Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

DCR-VX2100E vs HDR FX-1

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
si cei de la discovery folosesc xl2 dar ne scarbesc cu trucurile lor ieftine si tehnicile de filmare.
daca fac captura uncompressed 4:2:2 din fx1 asta ce se mai numeste? mercedes amg?

la timpul potrivit am sa`ti pun si niste clipuri la dispozitie cu o joaca la nunta cum o numesti.

#38
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
deimos, cine te-a suparat tati?

xl2 cu obiectvul potrivit e o camera super pentru documentare, ce tot aberezi acolo?

truc ieftin - era vorba de sharpen.

"joaca la nunti" nu am zis-o eu, ia vezi tu ai cui e quote-ul si cine a numit-o asa....nu cumva uko?

captura uncompressed din fx1? de ce? a, stai ca mi-am dat seama, daca faci captura uncompressed la un stream mpeg2, ii cresti calitatea :D

din sursa HDV 4:2:0, tu faci captura in 4:2:2, ce puii tai! doar alegi formatul de captura superior si odata apare informatia de unde ea nu exista pana atunci...
la fel cum pe orice masina, daca tu scrii amg cu markerul pe ea, deodata devine mercedes!  :lol:

Edited by GunX, 08 August 2006 - 23:47.


#39
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
in studio sau unde lucrezi faci captura direct in calculator uncompressed 4:2:2, nu tragi HDV apoi faci captura aceasta. poate se intelege odata pt totdeauna. diferenta este destul de mare.

si da, chiar daca ai trece intr`un format intermediar/superior din HDV este mult mai bine la editare cand faci corectii de culoare, efecte, etc. cineva a explicat chiar frumos ce se intampla in avid.

#40
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
deimos, "joc"-ul de la nunti era un joc de cuvinte...ma astept la mai mult simt al umorului din partea voastra...nu a zis nimeni ca nu esti mare artist...doar ca eu, daca as face asa ceva, si ar veni vreun taranoi si ar zice: "vino baiete si trage-ma si pa mine in poza", cred ca i-as sparge camera in cap... :D

#41
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
eu zic sa dai cu trepiedul in cap.. e mai interesant:)

#42
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
am fost la unirea, la sony si am vazut maimutoiul ala, insa ceva nu e in regula...sunt 2 camere video, una miniDV (chipurile!) si una HDV. dar la minidv cred ca i-au bagat vreun efect de noise...sau i-au facut altceva deoarece nu e normal sa se vada asa pe minidv...
mai ales la gros-planuri diferenta nu poate fi atat de mare...la peisaje, planuri largi, poate, dar asa nu cred...e o smecherie la mijloc.

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dar ce camera este cea miniDV ? ca tot miniDV sunt si alea de 299 Euro si alea de 3000...

#44
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostGunX, on Aug 11 2006, 14:59, said:

dar ce camera este cea miniDV ? ca tot miniDV sunt si alea de 299 Euro si alea de 3000...

probabil una de maxim 500 de euro cu un CCD.... ca doar nu sunt prosti cei de la Sony. Stiu si ei foarte bine ca romanu de rand e mai fraier si pune botul usor. :D

#45
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
m-am mai gandit...nu, camera hdv, nu e cea fx-1..e hcr sau nu stiu cum...una mica oricum.
insa, e slab luminata si cred ca undeva din setari, i-a micsorat diafragma (marit numarul ei) si a pus pe gain luminosity, unde automat e plin de purici...i-a bagat un gain +12 si a facut varza imaginea...

#46
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Ar fi tare sa umble cineva la setarile camerelor si sa faca sa se vada mai bine aia mai ieftina decit aia mai scumpa :coolspeak:

#47
valicuvideo

valicuvideo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2007

View Postdeimos, on Aug 4 2006, 07:37, said:

uite cu mentalitate asta muriti cu nunti de 200-300 euro, nu mai mult.
observ cu seninatate ca marea majoritate a utilizatorilor de camere se reduce la filmat nunti si alte filmari de ocazie cu lumina scazuta la localuri. eu am lucrat intr-un studiou video si am avut ambele tipuri de camere de care vorbiti.Vx -ul sta bine pe imagine la lumina slaba, in rest cam atat.In schimb fx1 are culorile mult mai naturale si chiar daca nu sunt asa de aprinse se pot face din soft si inca un lucru care cred ca o ridica deasupra vx-ului-daca conectezi un fx1 pe o plasma si o comuti pe hdv atunci sigur nu ar mai fi existat acest topic si aceste discutii.deci toti murmuratorii astia pe aici nu cunosc indeajuns camera si nu au avut ocazia sa vada pe un ecran mare ce inseamna.daca e sa discutam de consumul de curent sau alte chestii , pentru mine este irelevant.nu mi-am cumparat camera sa fac economie la curentul din baterii. e drept ca se poate si mai bine dar ganditi-va si la pret si mai ales ca FX1 vine un lentila wide din fabrica. deci prefer FX1 din multe puncte de vedere.

Edited by valicuvideo, 06 February 2008 - 13:47.


#48
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Aaaa...pai daca ai lucrat in "studiou video".... e clara treaba. Stii tu ce stii...

#49
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
O camera ideala pt scene low-key/intunecate  e HPX500 panasonic. Curva Gamma e special realizata pt astfel de scenarii. Este si un pret numai 11K doar corpul  :lol:


Gabriel Bordas

#50
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
daca faci documentare, da bine un 16:9 HD, dar daca faci nunti..cred ca majoritatea vor 4:3 si calitate la low lux...!nu mai vorbim ca cei din urma vor sa ruleze materialul pe un dvd player obisnuit si tu ii spui ca imi mai trebuie un full hd, care nu e sony bravia pe care voiau sa si-l cumpere, apoi un player adecvat...!

#51
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
A trecut ceva timp ...........in 2013 se zice daca nu ai full hd esti 0 in materie de prestatii filmari, tot in 2013 ne indreptam spre ultra hd(primele televizoare consumer) si din ce in ce mai des auzim de holograme......

In 2013, care mai e realitatea vx2100 vs fx1 ?

#52
Ultradan

Ultradan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2007

View Postc_anicai, on 07 februarie 2013 - 16:46, said:

A trecut ceva timp ...........in 2013 se zice daca nu ai full hd esti 0 in materie de prestatii filmari, tot in 2013 ne indreptam spre ultra hd(primele televizoare consumer) si din ce in ce mai des auzim de holograme......

In 2013, care mai e realitatea vx2100 vs fx1 ?

In 2013 inca se mai filmeaza cu aceste camere !!!Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate