Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Se mai fac carti de munca ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
OBA

OBA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.06.2004
De la firma care urmeaza sa ma angajez mi s-a spus ca nu se mai fac carti de munca(eu nu am carte de munca), doar contract sau ceva de genul asta.
Este adevarat?
Ce avantaj sau dezavantaj e ca nu se mai fac carti de munca?
Mersi.

Edited by OBA, 12 August 2006 - 14:58.


#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Cat de nesimtiti pot fi.
Cum sa nu se faca carti de munca? -_-
Munceste asa doua saptamani si apoi trimite-le o anonima la ITM, sa vina sa verifice.  ;)

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, se fac...si-r sa se faca intotdeauna, numai ca la un moment dat voi fi gen CI sau permis...
idea e ca are voie sa te tina cu contrat de munca pe o perioada determinata dupa care oate alege sa-ti faca si cartea demunca sau sa te concedieze daca nu le convine prestatia.
asa ca degeaba scrii la ITM pentru ca, am impresia ca 3 luni te poate tine pe cntract bine mersi
mai bine o lamuresti cu seful intai
si daca intr-adevar spune ca DELOC nu se mai fac carti de munca, merge s-o pui de-o 'anonima'

#4
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Are voie sa te tina fara carte de munca doar 10 zile(un fel de proba), urmind ca ulterior sa iti puna la vechime si zilele astea.
In concluzie , vor sa te abureasca.

#5
OBA

OBA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.06.2004

View Postortega, on Aug 12 2006, 18:42, said:

Are voie sa te tina fara carte de munca doar 10 zile(un fel de proba), urmind ca ulterior sa iti puna la vechime si zilele astea.
In concluzie , vor sa te abureasca.

Pai de ce crezi ca ar vrea sa ma abureasca ?
Ce avantaje ar putea avea ei sa nu-mi dea carte de munca ?

#6
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
1. La modul teoretic, cărţile de muncă dispar de la 1 ianuarie 2007. Să vedem dacă aşa se va întâmpla, nu ar fi prima dată când se răzgândesc.  Tot anunţă desfiinţarea carnetelor de când au apărut registrele angajaţilor, adică de vreo 3 ani. Este posibil ca la Camera de Muncă să nu se mai găsească carnete de muncă. Oricum, acestea se găseau destul de greu şi înainte.

2. Important este să existe contract de muncă înregistrat la ITM. Acesta se face în trei exemplare: unul la ITM, unul la angajat, unul la angajator. Toate trei exemplarele trebuie să aibe ştampila ITM şi a responsabilului de acolo.

3. De asemenea, este foarte important ca firma să plătească toate dările aferente salariilor şi să depună la timp declaraţii. Cunosc pe cineva care este angajat cu carte de muncă şi a avut surpriza să constate că una din firmele la care lucrase cu carte de muncă şi contract înregistrat la ITM nu depusese nici o declaraţie la Casa de pensii, astfel încât perioada respectivă nu a fost considerată stagiu de cotizare (şi persoana respectivă chiar avea mare nevoie de acel stagiu de cotizare). Surprize similare pot apărea şi la Sănătate (până acum nu se făceau verificări, dar conform noii legislaţii, la o internare sau la înscrierea la medicul de familie se fac verificări - sau, mă rog, se vor face în viitor, mai devreme sau mai târziu).

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostOBA, on Aug 12 2006, 20:11, said:

Pai de ce crezi ca ar vrea sa ma abureasca ?
Ce avantaje ar putea avea ei sa nu-mi dea carte de munca ?
:scratchchin: Glumesti sau esti serios?
esti serios   :roflmaofast:
Avantajul lor e ca nu platesc impozitele la stat pentru tine, iar dezavantajul tau e ca nu vei avea dreptul la somaj, dupa ce pleci de la ei, nu esti asigurat medical si nu ti se pune perioada asta ca vechime la pensie.
Cam multe dezavanteje pentru tine, nu?  :w00t:

Edited by ortega, 12 August 2006 - 22:13.


#8
Robert1987

Robert1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.07.2007
Buna,

eu lucrez din 2007 la o firma si spune sefu ca nu se mai gasesc carti de munca, azi lßam rugat sa vorbeasca din nou cu secretariatu sa vada daca gaseste sau nu, si eu as vrea carte de munca, ca nu imi convine sa fug mai tarziu de la o firma la alta pentru adevarintze prin care sa dovedesc vechimea s.m.d.

sper sa faca o carte de munca cum a mentionat cineva mai sus, de tip CI sau Permis, prin care merg oriunde cu ea si oameni doar sa introduca datele si totul ar fi deajuns.

e adevarat ca a fost o lege sa nu se mai faca carti de munca, doar adeverinte? sau ceva de genu??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate