Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

to blog or not to blog

- - - - -
  • Please log in to reply
456 replies to this topic

#37
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
o alta versiune AICI

Attached Files



#38
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
asta plus inca un peisaj "verde" AICI

Attached Files



#39
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Felicitari pentru poze. Imi plac foarte mult (stiu cat e de greu sa prinzi ganganiile alea asa). Eu m-am chinuit la un moment dat (cu echipamentul meu e, culmea, mai greu) si am cam renuntat la muste, libelule si alte zburatoare.

Daca-mi pare rau de ceva la trecerea de la P&S la DSLR este profunzimea de camp foarte mare la P&S. Avantajul la P&S e ca e usor ca ai o ganganie in focus cu totul si sa obtii timpi de exp. decenti.

Tre sa-mi iau un obiectiv macro neaparat, dar...money money money.

#40
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadipelcz, on Sep 4 2006, 10:33, said:

Felicitari pentru poze. Imi plac foarte mult (stiu cat e de greu sa prinzi ganganiile alea asa). Eu m-am chinuit la un moment dat (cu echipamentul meu e, culmea, mai greu) si am cam renuntat la muste, libelule si alte zburatoare.

Daca-mi pare rau de ceva la trecerea de la P&S la DSLR este profunzimea de camp foarte mare la P&S. Avantajul la P&S e ca e usor ca ai o ganganie in focus cu totul si sa obtii timpi de exp. decenti.

Tre sa-mi iau un obiectiv macro neaparat, dar...money money money.


Merci!

O chestie nu inteleg...prin profunzime de camp foarte mare (sa zicem F22) eu inteleg ca mai tot din cadru este in focus...pe cand eu caut din contra sa am din aparat o putere de separare cat mai mare (deci profunzimea cat mai redusa)....mai ales la macro...
Iar cu timpii de expunere iar nu inteleg...timpul de expunere e determinat de sensibilitate (ISO) si F-stop (diafragma)...ambele valori sunt mult mai bune (sau pot fi) la DSLR.

Avantajul real la un P&S de calitate e LCD-ul rabatabil (cu preview!!)...si iti mai trebuie musai un obiectiv luminos (canon-ul meu G3 le are pe amandoua chiar daca este depasit moral si tehnologic). Urmeaza un Canon 400D...uratzi-mi bafta  :w00t:

#41
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
p&s are senzorul mult mai mic decat dslr asadar cu o focala mult mai mica are un unghi de cuprindere la fel ca la un dslr. asadar la un 20mm pe p&s pe dslr poate ai 80mm ... deci DOF muult mai ingust (poate prea ingust) pe dslr. DOF-ul asta devine uneori asa mic incat mai trebuie inchisa diafragma pentru a largi profunzimea de camp, deci timpi de expunere mai mari.

#42
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdeejay86, on Sep 5 2006, 20:30, said:

p&s are senzorul mult mai mic decat dslr asadar cu o focala mult mai mica are un unghi de cuprindere la fel ca la un dslr. asadar la un 20mm pe p&s pe dslr poate ai 80mm ... deci DOF muult mai ingust (poate prea ingust) pe dslr. DOF-ul asta devine uneori asa mic incat mai trebuie inchisa diafragma pentru a largi profunzimea de camp, deci timpi de expunere mai mari.

De acord!

Totusi la dslr poti oricand sa cresti ISO-ul pt a compensa (pe cand la p&s nu prea), ca sa nu mai zic de stabilizare de imagine care compenseaza deasemenea (e adevarat ca poti avea IS si la p&s mai spalate).

#43
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu prea am vazut obiective macro pentru DSLR cu IS.

Crede-ma ca la f/8 daca pozez o musca, am sanse mari sa nu fie toata in focus, si atunci nu-ti mai convine puterea de separare prea mare.

Cat despre ISO crescut pe DSLR, nu prea e valabila ideea. Daca trebuie sa-l cresc la 400 - 800, apare oricum zgomot. E drept ca pt a pune pozele pe net nu e problema ca dispare la resize, dar la full-size nu prea mai merge.

#44
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Exista, AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED.  :D

#45
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Gata, trec pe Nikon :D

Chestia e ca oricum nu am bani acum de un obiectiv macro adevarat si fac improvizatii cu un Canon 50mm 1.8 si un Helios 58mm f/2 pus invers in fata lui.

#46
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
:lol: . A bine, ca nu avem bani de el, e partea a doua.

#47
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadipelcz, on Sep 8 2006, 12:59, said:

Crede-ma ca la f/8 daca pozez o musca, am sanse mari sa nu fie toata in focus, si atunci nu-ti mai convine puterea de separare prea mare.

Pai o sa pastrez si G3-ul pana imi cumpar un obiectiv adevarat pt macro (cum ar fi Sigma 150mm)...si pe urma ma hotarasc daca il marit sau nu ;)


Quote

Cat despre ISO crescut pe DSLR, nu prea e valabila ideea. Daca trebuie sa-l cresc la 400 - 800, apare oricum zgomot. E drept ca pt a pune pozele pe net nu e problema ca dispare la resize, dar la full-size nu prea mai merge.

La 10mpx (cat are 400D) daca scoti un print sa zicem 20x30 eu zic ca n-o sa se cunoasca zgomotul asa de tare chiar si la ISO800.
Daca vrei sa scoti un poster sau un crop puternic atunci iti dau dreptate...


Pt. azi: REDs

Un teaser:

Attached Files



#48
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mie nu-mi plac. Le gasesc prea obositoare pentru ochi, prea mult rosu si prea saturat (sau poate e de vina monitorul meu).

#49
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
de acord cu adipelcz ... rosul ala e prea saturat si lipsit de detalii

#50
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
Va multumesc pt critici...de acord...sunt cam saturate iar lipsa de detaliu se datoreaza soarelui foarte puternic din momentul ala.

Cele de azi sunt facute practic dupa apus:

      DANS

un teaser:

Attached Files



#51
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
Salut!

Nu am mai postat de mult timp aici pt ca am asteptam sa imi lansez blogul la care am mesterit ceva timp printre picaturi...intre timp am trecut pe DSLR insa o perioada buna de acum incolo ma voi limita la obiectivul din kit. Oricum am strans ceva poze pe care urmeaza sa le postez...

Postate pana acum:

Piatra Arsa: http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=14

De familie: http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=18

cat de mici suntem… http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=21

Va astept cu ganduri si comentarii pe blog.

...si un teaser:

Attached Files


Edited by biggdaniell, 11 December 2006 - 14:19.


#52
sunflower

sunflower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.10.2006

View Postbiggdaniell, on Dec 11 2006, 19:17, said:

Salut!

Nu am mai postat de mult timp aici pt ca am asteptam sa imi lansez blogul la care am mesterit ceva timp printre picaturi...intre timp am trecut pe DSLR insa o perioada buna de acum incolo ma voi limita la obiectivul din kit. Oricum am strans ceva poze pe care urmeaza sa le postez...

Postate pana acum:

Piatra Arsa: http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=14

De familie: http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=18

cat de mici suntem… http://www.dalexandrescu.ro/blog/?p=21

Va astept cu ganduri si comentarii pe blog.

...si un teaser:




Tare as vrea sa-ti vad fotografiile mai ales macrourile, dar imi tot scie:the page cannot be found, oare ce trebuie sa fac?Am incercat si calea mai lunga, nici asa nu merge. :cursing:

#53
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
Da, imi cer scuze...am facut o re-organizare a site-ului, mai precis l-am impartit in 3: personal, blog si commercial. De aceea pozele anterioare postate pe site sunt acum in categoria "personal".

Ai doua variante:
1. adaugi de mana cuvantul "personal" in link (ex: http://www.dalexandrescu.ro/PERSONAL/framework/galery.php?group=latest&classname=august.dragon.fly

2. (recomandata) intri direct pe www.dalexandrescu.ro - Personal Work si poti vedea toate pozele anterioare. Majoritatea celor postate aici sunt in "latest".

#54
sunflower

sunflower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.10.2006
Multumesc, merge asa. Sunt absolut fascinante fotografiile macro, si cele noi imi plac mai ales 2si3 de la piatra arsa. Succese in continuare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate