Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...
 Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone
 

Need help...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Salve... Am si eu o mica problema... Nu sunt tocmai un electronist cu experienta, dar am reusit sa fac un amplificator de 2x40W cu integrat TDA8560Q, dar problema este ca am un transformator de 14Vca 3A, dar cand ii pun o punte de diode de 4A tensiunea creste la 18V... Iar problema este ca amplificatorul se blocheaza la mai mult de 18V. Cum as putea sa rezolv problema? Un stabilizator ar ajuta? Si as dori si o schema daca se poate...

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu mai folosi diode in punte . Foloseste doua diode normale .

#3
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Tensiunea continua ai masurat-o in gol sau in sarcina?
Vezi ca-n sarcina ea mai scade.

Nu-i prea comod sa faci un stabilizator la asa tensiune si mai ales curent.
Poate mai bine ar fi sa mai scoti niste spire din secundar dar numai atunci cand sti bine ce valoare ai in secundar in sarcina.
Sarcina poate fi simulata cu o rezistenta de putere.

Edited by krone, 11 July 2006 - 13:42.


#4
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Pai tensiunea am masurat-o in gol ca asa se masoara de obicei  :naughty: ... Da' la transformator nu vreau sa-i scot spire... Din fericire acesta inca mai functioneaza si n-as vrea sa-l nenorocesc eu  :P ... Si despre diode nu stiu ce sa zic...

#5
dudemadu

dudemadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.07.2006
nu prea se folosesc 2 diode si nu se scot spire de pe secundar(adica nu am intalnit asa ceva sa scoti spire de pe secundar)!! una e sa folosesti 2 diode (nu mai ai aceeasi putere) si alta e sa folosesti 4 !!!(e mai bine cu 4 diode  :P  ) daca scoti spire de pe secundar risti sa strici transformatorul (ghici ce: nu e bine   :nonobad:  ) !!! o punte de diode iti mareste de 1,28 tensiunea!!! :D  ca sa mai scazi tensiunea pune un bec mic , de 24 v (doar la cazul asta se aplica becul de 24v ) !!! si ai grija ca daca ai prea mare tensiunea risti sa-ti blochezi de tot integratul de la amp(si bye bye amp; tre sa cumperi altu :D )!!!eu zic sa pui becul acela!! daca nu ai iti dau eu ca am o groaza !!!Succes!!! :coolspeak:

Edited by dudemadu, 11 July 2006 - 15:11.


#6
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Madu, tu esti o comoara la casa omului fratiorul meu geaman... Eu ti-am dat lectii de chitara, imi esti dator cu lectii de electronica  :proud: . Si sa stii ca sunt de acord cu tine la faza cu diodele si cu spirele... Da' in loc de un bec simplu, ce-ar fi sa facem ceva mai artistic..?  :naughty:

#7
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
E bine ca le stiti pe toate.

Sunt situatii in care pentru a reduce cativa volti cel mai simplu este sa scoti spire decat alte metode.
In aceasta situatie folosirea unui stabilizator este cam exagerata.

Bineinteles poti umbla la spire daca tipul constructiv al transformatorului iti permite si fara a-l distruge.
Redresarea tensiunii alternative dubla alternanta se face cu patru diode, in cazul tau de putere. Varianta cu 2 nu-i potrivita pentrru tine.

#8
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Deci...eu nu vad de unde tampenia ca poti folosi 2 diode in loc de punte redresoare...sa mor daca am auzit asa ceva...in fine.
Cum zicea si krone, metoda cea mai fiabila e sa desfaci traful si sa ii scoti cateva spire din secundar.

#9
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Rezistenta de putere , intre transformator si amplificator , calculata si masurata cu aparatul de masura?

#10
direct

direct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.04.2006
Daca vrei sa scoti spire nu e nevoie sa desfaci transformatorul(este destul de greu sa faci acest lucru si la montarea lui nu-ti vor mai intra toate tolele).Deobicei secundarul este infasurarea exterioara si poti elimina un strat din aceasta infasurare legandu-te cu un fir pe partea superioara a transformatorului(rupi o parte din plasticul care acopera transformatorul, gasesti ultimul strat de spire, si te legi de acolo cu un fir).

#11
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postdirect, on Jul 13 2006, 08:21, said:

Daca vrei sa scoti spire nu e nevoie sa desfaci transformatorul(este destul de greu sa faci acest lucru si la montarea lui nu-ti vor mai intra toate tolele).Deobicei secundarul este infasurarea exterioara si poti elimina un strat din aceasta infasurare legandu-te cu un fir pe partea superioara a transformatorului(rupi o parte din plasticul care acopera transformatorul, gasesti ultimul strat de spire, si te legi de acolo cu un fir).

Buna faza cu doua diode pe post de punte redresoare :lol: ......... doar cind ai punte mediana la transformator si vrei sa obtii doua tensiuni simetrice!

O dioda pusa in serie pe tensiunea continua scade tensiunea cu 0,6 ~ 0,7V, 2 diode puse in serie = 1,2V si poti continua. Trebuie doar sa fii atent la curentul suportat de diode si puterea consumata de ampliful tau! Daca ampliful tau are in total o putere de 80W la 18V asta inseamna ca iti trebuie diode cara sa suporte cel putin 5A.
Este o solutie comoda  cind vrei sa scazi citeve sute de mV pina la un volt, doi.

#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Solutia comoda e sa ii pui un stabiliator, sa folosesti integratul la 12 V si o sa se auda super.Am si eu un integrat din asta pe un traf de 24V si am tensiunea stabilizata la 15V.Totusi cred ca 3A e putin pt integratul TDA8560q

#13
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postaugustin87r, on Jul 13 2006, 10:38, said:

Solutia comoda e sa ii pui un stabiliator, sa folosesti integratul la 12 V si o sa se auda super.Am si eu un integrat din asta pe un traf de 24V si am tensiunea stabilizata la 15V.Totusi cred ca 3A e putin pt integratul TDA8560q

Si ce stabilizator folosesti daca nu te superi? O sa fie  cu mult mai mare stabilizatorul decit ampliful propriuzis!


Are nevoiede cel putin 3A pe canal deci in total 6A ca sa ii scoata puterea maxima.

Edited by Danitzi, 13 July 2006 - 09:58.


#14
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
pentru wickerman_nicko
Mi-a placut ca ai fost sincer spunand ca esti incepator.
Folosirea unor artificii conduc la complicatii inutile.

Folosirea unei rezistente de putere este recomandata doar pentru preluarea unei diferente de tensiune rezonabile (max. 3V). Impedimentul folosirii ei este disiparea caldurii intr-un echipament audio (statie de amplificare) care oricum disipa ea in conditii normale multa caldura, iar caldura "dauneaza grav sanatatii" acesteia.

Stabilizatorul - "copii spun lucruri traznite". Construirea unui stabilizator la un curent important (4-6A) este ceva  delicat (protectii ...), iar diferenta de tensiune se transforma pana la urma in disipare de caldura.

Cel mai simplu este sa elimini diferenta asta de tensiune. Cum?
Simplu: mergi cu transformatorul la cineva priceput (un electronist sau un centru de bobinari electrice) si roaga-i sa-ti scoata cateva spire.

Asa cum zice si amicul direct secumdarul este infasurarea exterioara. Depinde cum este construit transformatorul. Daca ai norocul ca acesta sa nu aibe bobinajul incapsulat intr-o "cutie metalica" e ceva mai simplu. Intre bobinaj si tole deobicei este un spatiu gol. Incet, incet scoti spirele, dar fara a le zgaria pe cele care raman.

Intotdeauna ce nu stapanim bine ni se pare complicat. Atunci poti apela la un prieten si lucrurile devin mai usoare.

:peacefingers:   Bafta

Edited by krone, 13 July 2006 - 10:23.


#15
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View PostDanitzi, on Jul 13 2006, 10:52, said:

Si ce stabilizator folosesti daca nu te superi? O sa fie  cu mult mai mare stabilizatorul decit ampliful propriuzis!
Are nevoiede cel putin 3A pe canal deci in total 6A ca sa ii scoata puterea maxima.

Nu ma supar deloc. LM338T. Tine 5A.Poti sa reglezi tensiunea de iesire de la 1.2V pana la 32V. Ocupa foarte putin spatiu.Pui punte redresoare rezistenta apoi stabilizatorul asta si filtraj de 10 000uF. Stai linstit ca mai mult de 3A nu ia circuitul TDA8560Q. Si 3 A pe varfuri.Si nici nu scoate 2*40W, pe 4 ohm scoate cam 2*25 W. Nu ai cum sa il faci sa iti manance 6A ca o sa scoata cu distorsiuni.................Stabilizatorul nue  un lcuru delocat,integratul face totul,are si protectie termica si protectie la scurt circuit. Nu ocupa loc mult , disipa si caldura pentru ca e normal.


Uite aici link daca vrei sa ma asculti.Nu te speria de gabarit ca poti sa faci schema mult mai mica.Nu iti trebuie punte de 25A iti trebuie mai mica, montajul final o sa aiba o dimensiune de max 5*3 cm

http://users.otenet...._with_LM338.htm

Si nu e "copii" spun lucruri traznite.Daca vrei, desfa trasformatorul, scoate-i spire sa vedem ce incredere mai ai in el.Sa vedem cum pui tolele la loc

Edited by augustin87r, 13 July 2006 - 14:04.


#16
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am vorbit de scos spire fara sa scoti tolele, credeam ca asta ai citit, si ca este functie de tipul constructiv al transformatorului.

Fac meseria asta de prea mult timp. Eu nu-mi fac probleme, eu le rezolv.
Iti urez bafta cu radiourile tale.

#17
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View Postkrone, on Jul 13 2006, 15:14, said:

Eu am vorbit de scos spire fara sa scoti tolele, credeam ca asta ai citit, si ca este functie de tipul constructiv al transformatorului.

Fac meseria asta de prea mult timp. Eu nu-mi fac probleme, eu le rezolv.
Iti urez bafta cu radiourile tale.

Bun, foarte bine ca le rezolvi.Inseamna ca esti tare, ai experienta.Ca sa scoti spire iti trebuie o mana sigura, trebuie sa experimentezi mai intai pe ce iti prisoseste.Daca ala e singurul traf al baiatului, normal ca se teme sa nu il compromita.

DAr pana la urma, indeparatandu-ne de la radiouri :))), e buna ideea cu stabilizatorul LM338? Eu consider ca satisface perfect cerintele schemei cu TDA8560q

#18
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Treaba cu contrazisul nu-i benefica.
Aici ne exprimam opiniile fara a face aprecieri negative la adresa partenerilor de dialog.
Iti poti spune parerea, este citita si gata, lasa-i si pe altii sa faca la fel.

Fiecare isi cunoaste limitele, nu-i frumos nici corect sa le cantaresti tu cunostiintele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate