si eventual familiei lui). stiu ca in afara de fondul genetic natia asta nu i-a pus decat capcane si mine antipersonal in fata injurandu-l printre dinti daca a reusit sa treaca de toate si sa se realizeze in vest.
sunt multumit de fondul genetic pe care mi l-a acordat natia asta. (bine ca nu m-am nascut prin Africa sau prin America de Sud ca atunci nu aveam absolut nici un lucru de care sa fiu multumit.)
cam astea sunt singurele motive de a fi mandru ca sunt roman si nici una nu prea are legatura cu Romania privita dpdv comunitar. natiunea romana e formata din personalitati disparate fara legatura necesara unei natiuni. (uneori cred ca UE se apropie mai mult de conceptul de natiune decat Romania.)

am urmarit thread-ul de la inceput in incercarea de a-mi schimba opinia initiala, dar in final a iesit tot cu minus.
nu sunt mandru ca sunt roman.

#112
Faust

Faust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 10.02.2004
Sunt mandru ca sunt roman din urmatoarele motive:
tara mea e cea mai frumoasa tara din lume :drac:
tara mea are cele mai bengoase bogatii naturale din lume :drac:
tara mea creaza cele mai multe oportunitati pentru tineri decat orice alta tara din lume :drac:
tara mea e magnifica in mizeria in care se scalda :drac:
in tara mea un copil creste intr-o luna cat un altul din restul lumii intr-un an(trebuie sa creasca r/d pentru a castiga si el niste bani...nu sa stea pe alocatia acordata cu atata bunavointa de statul roman)  :drac:
in tara mea nu se gandeste ci se munceste :drac:
in tara mea se produc multe lucruri minunate de care nu are nevoie nimeni :drac:
in tara mea nimeni nu fura...doar iau "imprumuturi nerambursabile" :drac:
in tara mea exista multi oameni care zic ca "imprumutul nerambursabil" e ok daca e din patrimoniul statului :drac:
in tara mea, etc... :drac: (lista poate continua la nesfarsit) :drac:

in concluzie de ce sa nu fiu mandru ca sunt cetatean al celei "mai mirobolante" tari din lume? :drac:

#113
Oarecare

Oarecare

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 27.02.2004
Putem fi mandri ca suntem romani in noi insine. Din pacate nu putem sa impartasim asta si altora fara sa fim priviti cu neincredere, atata timp cat nu avem bogatia si forta necesare pentru a ne face cunoscuti si apreciati.

Toate succesele si chiar marile valori sunt uitate repede daca nu sunt sustinute de prosperitate. Pe nimeni nu intereseaza "cat pot fi de dotati unii care traiesc cu 100 de euro pe luna".

Daca Traian Vuia deja nu mai exista in enciclopediile aviatiei, pentru Nadia Comaneci sau Ilie Nastase trecerea sub valul uitarii nu e decat o chestie de timp. Daca s-a uitat ca Menuhin a fost elevul lui Enescu sau ca Ionesco a fost Ionescu candva, am putea spune ca acestea sunt informatii care oricum sunt detinute numai de o elita. De fapt, nici un strain de instruire medie nu isi incarca mintea cu informatii care nu sunt CONSIDERATE strict necesare pentru cultura lui generala, nu ca nu ar merita de fapt sa fie cunoscute, exact asa cum cei mai multi dintre noi nu sunt toba de cultura africana. Asa ca, sa fim mandri si sa asteptam cu incredere ziua in care un succes romanesc nu va mai fi privit ca o exceptie. Pana atunci, bunii romani care isi apara cu curaj natia in fata zeflemelilor rautacioase ale celor de aiurea sa se astepte in continuare la ironie si neincredere.

#114
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
Ba io-s mandru ca-s roman: http://norr.go.ro . Ca noi pe plan cultural suntem cu mult peste alte popoare. Problema e ca nu stim noi sa ne cultivam valorile si le dam uitarii. In ce priveste problema financiara nu suntem noi de vina ca de-a lungul timpului nu ne-am putut dezvolta fiind sub ocupatie sau in razboaie. Cine e astazi mare a si furat de la cei mici... vezi coloniile din Orient. Asa ca...

Aah apropo uite aici un articol foarte interesant despre despre identitatea noastra: http://norr.go.ro/desprenor.html

#115
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001
tu sigur nu esti din PRM?

chiar nu vrei sa intelegi un lucru atat de simplu cum ca a fi roman nu este o calitate, ci un lucru normal, asa te nasti nu castigi un premiu cum ca ai fi roman, ca si cum ai fi barbat sau femeie.
doar toapele alea de la TV (de nspee mii de ori femeie) pot spune ca sunt mandre ca sunt femei.

faptul ca Vlaicu, Eminescu, etc au fost un genii la vremea lor nu este in nici un fel datorat tie (deci nu prea ai de ce sa fii mandru) si poate nici macar contemporanilor lor, ba am putea spune ca din contra.

#116
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
Nu sunt PRM, Tarz, dar nu am inteles ce vrei sa zici. Asta am spus i eu ca te nasti roman si nu poti fi altceva decat ceea ce esti. De aia te-am trimis la Ce spune NOR, dar pesemne ca n-ai avut rabdare sa cetesti...

#117
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by jotte_ct
Am senzatia ca acest individ (Plesu) :) este "abonat" la softpedia forum a venit aici si dupa ce a citit postul meu s-a inspirat, a dezvoltat ideea si si-a scris articolul... :)


Jotte_ct mersi pentru articol.Excelent!
Asta mi-a placut :

" Nea Ghita il aplauda pe Ilie Nastase, ca pe un delegat al competentei proprii. Ilie nu e decat prelungirea pe teren a lui nea Ghita, instrumentul lui de lupta, mana lui dreapta. Romanul e cand Hagi, cand Nadia Comaneci, cand Tiriac, cand Brancusi, cand Mircea Eliade. Epuizat de atatea performante, el adoarme, in cele din urma, obosit, dar mandru."

#118
Faust

Faust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 10.02.2004
Ca si o continuare la ce spuneam mai sus: ieri mi-am bagat preavizul si sper ca peste maxim o luna sa scriu pe forumul asta din UK. Ma duc sa fiu mandru ca-s roman printre englezi  :cya:  :cya:  :cya:

#119
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002
...si totusi, cu ce ne putem mandri? Realizari curente, dar si in istorie....ca eu nu prea vad. Sincer...si nu veniti cu dume de genu...suntem veseli, suntem ospitalieri, ca astea sunt chestii normale. Fiecare popor o spune...

:cya:

#120
Faust

Faust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 10.02.2004
man eu cred ca ne putem mandri cu multe lucruri...e drept ca nu-s specifice in mod deoosebit poporului nostru...multe "calitati" de-astea le au si Cuba, Corea de Nord, Vietnam, ca sa nu mai zic de aprox. 90% din tarile africane prietene traditionale ale Romaniei  :drac:  :drac:  
Daca vrei sa vezi de ce-s mandru eu ca sunt roman citeste postul pe care l-am pus mai demult...

#121
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
ba de cesunteti slabi? Ne putem mandri prin cultura si spiritualitate. V-a dat prin cap asta? Eu am intalnit la Jean Meyendorf si Elia Citerio comentarii elogioase la adresa Romaniei ca: Centrul cultural al Europei (1400-1500, Unul din marile centre culturale ale Europei (perioada inerbelica), sa.
Un alt neamt supne ca numai poporul roman, singur dintre toate poate reface maretia imperiului bizantin....

Astea nu va da de gandit ?

#122
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.249
  • Înscris: 12.10.2002
daca ati vedea acordeonistii din metroul din paris vorbind romaneste ati mai fi mandri ca sunteti romani?

daca ati vedea pe un boschetar jegos cantand in metrou (tot in paris) o melodie in care apare de multe ori cuvantul romania, ati fi mandri ca sunteti romani?

#123
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.055
  • Înscris: 09.04.2002
zuppy,
Boschetarii aia nu au nimic de-a face cu poporul roman.
Singurul lucru comun, este ca au trecut prin Romania, in lunga lor calatorie nomada.

Dar daca unii se identifica cu ei... treaba lor.

Iar mindria de a fi roman nu are de-a face cu ce spun altii.

#124
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 495
  • Înscris: 17.04.2003
@burvi2001
daca occidentalii ii identifica pe tigani cu romanii si invers, atunci romanii care respecta si adera la valorile occidentale ajung sa gandeasca la fel. urmare a acestui rationament acesti ex-romani nu se identifica cu ei (asa cum in mod gresit crezi tu) ci se dezic de ei. se dezic de tigani, de romani, de tot rahatul asta (desi initial scoala comunista ne-a invata ca tara asta are forma de buchet de flori) numit Romania.
poate ca daca ne-ar fi facut tigani niste africani sau sud-americani m-ar fi durut undeva, dar nu o spun acestia.
am citit ieri (cred) o stire despre un kenyan care nu se spalase de vreo zece ani. cu toate ca ceilalti oameni din satul lui ii spuneau ca pute ca naiba el le raspundea ca e mandru de mirosul lui deosebit. pana la urma l-au spalat cu forta. mai bine zis i-au spalat mizeria exterioara, caci in mintea lui individul probabil inca mai crede ca mirosul lui era "deosebit"
vad ca Europa ne spala cu forta, dar ma intreb daca o va face numai de forma ca sa arate bine la poza sau va face mai mult.
zici ca boschetarii aia nu au nimic de-a face cu Romania. care crezi tu ca este Romania? Romania celor cativa oameni care inca mai au capul pe umeri si nu au innebunit de tot, Romania celor multi si prosti (cu duhul) care habar nu au pe ce lume traiesc si voteaza cum bate vantul cand isi fac nevoile, sau romania coloratilor un alt exemplu de victorie a haosului in fata ordinii.
eu unul nu mai stiu care e Romania si drept sa spun incepe nici sa nu-mi mai pese.
ce mai conteaza care e Romania.
peste vreo 50 de ani (ma rog cel putin pt. cei care o sa mai traiasca pana atunci) o sa vedem daca Romania e in EuroAmerica, tara tuturor posibilitatilor, sau in Barbaria, tara tuturor imposibilitatilor.

#125
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
hei, amice neamul roman nu sta in niste boschetari. de asemenea nu poti judeca un neam intreg prin ceea ce este in prezent!

ca sa te poti pronunta intr-o asemenea chestiune trebuie sa citesti si cum au scris altii despre noi, romanii.

#126
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
bluegost, din pacate trebuie sa-ti dau dreptate

dar sa nu uitm un lucru fratilor: daca renuntam la valorile noastre romanesti, atunci nu mai putem vorbi de Romania, sau de neamul romanilor. adica vom fi morti!
http://norr.go.ro/desprenor.html

--- "poate ca daca ne-ar fi facut tigani niste africani sau sud-americani m-ar fi durut undeva"

N-avea grija ca si sud-americanii sunt tot un fel de tigani; ca si spaniolii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate