Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

De ce apare funingine pe janta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Dupa ce spal masina dupa un timp apare o negreala pe jante ... mai mult pe cele din fata desi are tractiune pe spate (bmw e46). La mai multe masini am vazut asa ... nici nu iti vine sa o mai speli ... imediat se pune funinginea aia pe jante. Care sa fie problema ??

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Lup, on Aug 2 2006, 17:40, said:

Dupa ce spal masina dupa un timp apare o negreala pe jante ... mai mult pe cele din fata desi are tractiune pe spate (bmw e46). La mai multe masini am vazut asa ... nici nu iti vine sa o mai speli ... imediat se pune funinginea aia pe jante. Care sa fie problema ??
Pulbere rezultata de la placutele de frana. E normal sa apara, dar se curata relativ usor.

#3
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

 Lup, on Aug 2 2006, 17:40, said:

Dupa ce spal masina dupa un timp apare o negreala pe jante ... mai mult pe cele din fata desi are tractiune pe spate (bmw e46). La mai multe masini am vazut asa ... nici nu iti vine sa o mai speli ... imediat se pune funinginea aia pe jante. Care sa fie problema ??
Are si un cumnat BMW din 2002 si exact asa e si la el, asta e sigur de la placutele de frana, masina este si cu cutie automata (se poate trece si pe manual din cate am auzit) si asta e la cele cu cutie automata, n-au frana de motor, si atunci toata viteza masinii si greutatea trebuie stapanita cu frana, si mai ales la drumurile din Romania,rele, numai curbe,se foloseste frana excesiv fara sa vrei si la cele cu cutie manuala.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
:D

pe spate nu apare daca ai tamburi, daca ai tot placute apare si pe spate.

#5
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
Depinde mult si de tipul jantelor daca se depune sau nu. Cu cat ai jante mai "babane" acumulezi mai multa pulbere :P Dar dupa cum se spunea mai sus, se curata usor, cu toate ca la prima vedere pare lipita acolo :P

#6
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
o fi de la esapamentul celui in fata.  :D

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,321
  • Înscris: 03.12.2005
usor pe naiba. eu la 2-3 luni o data ma pun si le curat cu periuta de dinti.

e sigur pulbere de placute de frana, in principal pe fata pentru ca acolo distribuie repartitorul forta de franare majoritar, cat timp nu ai greutate in spate.

#8
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

 sebulbus, on Aug 2 2006, 23:46, said:

usor pe naiba. eu la 2-3 luni o data ma pun si le curat cu periuta de dinti.

e sigur pulbere de placute de frana, in principal pe fata pentru ca acolo distribuie repartitorul forta de franare majoritar, cat timp nu ai greutate in spate.

eu le zic baietilor de spalatorie sa insiste cu cantitatea de spuma activa pe jenti si se curata impecabil...nu am apelat inca la periuta de dinti :)

#9
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
www.BMWClub.ro ptr owneri sau fani BMW. a fost offtopic.

negreala e de la placute. la o spalare cu asa zisa "spuma activa" se duce 80% din ea dar daca le vrei curatate complet trebuie sa le iei la mana in parte. dupa un drum lung poti sa ai jantele negre complet

#10
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
exista un produs pt curatzat jante, prin Metro. Nu folosesc, dar un prieten are si e foarte multumit de el. Pur si simplu, cand duce masina la spalatorie, da cu spray-ul respectiv pe jante, dupa care intra baietii cu jetul si spala masina in mod normal.

Edit: prietenul e Dan.V , de aici de pe forum, poate da mai multe detalii cand vine din concediu....

Edited by cryo, 03 August 2006 - 09:08.


#11
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
de la pulberea din placutele de frana ai gentile negre :)

#12
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
E de la placute.Iese cu jetl de apa la spalatorie:) Asta sa fie problema ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate